HIPA-vita: Debrecen polgármesterének nem tetszik a Navracsics-terv
2024. október 10. – 20:41
Megtörtént Debrecen város közgyűlésének alakuló ülése, amin fontos kormánytagok is megjelentek az MTI híre alapján. A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely miniszter Debrecen nagy súlyát, szavát és erejét dicsérte. Megemlítette, hogy „az együttműködés kultúrája” hiányzik Európából, „és az országban sem feltétlenül van meg”, de Debrecenben meglehet. A szintén fideszes Papp László polgármester azonban beszédében egy dologban nem volt együttműködő, az iparűzési adó (HIPA) elvonásának és újraelosztásának kérdésében.
Az MTI szerint közölte, a város mindig vállalta azokat a kötelezettségeket, amiket a nemzeti törekvések ráróttak, de a bevételei elsősorban a debrecenieket illetik. Úgy fogalmazott, ami a települések adóbevételeivel történik, az nem szolgálja a helyben élők érdekét még akkor sem, ha tudomásul veszik azt, hogy a gazdag településeknek felelősségük van a város határán túl is.
Papp egy nappal korábban is beleszállt az iparűzési adó átalakításába, amikor azt mondta, a városa már így is 8 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizet évente, így az új rezsimet nem tartja elfogadhatónak. A Versenyképes Járások Program lényege, hogy a városok iparűzési adóból származó 2025. évi többletét elvonnák, az egy alapba kerülne, arra a járások pályázhatnának. Debrecenben sok nagy ipari beruházás (BMW, CATL stb.) zajlik jelenleg is, így sok pénztől eleshetne a város. A Dehir szerint Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter azt mondta, a debreceni járásra másfél milliárd forinttal számolnak. Papp erre így felelt:
„A magam részéről ezt nem tartom elfogadhatónak, mert a szolidaritási hozzájárulás azért jött létre, hogy a központi költségvetés egy olyan forráshoz jusson a nagy adóbevételű városoktól, amely segít a térségi egyenlőtlenségek kiegyenlítésében, megszüntetésében, akkor ennek a tételnek, amelyet most a kormány bevezetni kíván, a szolidaritási hozzájárulás részeként kellett volna megjelennie.”
Szerinte a nagy iparfejlesztések kihívásokat is jelentenek a városoknak, hisz fejleszteni kell ezek miatt a közlekedést, oktatást, magát a várost. „Ezért ennek a forrásnak nagyrészt itt kell hasznosulnia” – mondta a Dehir szerint. Hozzátette, a város agglomerációjába tartozó településekért vállalnak felelősséget szívesen, „ de az, hogy a szolidaritási hozzájárulás mellett még egy plusz terhet tegyünk az önkormányzatok nyakába, azt nem tartom elfogadhatónak, és ennek hangot is fogok adni”. Hozzátette még: „ha nincs pénzem, még az is jobb annál, minthogy van pénzem, csak nem én költhetem el. Ez nem jó irány!” Papp szerint ugyan nem vész el a pénz, de kormányengedélyhez lesz kötve a felhasználása, kötöttség lesz, hogy a minisztériumokkal kell róla egyeztetni.
Más is derpeg
A mai napon, azaz csütörtökön írtunk róla, hogy nem Papp az egyetlen elégedetlen fideszes polgármester Magyarországon. Balassagyarmat vezetője, Csach Gábor a Facebookon jelezte, 246 magyar város nem jut fejlesztési forráshoz mostanság, hisz sem a megyei jogú városokra, sem a falvakra szabott programok nem passzolnak rájuk. „Ha ezt a hátrányt egy normatív HIPA elvonás is díszíti, az ... nem lesz kóser!” – írta.
Csach azt javasolta Navracsicsnak, hogy differenciálják az elvonásokat az adóerő-képesség szerint. Azt is írta neki, hogy a 2019-es utolsó nyugodt évhez, és az azóta történt inflációhoz kell számítani a többletet. Ezen kívül szerinte differenciálni kell a járásoknak kiosztandó keretösszegeket településszám, lakosságszám és fejlettség szerint és „végre foglalkozni kéne” az 5000 lakos feletti nem megyei jogú városokkal is.
Érdekes módon a kormányzat egyes lépéseivel ritkásan kritikus székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András keddi Facebook-posztjában relatíve támogató volt. „Még ugyan várjuk a javaslat pontos részleteit, de azt már most kimondhatom: sosem könnyű forrásokról lemondani, ugyanakkor meggyőződésem, hogy ez a fajta regionális, agglomerációs gondolkodás a helyes irány!” – írta ki. Így érvelt: „Közép és hosszú távon Székesfehérvár és minden nagyváros érdeke, hogy a közvetlen környéke is együtt tudjon fejlődni vele, hiszen ezzel csökken a nagyvárosok terhelése is.”
Arról, hogy miért lenne politikai hiba a Fidesz részéről az iparűzési adó elvétele, ebben a cikkünkben írtunk. „Ennél nagyobb hibát nem is követhetne el a Fidesz. Ha ez megtörténik, Magyar Péternek elég csak annyit mondania, hogy vissza fogjátok kapni a pénzeteket.” – mondta a Telexnek Kovách Szabó Andrea választásszociológus. Szerinte a lépéssel a Fidesz gyakorlatilag szétverné azokat a helyi közösségeket, amelyek az identitásának alapját képezik, és tovább csökkentené a befolyását azoknak a kiskirályoknak, akiknek a hatalmát köszönheti. „Nagyon könnyen a Fidesz ellen fordulhatnak azok a közösségek, amelyek az elmúlt 14 évben rengeteg állami forráshoz jutottak a kormány kultúra- és identitáspolitikájának köszönhetően” – monda Szabó Andrea.