Fact-check: Tényleg most először fordul elő, hogy három hurrikán is egyszerre aktív az atlanti térségben?
2024. október 10. – 18:44
Ahogy a Milton hurrikán megérkezett Florida partjaihoz, egyre több álhír jelent meg a viharral kapcsolatban, és a helyzet odáig fajult, hogy az Egyesült Államokban már meteorológusokat fenyegetnek ezek miatt. A terjedő álhírek között van az is, hogy most először van olyan, hogy az atlanti térségben három hurrikán aktív egyszerre – az igaz, hogy a Milton, a Kirk és a Leslie egyszerre aktívak, az viszont nem, hogy nem volt ilyenre korábban példa. A jelenség inkább az időzítés miatt különleges: októberben nem tapasztaltak még ilyesmit a térség lakói.
„Nem példátlan esetről van szó, előfordult már korábban is, hogy egyszerre három aktív hurrikán pörgött a térségben, csak éppen nem októberben. Erre a mérések kezdete óta ugyanis nem volt példa, Kirk, Leslie és Milton esete az első – írta a Telexnek Nagy-Kurunczi Rita, az Időkép vezető meteorológusa. – 2017 szeptember 6-án például a Mexikói-öböl délnyugati részén mozgó Katia érte el a hurrikán fokozatot, miközben az Irma névre hallgató vihar Puerto Rico szigetétől északra haladt el, Jose pedig éppen az Atlanti-óceán közepe felett forgott.”
Az valóban igaz, hogy viszonylag ritkán fordul elő ilyesmi, de az is igaz, hogy a mérések kezdete, az 1950-es évek óta is még csak néhány évtized telt el, így olyan sok adatunk nincs is a térségről.
„A hivatalos hurrikánszezon minden évben június 1-től november 30-ig tart, az ebben az időszakban kialakult trópusi ciklonokat szokták megvizsgálni az ezzel foglalkozó meteorológusok. Az Atlanti-óceánon és a Csendes-óceán keleti medencéjében évente átlagosan 29 olyan trópusi ciklon szokott kialakulni, amely olyan erősségűvé válik, hogy nevet is kaphasson. A tavalyi évben ez a szám kicsit magasabbra rúgott a Nemzeti Hurrikánközpont statisztikái szerint, 2023-ban 20 trópusi ciklon kapott nevet az Atlanti-óceánon, míg a Csendes-óceánon 17 darabot kereszteltek el. Ezekből 7, illetve 17 képződmény érte el a hurrikán erősségét. És hogy ilyen időtávon ebből éppen 3 is egyszerre mozogjon, lássuk be, kicsi az esélye” – írta a szakértő.
A három hurrikánból egyébként az egyik Európa partjaiig is eljutott, ami kifejezetten ritka. A Kirk hurrikánból továbbfejlődött ciklon szerdán érte el a kontinenst. „Portugáliában, Spanyolország északnyugati felén, valamint egy Észak-Franciaországon keresztül Belgiumba, Luxemburgba és Németország nyugati részeibe vezető, képzeletbeli folyosó mentén okozott kiadós csapadékot, viharos szélrohamokat, Portugáliában mintegy 300 ember maradt áram nélkül a vihar okozta áradások miatt. Kirk a szárazföld fölé érve természetesen gyorsan gyengült, hidegfrontja a csütörtöki napon érte el hazánkat, a Dunántúlon 60–70 kilométer per órás széllökéseket eredményezett.”
Bár a három aktív hurrikán megjelenéséhez nem, általánosságban a hurrikánok szélsőségesebbé válásához hozzájárul a klímaváltozás. Egy friss kutatás kimutatta, hogy az éghajlatváltozás erősebbé és lényegesen valószínűbbé tette a Floridára szeptember végén lecsapott Helene hurrikánt, és ahogy a hőmérséklet tovább melegszik, az Egyesült Államok a jövőben több, a Helene-hez hasonló viharra számíthat.
„Bár nem minden egyes szélsőséges trópusi vihart lehet egyértelműen a klímaváltozás számlájára írni, egy, a Nature tudományos magazinban megjelent cikk szerint a kutatók elméletei és a különböző modellszimulációk is arra utalnak, hogy az óceánok hőmérsékletének emelkedése egyértelműen összefüggésbe hozható a trópusi ciklonok erősödésével. Az IPCC jelentése szerint 2 fokos felmelegedéssel számolva a hármas kategóriájú és annál erősebb hurrikánok aránya akár további 13 százalékkal is nőhet” – írta Nagy-Kurunczi Rita.