Melléthei-Barna Márton reálisnak látja, hogy augusztus 20-án már új köztársasági elnök legyen

Melléthei-Barna Márton reálisnak látja, hogy augusztus 20-án már új köztársasági elnök legyen
Melléthei-Barna Márton, a Tisza Párt frakcióvezető-helyettese az Országház sajtótermében tartott sajtótájékoztatón 2026. június 30-án. Mellette Bujdosó Andrea, a Tisza országgyűlési frakcióvezetője – Fotó: Hegedüs Róbert / MTI
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

Melléthei-Barna Márton, a Tisza frakcióvezető-helyettese arról beszélt a keddi rendkívüli parlamenti ülés előtt tartott sajtótájékoztatón, hogy a frakción belül „érdemi vita” volt az országgyűlési képviselők mandátumának korlátozásáról, de a többség támogatja a korlátozást. Általánosságban szavaztak a korlátozásról, már nem emlékszik, hogy akkor 8 vagy 12 évről volt szó, válaszolta újságírói kérdésre. „Furcsa idők vannak, felépült egy olyan rendszer, aminek a lebontása közös érdek.” Még várják a kormány végső javaslatát, mivel a napokban zárult le a 17. Alaptörvény-módosítás társadalmi egyeztetése.

Egy másik kérdésre elmondta: azért most korlátoznák a képviselői mandátumokat, és nem később, amikor elindul az alkotmányozási folyamat, mert így több idejük lesz a pártoknak felkészülni az új szabályokra. Szerinte ez elsősorban az ellenzéki pártok érdekét szolgálja. A választási törvény jövőbeli esetleges módosítása nem érinti az indulás korlátozását. Teljes konszenzust szeretnének a választási rendszer reformja során. Erre lát is esélyt, mert mindenkinek érdeke egy arányosabb rendszer kialakítása. Ez erkölcsi kérdés, mivel a Tiszának pont nem lenne érdeke egy arányosabb rendszer vagy a győzteskompenzáció eltörlése.

Forsthoffer Ágnes házelnök és Magyar Péter miniszterelnök hétfői csörtéjéről azt mondta Melléthei-Barna Márton, hogy tiszteletben kell tartani a házelnök döntési szabadságát az ülések levezetésében. Magyar Péter egy korábbi interpellációra akart válaszolni a hétfői ülésen, azonban házelnök elvette tőle a szót. A 444 kérdésére elmondta a frakcióvezető-helyettes, hogy a Házbizottság csütörtöki ülésén fogják tisztázni a kérdést, ugyanakkor saját értelmezése szerint az országgyűlési törvényben nincs lehetőség arra, hogy a tárgytól való eltérés miatt elvegyék a szót a miniszterelnöktől vagy egy minisztertől. Bujdosó Andrea frakcióvezető hozzátette, hogy szerinte a parlamenti munka része, hogy vannak eltérő értelmezések.

A parlament kedden szavaz a Szuverenitásvédelmi Hivatalt megszüntető törvényjavaslatról, amit Melléthei-Barna Márton nyújtott be. Azt mondta, ha minden jól megy, ma elfogadják „a bohóchivatalt” megszüntető javaslatot. Arra kérte a többi frakciót, gondolják meg, és lelkiismeretük szerint szavazzanak arról, valóban megérte-e évi 6 milliárdból fenntartani egy olyan hivatalt, aminek egyetlen célja az állampolgárok megfélemlítése volt.

Beszélt egy másik javaslatáról is, ami az ügynökakták megnyitásáról szól. Úgy fogalmazott: 30 évet késtek az ügynökakták megnyitásával. A mostani javaslat célja, hogy egy soron kívüli felülvizsgálat során a titokgazdák átadják az iratokat a levéltárnak. Szerinte a szakszolgálatok eddig mondvacsinált okokból tartották fenn az iratok minősítését. A javaslat arra motiválja a titokgazdákat, hogy feloldják a minősítést. Lesz egy bizottság is, ami vizsgálatot indíthat, ha a szakszolgálatok fenn akarják tartani az iratok minősítését.

Melléthei-Barna elmondta, hogy a Velencei Bizottság a kormány hívására látogat Magyarországra. Reális esélyt lát arra, hogy augusztus 20-án már új köztársasági elnöke lesz az országnak. „Ennek így kell lennie, és így is lesz.” Magyar Péter korábban arról beszélt, hogy Sulyok Tamás „július 20-a körül már bizonyosan nem lesz Magyarország köztársasági elnöke”.

Melléthei-Barna szerint a Velencei Bizottság szerinte nem fogja kifogásolni a Sulyok Tamást elmozdító Alaptörvény-módosítást, sem a 17. módosító többi rendelkezését sem. Kérdésre elmondta, hogy az ukrán pénzszállító ügyében a hatóságoknak kell eljárniuk, de valószínűleg nem véletlen merült fel Hajdu János volt TEK-vezető neve gyanúsítottként. Reméli, a hatóságok pártatlanul kezelik majd az ügyet, és eljutnak minden felelőshez, érintetthez.

Bujdosó Andrea a sajtótájékoztató elején beszélt az országot sújtó hőségről. Olyan körzetből jön, ahol kifejezett problémák vannak a vízellátással, kérték a lakosságot, hogy mellőzzék a nem szükséges vízhasználatot. Szerinte a helyzet rávilágít arra, hogy van teendő a vízi közművekkel és a fogyasztók viselkedésére is. Megköszönte a mentősök, a honvédek, a tűzoltók, a szociális munkások és az egészségügyi dolgozók munkáját. Tiszás képviselők is beálltak vizet osztani, ebbe a munkába kapcsolódtak be a Tisza Szigetek tagjai is.

A parlamenti munkáról azt mondta, hogy az új Országgyűlés 52 napja alatt 11 ülést tartottak, 75 órán keresztül üléseztek, amiben nincs benne a hétfői ülés. Eddig több mint 100 képviselő szólalt fel a Tisza-frakcióból. Szeretnék, hogy mindenkinek legyen olyan témája, amiben megnyilvánul a parlamentben. Büszke a tiszás képviselőkre, mert újoncok a politikában, „meredek tanulási görbét” írtak le, de ma már ismerik a parlamenti munka minden szépségét és kihívását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!