A Mol hajlandó lenne leválni az orosz olajról, ha kapna rá pénzt az EU-tól
2024. november 20. – 19:05
A magyar olajfinomítók képesek lennének orosz olaj nélkül is működni, mondta Bacsa György, a Mol ügyvezetője a Politiconak, de szerinte ennek 500 millió dollár (~194,5 milliárd forint) lenne a költsége. Ennyibe kerülne átállítani a cég az orosz Ural szabványra hangolt finomítóit, Szerinte az „EU pár száz millióval” beszállhatna ebbe.
A Mol az orosz energiaexportra kivetett szankciók bevezetése óta azzal érvel, hogy az átállás jelentős költségeit nem tudja kigazdálkodni, részben az ágazatot sújtó kormányzati különadók miatt. A Molnak Százhalombattán és Pozsonyban. Mivel a Mol 35-40 százalékban már most is más forrásból, az Adria vezetéken át szerez be nyersolajat, mindkettőben finomítanak más szabvány szerinti olajat is. Sőt, mivel 2025-től harmadik országban nem lehet már orosz nyersolajból finomított olajat eladni, a főleg exportra dolgozó pozsonyi finomítóban jövőre mindenképpen növelniük kell a nem orosz olaj arányát.
Vagyis a cég finomítóit részben már átállították az orosz nyersolaj finomításáról, nem nulláról kell elkezdeni a folyamatot.
Bacsa szerint jelenleg egy fillér támogatást sem kapnak, mert „ez finomítás, így nem jogosult semmilyen segítségre az EU-tól, még ha egy forrásról történő lecsatlakozást, vagy az ellátásbiztonságot szolgálná”. Az EU járvány után létrehozott újjáépítési alapjának, az RFF-nek amúgy van olyan részprogramja, a REPowerEU, amelyből támogatják a leválást az orosz energiáról. Bár a magyar kormány az Európai Bizottsággal folytatott jogállamisági vitája miatt nem férhet hozzá az RFF forrásaihoz, a REPowerEU keretéből valamennyi előleget lehívhatott. Az RFF-es hitelkérelem beruházásai közül viszont pont a magyar kormány húzta le a Mol finomítóinak orosz olajról leválását segítő projekt elemeit.