Sok érdekesség kiderül a cégcsoport első féléves riportjából. A nagyobb forgalomhoz már jelentősen kisebb eredmény és jóval magasabb adósság párosul. Ugyanakkor immár hivatalosan is látszik, hogy a cég kritikus vezetékes infrastruktúrája az MVM-é marad, nem került át az Antenna Hungáriához és így áttételesen a 4iG cégcsoportba.
Megjelent az állami MVM Energetika Zrt. első féléves jelentése a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A legjobban természetesen mindenkit az eredmény (jelen esetben a veszteség) mértéke érdekelt, hiszen az MVM állja a teljes rezsicechet, vagyis az elképesztő ütemben megnövekedett gáz- és áramárak lakossági finanszírozását.
Nos, a cég forgalma 1082,3 milliárd forintról, 2429,4 milliárd forintra nőtt a bázisidőszakhoz képest (az első félévben még nem volt rezsinövelés, de a magasabb árat sok intézményi fogyasztó esetében érvényesíteni tudta a cég), de valóban a jövedelmezőség romlott, az adózott eredmény 28,3 milliárd forintról mínusz 81,1 milliárd forintra változott.
Sok kötelezettség
Egy magánvállalat esetében ezekhez a számokhoz viszonyítva nem nézne ki jól a 4127,1 milliárd forintról 5998,2 milliárdra duzzadt kötelezettségállomány, de az MVM esetében természetesen azt lehet tudni, hogy a hitelek mögött az állam adta biztonság áll.
A társaságnak a földgáz és a villamos energia beszerzési és átlagos értékesítési ára közötti marzsromlása és a forint euróval szembeni gyengülése sem tett jót.
A jelentés szöveges része is kitér arra, hogy a csoport Mager Andreától átkerült Palkovics Lászlóhoz, vagyis szakszerűbben: az MVM Zrt.-ben a tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét a Technológiai és Ipari Minisztérium gyakorolja 2022. május 27-től. Ezt megelőzően a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter töltötte be ezt a szerepet.
Only you
Fontos változás volt emellett az időszakban, hogy 2022 áprilisában az MVM Zrt. 100 százalékos közvetlen részesedést szerzett az E.ON Áramszolgáltató Kft.-ben. A tranzakciónak köszönhetően most már az MVM Csoport látja el a teljes hazai egyetemes földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásban érintett, elsősorban lakossági ügyfélkört. Vagyis, kicsit negatívabban leírva mindezt, immár a rezsiharc minden vesztesége ezt az állami cégcsoportot terheli.
A tökéletes vihar
Ugyanakkor a cég szempontjából alighanem a „működési kockázatok” résznél felsorolt elemek miatt lesz emlékezetes ez a félév.
Az Oroszország és Ukrajna között háborús szintre eszkalálódott konfliktus hatása leginkább az energiaárak, nyersanyagárak alakulásán érezhető az MVM Csoport tekintetében.
Az energiaárak mellett a különféle alapanyagok, termékek (pl. alumínium, acél) ára is jelentősen megemelkedett. A forint euróval szembeni árfolyamában is – nagy volatilitás mellett – forintgyengülés volt tapasztalható, a magyarországi referencia-kamatlábakban is növekedő tendencia figyelhető meg.
Az energia-, az alapanyagok árának növekedése, a forint euróval szembeni árfolyamának alakulása, illetve a növekedő finanszírozási költségek befolyásolják az MVM Csoport eredményességét, finanszírozási igényét.
A 91 oldalas, rendkívül részletes jelentés hosszasan kitér a kötelezettségekre, a kockázatokra, a leányvállalatok szintjén is bemutatja a jövedelmezőséget.
A hálózat marad
Végül egy érdekesség, amelyről anno sokat írtunk, és amit ugyan már lehetett tudni, de azért hivatalosan mégis más.
Szóval, a
„az MVM Zrt. és az Antenna Hungária Zrt. között az AH NET Zrt. részvényeire vonatkozóan létrejött adásvételi szerződés az Antenna Hungária Zrt. általi elállás okán 2022. augusztus 31-én megszűnt. Tekintettel arra, hogy az AH NET Zrt. tulajdonosa jelenleg is az MVM Zrt., a társaság részvényesének személyében nem történt változás.”
Akit érdekel ez a rendkívül fontos történet, itt elolvashatja, hogy az Antenna Hungária, majd áttételesen a 4iG vetett szemet a kritikus hálózatokat működtető cégre, de akkor sokféle akadály tornyosult a deal előtt. Ebből a mondatból úgy tűnik, hogy a tulajdonosváltás végképp lekerült a napirendről. Bár, ahogy mondani szokták,
soha ne mondd azt, hogy soha.