100 milliárdra drágult a József főhercegi palota újjáépítése, és öt év után sem látszik még a vége

Öt éve zajlik a budavári Szent György téri József főhercegi palota újjáépítése, amely jelenleg közel 100 milliárd forintos büdzsénél, a kivitelezése pedig a negyedik üteménél tart. A 24.hu-nak még a Lázár János által vezetett Építési és Közlekedési Minisztérium küldött választ a lap adatigénylésére, amiből kiderült: a negyedik ütem ára bruttó 13,5 milliárd forint, amiből csak a „reprezentatív terek előkészítő kivitelezése” valósul meg.

Ennek részeként előkészítik az előcsarnok és a bálterem falait és vázszerkezetét, amelyekre majd a burkolatok és a festés kerül, valamint kiépítik a gépészeti és elektromos nyomvonalakat. Azaz a 13,5 milliárdos keret nem tartalmazza a belsőépítészeti költségeket és a berendezést.

Az újjáépülő József főhercegi palota a budai Várban 2023. október 12-én. – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
Az újjáépülő József főhercegi palota a budai Várban 2023. október 12-én. – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTVA – Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

Az Orbán-kormány évek óta húzódó beruházásával szinte teljesen újraépítik a 20. századi historizáló palotát, a tervek szerint csak a bálterem és a díszlépcsőház kap korhű megjelenést, a többi helyiséget modern irodai használatra alakítják ki.

Az ÉKM válasza alapján a József főhercegi palota, a neoreneszánsz kert és az istálló újjáépítésére jóváhagyott hivatalos keretösszeg jelenleg bruttó 96,5 milliárd forint, a 24.hu szerint ezzel szemben 2021-ben még 56 milliárd forint szerepelt az állami Beruházási Ügynökség éves beszámolójában. Ez több mint 40 milliárd forintos drágulást jelent.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!