Magyar Péter már reagált is Török Gábor kritikájára
„Nem lenne szép dolog szembemenni a demokratikus népakarattal és felhatalmazással…”
– írta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön arra a Facebookon posztolt Telex-cikkre kommentben, amiben arról írtunk, Török Gábor politikai elemző hogyan látja a Sulyok Tamás eltávolításáról szóló alkotmánymódosítást.
Török azt írta, hogy szerinte az alkotmányozó többség azt jelenti, hogy a hatalom gyakorlója szinte bármit megtehet: a fegyver kint van az asztalon, „a hatalom gyakorlásának mércéje így az lesz, hogy mikor, mire és hogyan használja.” Azt írja, az Orbán-kormányok éltek is ezzel,
„amire a Tisza-kétharmad most készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő: hivatalban lévő államfőt távolítana el egymondatos alkotmánymódosítással. Nem bonyolítja túl, nem akarja intézményátalakításba csomagolni, mint a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja, ami a politikai akarata”
A politikai elemző szerint akik megszavazzák ezt az alkotmánymódosítást, „azok azt gondolják, hogy tényleg semmi nem köti, korlátozza őket, minősített többségükkel bármit megtehetnek.”
Török szerint ez az alkotmánymódosítás nem a jelenlegi, szerinte is gyengén teljesítő elnökről szól, akivel szemben az új kormánytöbbségnek tényleg lehetnek jogos politikai fenntartásai, „hanem arról, hogy a 141 képviselő rálép-e arra az útra, amin mindent lehet, de ami valójában a semmibe vezet”.
A hétfőn társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet egyszerűen fogalmaz Sulyok elmozdításáról: „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.”
A tervezet szerint „a hivatalban levő köztársasági elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig tartó időtartamra köztársasági elnököt választ”. Magyar Péter kedden arról is beszélt a parlamentben, javasolni fogják, hogy ne részesüljenek élethosszig tartó juttatásokban azok a köztársasági elnökök, akik nem töltötték ki a hivatali idejüket.