Fact-check: Tényleg „Karácsony ámokfutása” óta csökken a budapesti népesség, ahogy Szentkirályi írja?
2024. november 21. – 11:49
A Fidesz kedden benyújtott egy törvénymódosító javaslatot a választókerületek átalakításáról. Ezt a Választási Földrajz részletesen elemezte, és többek között arra jutottak, hogy a Fidesz által benyújtott javaslat a Fidesznek kedvez, a Tiszának meg nem.
Karácsony Gergely főpolgármester is erre jutott, és egy Facebook-bejegyzésben írt arról, hogy szerinte a budapesti egyéni választókerületek csökkentésével a főváros népességbeli arányához képest kevésbé tudja majd képviseltetni magát az Országgyűlésben.
Mivel 2024-ben a változó médiafogyasztási szokásoknak hála a politikai kommunikáció átnyergelt a közösségi oldalakra, Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője több pontban reagált Karácsony bejegyzésére.
„🤥 Karácsony Gergely szándékosan hazudik”
– kezdi a posztját Szentkirályi, aki szerint a főpolgármester ferdített a bejegyzésében. Ezután több különböző dolgot is állít:
- „Tarlós István alatt Budapest lakossága nőtt, majd amint Karácsony Gergely ámokfutása elindult a fővárosban, rohamosan csökkenni kezdett.”
- „2019-2024 között Szolnok teljes népességével, 66 ezer fővel csökkent a budapestiek száma.”
- „Egy ilyen mértékű elvándorlás Budapestről nemcsak intő jel és a főpolgármester elégtelen bizonyítványa, hanem a törvény is arra kötelezi a döntéshozókat, hogy ennek megfelelően, arányosítsák az országgyűlési választókerületeket.”
Nézzük, hogy is viszonyulnak ezek az állítások a valósághoz!
Régen minden jobb volt
Az első állítás szerint Tarlós alatt nőtt a budapesti népesség, Karácsony vezetése alatt csökken. Tarlós István tíz éven át vezette Budapestet, 2010 és 2019 között. Ez idő alatt valóban volt olyan, hogy Budapest lakossága nőtt, egészen 2015-ig, utána viszont ennek pont az ellenkezője igaz, a lélekszám csökkenni kezdett:
Arról nem is beszélve, hogy maga a növekedés nem is Tarlós idején, hanem még 2006-ban, Demszky Gábor főpolgármestersége alatt kezdődött meg, méghozzá pont ugyanolyan tempóban, ahogy utána 2015-ig folytatódott. Abban az évben azonban csökkenni kezdett, így végül majdnem ugyanannyian éltek Budapesten, amikor Tarlós elnyerte a főváros vezetését, mint amikor átadta azt Karácsonynak (2010-ben 1,73 millióan, 2019-ben 1,75 millióan).
Tehát pontosabb lenne azt állítani, hogy Tarlós vezetése alatt tört meg az a trend, hogy nő a főváros népessége. Ehhez az adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tájékoztatási adatbázisából szedtük össze. (Ha valaki maga is visszakeresné, a táblák azonosítói: NT6B01, NT5B01, NT4B01, NT3B01, NT2B01 és NT1B01.)
Az igaz, hogy 2019 és 2024 között nagyjából egy szolnoknyi ember tűnt el Budapestről, de túlzás lenne azt állítani, hogy mindez „Karácsony Gergely ámokfutása” miatt lenne így, hiszen a fogyás már négy évvel korábban, Tarlós István alatt elindult. Azért kap ez az állítás „Inkább hamis” besorolást, mert ugyan maga a szám helyes, de a köré felépített magyarázat, kontextus statisztikai szempontból sántít.
Az egész állítás már csak azért is nagyon érdekes, mert Szentkirályi szerint a vezetés problémája, ha valahol kevesebben élnek, mint korábban.
„Egy ilyen mértékű elvándorlás Budapestről nemcsak intő jel és a főpolgármester elégtelen bizonyítványa”
– írja.
Viszont a KSH szerint 2010-ben, mikor a Fidesz hatalomra jutott, még 10,01 millióan éltek Magyarországon, 2024-ben pedig már csak 9,6 millióan. Persze itt is meg kell említeni, hogy míg az elmúlt 14 év Fidesz-kormányzása alatt több mint 400 ezerrel csökkent az ország népessége, a trend nem 2010-ben, indult, hanem már 1980 óta folyamatosan csökken. Küldtünk kérdéseket a fővárosi Fidesznek, hogy a frakcióvezető ezt a kormány elégtelen bizonyítványának tekinti-e. Ha érdemben válaszolnak beszámolunk róla.
Szentkirályi bejegyzésére Karácsony is reagált, és ő is rámutatott, hogy az egész országban csökken a népesség, nemcsak a fővárosban. De hozzátette azt is, hogy
„a főváros népességaránya az elmúlt két évtizedben készített népszámlálások adatai szerint folyamatosan nő”.
Ez azonban a fent említett adatok alapján szintén nem igaz, ahogy ezen az ábrán is látható:
Valójában folyamatosan csökken Budapest lakosságaránya a teljes országéhoz képest, bár lassabban, mint a főváros lakosságszáma. A főpolgármestert is megkérdeztük, hogy milyen adatok alapján írta azt, hogy az arány nő. (Frissítés – 13:24) Kérdésünkre a sajtótitkárától azt a választ kaptuk, hogy a 2011-es és a 2022-es népszámlálások eredményeit vették alapul.
A grafikonon látható, hogy 2022-ben az arány valóban jobb volt, mint 2011-ben, de a két népszámlálás között eltelt 11 év, ami alatt volt egy emelkedés 2019-ig, azóta viszont az arány lassan, de folyamatosan romlik.