Tarr Zoltán: A közmédia vezetőinek leváltása után átmeneti vezetés jön, és társadalmi párbeszédet indítunk
A közmédia átalakításának folyamatába bárki bekapcsolódhat, amint az átmeneti vezetés átveszi az irányítást, megindítják a társadalmi párbeszédet – jelentette be Tarr Zoltán a Facebookon kedd este. A társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter azt mondta, hogy amint a köztársasági elnök aláírja a médiatörvény kedden elfogadott módosítását, megkezdődhet a közmédia átalakítása.
„A közmédia átalakításának folyamatába bárki be fog tudni majd kapcsolódni, hiszen abban a pillanatban, amikor le tudjuk váltani a jelenlegi vezetőket, egy átmeneti vezetés veszi át az irányítást, akik meg fogják indítani azt a társadalmi párbeszédet, amelynek során minden szakmai szervezetet, érdeklődőket be fogunk vonni abba a beszélgetésbe, amelynek célja annak közös elhatározása, megállapítása, hogy milyen közmédiát szeretnénk” – mondta Tarr Zoltán.
A miniszter posztjában azt is írta, hogy Grósz Judit miniszteri biztos koordinációjával a közmédiát irányító ideiglenes vezetés megkezdi a munkáját. Szakmai és anyagi audit indul, amely „feltárja majd a korábbi közmédia működését”. Úgy fogalmazott: a közmédia a Fidesz–KDNP alatt rengeteg közpénzt használt fel, de a közt nem, csak a politikai hatalmat szolgálta.
„Vissza kell ezért adnunk a közmédiát annak, akit megillet: a magyar embereknek” – hangsúlyozta. „Épp ezért tartjuk fontosnak, hogy párbeszédet indítsunk a szakmával és a társadalommal. Mert a közmédia a közé, ezért joga van az embereknek ahhoz, hogy a közmédia jövője az akaratuk szerint alakuljon” – írta Tarr Zoltán.
A parlament kedden 145 igen szavazattal, 39 nem ellenében, tartózkodás nélkül, vagyis a Tisza Párt és a Mi Hazánk támogatásával, a Fidesz–KDNP ellenszavazatával szemben elfogadta a médiatörvény módosítását. A Tisza-kormány által benyújtott médiatörvény felszámolná azt a rendszert, amivel a Fidesz-kormány a propagandacéljaira használhatta a közmédiát. A módosított médiatörvény legfőbb pontjai:
- Megszűnik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma tagjainak, a Duna Médiaszolgáltató és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) jelenlegi vezető tisztségviselőinek megbízatása.
- Megszűnik a közmédia kiadójaként funkcionáló Duna Médiaszolgáltató és a tartalmakat gyártó MTVA. Helyette két cégre, a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.-re és a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt.-re bontják a szervezetet.
- Nyílt pályázaton választják ki a szakmailag legalkalmasabb vezetőket például a Médiatanács és a közmédia élére.
- Létrejön a Független Közmédia Testület, amely ellenőrzi a közmédia függetlenségét és gazdálkodását. A nagy értékű szerződéseket is ez a testület hagyja jóvá. A testületbe négy évre három tagot a kormánypárt, három tagot az ellenzéki pártok, öt évre három tagot médiaszakmai szervezetek jelölhetnek.
- Létrejön a Sajtóalap, amit az NMHH kezel. A Sajtóalap feladata a különböző független médiumok támogatása.