Szombaton megszűnik a közmédia jelenlegi vezetőinek megbízatása
Szombaton megszűnik a közmédia több vezetőjének megbízatása, miután pénteken megjelent a Magyar Közlönyben a médiatörvény módosítása, írja az MTI. A jogszabály alapján távozik tisztségéből Koltay András, a Médiatanács elnöke és a testület tagjai, valamint Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezetője és Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója.
A törvénymódosítás szerint az Országgyűlés médiaügyekkel foglalkozó bizottsága által kijelölt közmédiáért felelős miniszteri biztos, Grósz Judit gondoskodik az átmeneti időszak lebonyolításáról. Feladata lesz a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA ideiglenes irányításának biztosítása addig, amíg az új vezető tisztségviselőket ki nem nevezik.
Tarr Zoltán szerdán közölte, hogy amint a köztársasági elnök aláírja a parlament által elfogadott médiatörvény-módosítást, megkezdődhet a közmédia átalakítása. Ennek részeként társadalmi párbeszédet indítanak, amelybe szakmai szervezeteket és érdeklődőket is bevonnak, hogy közösen határozzák meg, milyen közmédiát szeretnének.
A miniszter szerint a közmédia az elmúlt években jelentős közpénzt használt fel, de nem a közérdeket, hanem a politikai hatalmat szolgálta. Úgy fogalmazott: a közmédiát vissza kell adni a magyar embereknek.
Az Országgyűlés kedden 145 igen és 39 nem szavazattal fogadta el a médiatörvény módosítását. A javaslatot a Tisza Párt és a Mi Hazánk támogatta, míg a Fidesz–KDNP ellene szavazott. A törvény értelmében megszűnik a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA jelenlegi formája, helyüket két új szervezet, a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt., valamint a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt. veszi át.
A jövőben nyílt pályázaton választják ki a közmédia vezetőit, létrejön a Független Közmédia Testület a működés ellenőrzésére, valamint egy, az NMHH által kezelt Sajtóalap is, amely független médiumok támogatását szolgálja.