Elbukott a HÉV-tender, egyre nehezebb lesz a közlekedés fenntartása

Elbukott a HÉV-tender, egyre nehezebb lesz a közlekedés fenntartása
A szentendrei (H5-ös) HÉV Szentlélek téri megállója – Fotó: MTI/Balogh Zoltán

394

Eredménytelen lett a MÁV Személyszállítási Zrt. tendere az új HÉV-járművek beszerzésére. Február 4-én 10 óráig lehetett ajánlatokat beadni, de egyetlen cég sem akart a MÁV által megadott feltételekkel járműveket eladni. A tender hibáira már korábbi cikkünkben felhívtuk a figyelmet.

  • Kerestük a MÁV-ot, hogy erősítsék meg vagy cáfolják a több egymástól független szakértő által megerősített információinkat, de megkeresésünkre nem reagáltak.

Miért fontos ez? Tavaly decemberben kivonták az utolsó hét MIX/A típusú HÉV-szerelvényt, amelyek 60 évesek voltak, és Csepel felé jártak. Ma már csak a 91 darab, még az NDK-ban 1971 és 1983 között gyártott MX és MXA szerelvény van forgalomban.

  • A kevesebb járművel sokkal nehezebb a menetrend tartásához szükséges járműmennyiség biztosítása. Néhány vonat fővizsgájának késése miatt 2024-ben már előfordult, hogy csak ritkított menetrendben tudtak a vonatok közlekedni.

Számokban: az 54 darab új HÉV-motorvonat beszerzésének becsült értéke 325 milliárd forint volt. Nem rendelték volna meg rögtön az összeset, csak a szentendrei HÉV-re vettek volna biztosan 18 darabot.

  • A tender kútba esetével valószínűleg a tervezett 114 milliárd forint uniós forrást se tudja már a vasút felhasználni. Ezt emelte ki a Facebookon Vitézy Dávid is, akinek közlekedési államtitkársága alatt, 2021-ben már kiírták egyszer a HÉV-tendert, amelyet aztán az akkor új építési és közlekedési miniszter, Lázár János leállított.

Alulnézet: a tenderben egy teljesen egyedi járművet talált ki magának a MÁV, ami a metró, a villamos és a nagyvasúti járművek sajátosságait ötvözte volna. Az ilyen egyedi járművek kialakítása drága és kockázatos, nem szívesen vállalják ezt az európai gyártók, amelyek kapacitásai ráadásul több évre előre le vannak kötve.

  • A kudarcot valószínűvé tette, hogy a tender műszaki és kereskedelmi feltételei messze álltak a piaci realitásoktól. A legnagyobb vitát az váltotta ki, hogy a vonatokra a csak Svájcban használt ZMBS biztosítóberendezés fedélzeti eszközét várták el, amit csak egyetlen cég tud beszállítani.
  • Ráadásul tervei sincsenek arról a MÁV-nak, hogy mikor és milyen forrásból lenne kiépítve ez a rendszer a vasúti pályákon (ami szintén kell a működéséhez). Műszakilag sem érthető, miért nem a sokkal olcsóbb és egyszerűbb alternatívákat választották.
  • Vállalhatatlan feltételnek tartották a piaci szereplők forrásaink szerint, hogy a műszaki és engedélyeztetési kockázatok ellenére a megszokottnál sokkal magasabb kötbért kötöttek ki: a megrendelés értékének akár 15–25 százalékát is elérhette volna ennek összege, amit felelős gazdálkodású gyártó nem engedhet meg magának.
  • Az egyedi járműveket úgy kellett volna kifejleszteni, hogy talán csak 18-at vesznek belőlük, a további 36-ra csak opció volt.

Mit mondanak ők? Három gyártó is élt előzetes vitarendezési kérelemmel, összesen 20 oldalon keresztül. Közös volt mindegyikben, hogy a ZMBS biztosítóberendezést műszakilag indokolatlannak tartották. A piaci szereplők szerint:

  • gyakorlatilag egyedi jármű fejlesztését igényelte a MÁV, de ehhez nem volt elegendő idő, és a hatósági jóváhagyás tervezhetetlen kockázatát is rájuk delegálta a kiíró.
  • Kizárta a MÁV a jóval olcsóbb, gyorsabban gyártható, meglévő típusplatformok adaptálását.
  • Az elvárt műszaki adatok több esetben ellentmondtak az európai uniós vasúti járművekre vonatkozó általános műszaki előírásoknak, aminek viszont meg kellett felelni.
  • Bár járműbeszerzésről szólt a projekt, még telephelyet és karbantartó bázist is kellett volna fejleszteni, aminek árazásához egyrészt nem volt elegendő információ, másrészt ez teljesen más feladat, mint új járműveket gyártani és szállítani.

Mi várható? A MÁV-nak teljesen más feltételekkel újra ki kell írnia a tendert, ha valóban szeretne ajánlatokat kapni. Ezt már az áprilisi választások előtt aligha tudják elvégezni. Érdemes lehet villamos, metró vagy elővárosi vasút típusú járművet vásárolni, ami már elérhető a piacon.

Előzmények: a 2021-ben már kiírt tendert akkori piaci hírek szerint azért vonatta vissza Orbán Viktor miniszterelnök, mert azt szerette volna, hogy nyugat-európai helyett orosz vonatokat vegyenek. Az új tender előkészítésére négy éve volt a kormányzatnak, de képtelenek voltak a feladatot megugrani megfelelő színvonalon.

  • Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a mostani eljárás annyira problémásnak tűnt, hogy egyes forrásaink szerint az volt a cél, hogy a kiírással bemutassák: akartak venni új HÉV-vonatokat, csak nem volt kitől.

Frissítés (10 órakor): Cikkünk megjelenése után az Építési és Közlekedési Minisztérium közleményben jelezte, hogy bár a mostani közbeszerzés gyártói ajánlat nélkül zárult, de módosított feltételekkel a lehető legrövidebb időn belül új tendert írnak ki, amelynek fedezetét akár hazai forrásokból is biztosítják.

„A szigorú időkorláttal felhasználható uniós forrásokról sem mondunk le: már vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy ezeket a forrásokat milyen más, fontos közlekedésfejlesztési cél teljesítéséhez rendelhetjük hozzá” – tette hozzá a minisztérium.

Frissítés (11.40-kor): a tender kudarcával Vitézy Dávid három posztban is foglalkozott, és többször is lemondásra szólította fel Lázár Jánost, mivel a szóban forgó 114 milliárd forint már elveszett a HÉV-járműbeszerzés szempontjából.

Kövess minket Facebookon is!