Két hét alatt 15 százalékkal lett gazdagabb, aki az egyik legnépszerűbb magyar részvénybe tette a pénzét

2024. november 18. – 10:43

Másolás

Vágólapra másolva

Korábban soha nem látott szintre, 21 600 forint fölé emelkedett az OTP Bank részvényárfolyama hétfő délelőtt. Ezzel két hét alatt 15 százalékot emelkedett az OTP értéke, az amerikai elnökválasztás előtt ugyanis még 18 700 – 18 800 forint körül kereskedtek a bank részvényeivel.

Az OTP Bank Magyarország egyik legnagyobb tőzsdei cége, ami bevételei 70 százalékát nem is Magyarországról, hanem külföldi leányvállalataitól szerzi. A bank az elmúlt néhány évben rendkívül nyereséges volt, idén akár 1000 milliárd forint profit is összejöhet nekik.

Az OTP Oroszországban és Ukrajnában is jelen van, az orosz–ukrán háború kitörése után ezért a külföldi befektetők igyekeztek megszabadulni az OTP-részvényeiktől, ami miatt bezuhant az árfolyam. A részvények értéke az elmúlt két évben folyamatosan emelkedett, de csak idén kora ősszel érte el a háború kitörése előtti szintet.

Idén augusztus elején egy minitőzsdepánik rázta meg a világot, akkor néhány nap alatt majdnem 10 százalékot esett az OTP részvényárfolyama. Akkor 17 ezer forintért lehetett megvenni az OTP-részvényeket, mi pedig a Telexen cikket is írtunk arról, hogy sok befektetőnek az lehetett a megfelelő belépési pont. Akik akkor vettek OTP-részvényt, pár hónap alatt 25 százalékos hozamra tehettek szert.

Az OTP árfolyama Trump győzelme után lőtt ki, egyrészt az általános piaci optimizmus, másrészt az orosz–ukrán háború lezárásának reménye miatt. A Morgan Stanley hétfőn 27 000 forintos célárat lőtt be az OTP-re, vagyis arra számítanak, hogy egy éven belül annyiba fognak kerülni a bank papírjai. A hír megjelenése után majdnem 3 százalékot emelkedett a részvény árfolyama.

Még november 8-án derült ki, hogy az OTP az idei harmadik negyedévben a várakozásokat meghaladó, 318,5 milliárd forintos konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el. Az eredmény az előző év azonos időszakához képest 8, az előző negyedéhez képest 19 százalékkal magasabb.

Az OTP egyéb mutatói így alakultak:

  • A működési eredmény éves bázison 22 százalékkal 1137,054 milliárd forintra nőtt az első három negyedévben, és 13 százalékkal 388,672 milliárd forintra a második negyedévben.
  • Az összes bevétel az első kilenc hónapban 19 százalékkal 1928,048 milliárd forintra emelkedett, 13 százalékkal 676 milliárd forintra a harmadik negyedévben.
  • A mérlegfőösszeg 41 556 milliárd forint volt a negyedév végén, 5 százalékkal több az előző évinél.

A májusban közzétetthez képest a menedzsment várakozásai 2024-re továbbra is érvényben vannak: 2024-ben a 2023-as 3,93 százalékos szintet meghaladóan alakulhat a nettó kamatmarzs.

Az esetleges új akvizíciókkal kapcsolatban a tájékoztató azt írja, jelenleg nincs közzéteendő információ, de a bank továbbra is vizsgálja a lehetőségeket. Korábban megjelentek olyan hírek a sajtóban, amelyek szerint az OTP megvásárolná a baltikumi Luminor Bankot.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!