2022. július 24. – 07:10
Az amerikai szórakoztatóipar története tele van olyan városi legendákkal, amit néha jobb elhinni, mert hasonlítanak azokhoz, amiket általában készíteni szoktak. Az én egyik személyes kedvencem az, hogy a Három férfi és egy bébi egyik jelenetében látszódik egy fiú szelleme az ablakban, a fiú állítólag a forgatáson öngyilkos lett, és ott kísértette még szegény Steve Guttenbergéket. A sztori természetesen nem igaz, valami tényleg látszódott az ablakban az egyik jelenetben, de az nem egy fiú szelleme volt, hanem egy kartonfigura – ráadásul az egyik főszereplő Ted Dansonról.
De ez a cikk most nem Ted Dansonról szól, hanem arról, hogy milyen az, amikor egy ehhez hasonló legenda a való életben is kialakul, igaz, nem szellemekről van szó, hanem élő emberekről. Vagyis egyikőjük él még, a másik pedig meghalt, méghozzá 1966-ban: ekkor ugyanis 65 éves korában meghalt Walt Disney, a Disney alapítója és uralkodója, az utolsó két szó pedig, ami elhagyta a száját, a legenda szerint az volt, hogy
Kurt Russell.
Igen, a színész A dologból vagy a Ron kapitányból vagy az Aljas nyolcasból, attól függ, mennyire vagyunk otthon éppen Kurt Russellben. Vagy hogy ha a hatvanas években voltunk gyerekek, mondjuk az Egyesült Államokban, akkor lehet, hogy inkább azt mondanánk, hogy az a gyerekszínész az élőszereplős Disney-filmekből.
Kurt Russell a karrierjét ugyanis gyerekszínészként kezdte, legelső szerepe az volt, hogy belerúg egyet Elvis Presleybe az A világvásáron történt című filmben. Több apróbb tévés és filmes szerep után 1966-ban megjelent a Follow Me, Boys!, amit a Disney készített, és még maga Walt Disney is élt a premier idején. Két héttel később viszont a legenda szerint a Disney ura a halálos ágyán kimondta a színész nevét, és ennek akkora hatása volt, hogy az akkor 15 éves Russellnek egy tízéves szerződést ajánlott a cég, amit el is fogadott.
Ismétlem: ez a legenda. A legenda, ami aztán tovább csavarodott: Walt Disney nem kimondta a nevét, hanem egy cetlire írta rá. Sőt, nem is a halálos ágyán írta a cetlit, hanem még életben, de ez volt az utolsó dolog, amit valaha leírt. A legendára Russell maga is rátett egy lapáttal, 2007-ben, amikor a Halálbiztos című filmet promózta, ő maga is beszélt arról, hogy a sztori igaz, az ő neve volt az utolsó dolog, amit Walt leírt a halála előtt, sőt, ő maga látta is a papírt. A sztori nekem is eszembe jutott akkor, amikor elindult Magyarországon a Disney+, és hirtelen Russell gyerekkori filmjei elérhetőek lettek: ott volt már egy kattintásra például a Komputer teniszcipőben.
Russell ráadásul a későbbi önéletrajzában kedvesen írt Walt Disneyről, aki folyton érdeklődő kérdéseket tett fel neki, és megmutatta, hogyan zajlik egy film utómunkája. A színész később rájött, hogy Disney valószínűleg jobban szerette volna megtudni, hogyan is gondolkodnak a gyerekek. Russell már akkor is egy barátságos jelenség volt, aki nem érezte feszélyezve magát a mogul körül, valószínűleg ezért is voltak olyan jóban. A haláláról egy film forgatásán értesült.
Pár évvel Disney halála után megmutatták Russellnek azt a papírt, amin a neve szerepel. Bár kiderült, hogy már itt is egy kis bibi van a legendában, a papíron ugyanis az szerepel, hogy
Kirt Russell.
Bár nem fér kétség hozzá, hogy Disney a fiatal színészre gondolt, amikor ezt lefirkantotta. A papír pedig nem is egy szimpla fecni volt, hanem egy olyan gépelt lap, aminek a tetején ez állt: TV Projects In Production: Ready for Production or Possible for Escalation and Story. Azaz olyan Disney-tévéfilmek listája, amik készen állnak a gyártásra, vagy éppen még fejleszteni kell a történeteiket. A lap legalján ott szerepelt Ron Miller neve, ő Walt Disney sógora, a stúdió egyik producere volt, a neve mellett pedig ott állt egy lehetséges, kétrészes tévéfilm címe, ami aztán Walt halála után el is készült. Az alatt pedig két lehetséges főszereplő neve – Kirt Russell és Roger Mobley. A tévéfilm végül 1968-ban készült el, de sem Russell, sem Mobley nem szerepel benne, annak ellenére, hogy Walt Disney piros zsírkrétával feljegyezte a neveiket. A papír mellett a cég The Disney World című magazinjának szeptemberi kiadása volt.
Amikor 1970-ben létrejött a Walt Disney Company archívuma, helyreállították Disney irodáját úgy, ahogy hagyta a halálakor. Disney tüdőrákos volt, 1966 novemberében diagnosztizálták, de már nem érte meg a karácsonyt. Az irodájának minden apró részletét vagy rekonstruálták vagy lemásolták, a dekorációtól az asztalán található papírokig. A hetvenes években kiállították újra az irodát, de csak egy üveg mögött, 2001-ben viszont már be is lehetett járni. Ebben a 2009-ben felvett videóban pedig 2:18-nál lehet is látni azt a papírt, amire Disney ráírta Kurt Russell nevét:
Miután Russell nevét odaírta a papírra, Walt Disney kórházba került a tüdeje miatt. A kórházból kiengedték, hogy a családjával tölthesse a hálaadást, de ott rosszul lett, és megint visszavitték. 1966. december 15-én halt meg a St. Joseph’s kórházban a San Fernando-völgyben.