Bedőlt az első magyar áramszolgáltató cég
2021. november 17. – 20:28
Felfüggeszti ügyfelei ellátását a JAS Budapest Zrt. áramszolgáltató cég. A vállalat már október végén tájékoztatta a vevőit, hogy nem fog tudni villamosenergia-ellátást biztosítani részükre, írja a G7. A JAS problémáiról már ősz óta terjedtek a hírek, az ügyvezető-tulajdonos a G7-nek el is ismerte, hogy vannak nehézségeik, aminek fő oka az, hogy a gáz drágulása miatt az áram ára is elszállt.
Normál esetben a céges fogyasztók készítenek egy előrejelzést arról, nagyjából mennyi gázra és villamos energiára lesz szükségük az év különböző időszakaiban, és erre a mennyiségre szerződnek le a kereskedővel, fix áron, általában egy évre. A kereskedő szintén előre leköti a vállalatoknak beígért mennyiséget az erőműveknél, így ugyan fix a nyeresége, de a kockázata is alacsony. Az elmúlt években viszont kialakult egy olyan gyakorlat is, amelynél a kereskedő cég úgy adja el a cégeknek az áramot, hogy nem vette meg előre, csak év közben vásárol. Alacsonyabb ár esetén így nagyobb hasznot tud realizálni.
Sajnos a dolog fordítva is igaz, magasabb beszerzési ár esetén kisebb a nyereség, és ez még nem is a legrosszabb forgatókönyv.
A villamos energiával így tőzsdéző kereskedők idén nem tudtak olcsóbban vásárolni, egy pont után pedig egyértelművé vált, hogy minden olyan ügyleten, amit nem fedeztek le, rengeteget buknak. Így járt a JAS is, amely nyáron már próbált egy esetleges áremelésről tárgyalni a vevőivel, akik persze hallani sem akartak a dologról. A JAS ezért egy technikai átállásra hivatkozva kizárta a magasabb árat elutasító vevőit a szolgáltatásból, és csak egy új szerződés keretében lett volna hajlandó újból ellátni őket árammal.
Ezt többen zsarolásként élték meg, és jogi lépéseket is tettek.
Mostanra azonban kiderült, hogy ez a trükk sem bizonyult elegendőnek, a ma bejelentett leállás után a JAS 300-400 vállalati ügyfele marad hosszú távú ellátás nélkül 30 nap múlva.
Ilyen például a JAS egyik legnagyobb vevője, a fővárosi közvilágításért felelős Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. is, amelynek illetékesei a JAS állítása ellenére azt mondták a G7-nek, hogy semmiféle hivatalos megkeresést nem kaptak a szerződés felmondásáról. A JAS az első egyértelmű áldozata az energiaválságnak Magyarországon, de mivel többen hasonló kereskedői cipőben járnak, valószínűleg nem az utolsó.
Hogy mekkora vihar tombol az energiapiacon, arról itt olvashatnak bővebben.