Harmincévnyi állatkerti igazgatóság után lesz környezetvédelmi miniszter Gajdos László

Harmincévnyi állatkerti igazgatóság után lesz környezetvédelmi miniszter Gajdos László
Gajdos László Magyar Péter mellett a Tisza Párt elnökének kampányeseményén Nyíregyházán 2025. november 29-én – Fotó: Alföldi Dániel István / Telex

Gajdos Lászlót, a Nyíregyházi Állatpark vezetőjét jelöli az élő környezetért felelős miniszternek Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Fidesz-kormány alatt nem volt önálló környezetvédelmi tárca, a Tisza-kormány most ezt a korábbi gyakorlatot állítaná vissza.

Arra lehetett számítani, hogy Gajdos kapni fog valamilyen kormányzati tisztséget, de decemberben ő maga még arról beszélt, hogy Magyar Péter állatvédelmi és állatjóléti feladatokra kérte fel a leendő környezetvédelmi minisztériumban. Magyar 10 milliárd forintot is ígért Gajdosnak egy állatmenhely- és ivartalanítási programra.

A 63 éves Gajdos fiatalkorában sportolónak sem volt rossz, a serdülő és az ifjúsági súlyemelő válogatott keret tagja volt. A kaposvári agrárfőiskola elvégzése után visszatért Nyíregyházára, ahol kezdetben hivatalnok volt, majd médiamunkásként dolgozott, a Magyar Rádió és Televízió körzeti stúdiójának volt szerkesztő-riportere, főként mezőgazdasági és sportműsorokat készített.

1996-ban nevezték ki a sóstói Kultúrpark igazgatójának, majd arra alapozva létrehozta a Nyíregyházi Állatparkot, aminek azóta is igazgatója. Az intézményt szinte a semmiből építette fel, körbejárta Európa állatkertjeit, hogy valahogyan benépesítse a sajátját, és sok helyen kapott is ott feleslegessé vált vagy már idős példányokat. Kicsiben indultak, kezdetben például egy oroszlánt az Állatpark használaton kívüli WC-jében helyeztek el, de gyorsan növekedtek, és mára a hazai állatkertek közül Sóstón van a legtöbb emlős. Az Állatpark évi 500 ezer látogató alatti kategóriában háromszor (2015, 2018, 2021) nyerte el az Európa legjobb állatkertje címet.

Gajdos öt éve vezeti a Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségét, Nyíregyháza díszpolgára, számos rangos elismerés – köztük megyei Príma díj és a Fehér Rózsa-díj – birtokosa. A magyar turizmus 50 meghatározó szakembere közé is beválasztották, csapatával határon innen és túl is több turisztikai attrakciót mentoráltak. Munkájának elismeréseként 2024-ben megkapta a Magyar Bronz Érdemkeresztet is.

Az állatkert igazgatóját többször megkörnyékezték már, hogy vállaljon valamilyen politikusi szerepet. 2006-ban például a Magyar Szocialista Párt próbálta meggyőzni, hogy szálljon harcba Nyíregyháza polgármesteri posztjáért, de nemet mondott, és 2010 óta minden ciklusban kinézte valaki ugyanerre a pozícióra, de ezeket a felkéréseket is elutasította. A Magyar Hangnak adott interjújában azt mondta, hogy a Tisza Párt felkérését is csak hetedszerre fogadta el, mert azt érezte, hogy ragaszkodnak a személyéhez és a szakmai tudásához. Az országgyűlési választáson aztán nagy fölénnyel, közel 65 százalékos eredménnyel nyerte a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei 1-es körzetet. Gajdos azt vallja, hogy megveszekedetten szereti Nyíregyházát, és mindig is sok terve volt a város fejlesztésére, azt szokta mondani, hogy addig nem hal meg, amíg 1969 után újra nem jár villamos a városban.

A kampányban a propagandasajtó baloldaliként igyekezett bemutatni Gajdost, miközben ő arról beszélt, hogy jóban van a régió fideszes vezetőivel is, például a korábbi országgyűlési képviselő Szabó Tündével és Nyíregyháza polgármesterével, Kovács Ferenccel, de az ellene indított Polgári Andrásról is azt mondta, hogy jó barátja, és szerinte nincs köze ahhoz, hogy a helyi sajtóban Gajdost puhatestűekhez hasonlították. A Fidesz-kormány által létrehozott Közös Ügyünk az Állatvédelem alapítványnak is tagja. Az alapítvány menhelyeket segített, hogy pénzhez jussanak, és a felelős állattartásról is indítottak tájékoztató programokat.

A leendő miniszter korábban azt mondta, hogy a környezetvédelmi minisztériumnak két színnel, a zölddel és a kékkel kell foglalkoznia, előbbi a vegetációt, utóbbi a levegőt és a vizet jelképezi. A kampány elején főként állatjóléti kérdésekről beszélt, vízgazdálkodási és egyéb környezetvédelmi ügyekben inkább a most az agrár- és élelmiszerügyi miniszternek jelölt Bóna Szabolcs exponálta magát.

Gajdos egy interjúban arról beszélt, hogy felül kell vizsgálni az állatkínzásra vonatkozó jogszabályokat, és bizonyos esetekben szigorúbb büntetésekre lenne szükség. Érzékenyítő és oktató programokat indítana, tudatosítaná, hogy az állatok érző és gondolkodó lények, és fontosnak tartaná, hogy egy gyerek se nőjön fel kisállat nélkül. Az állatkertekről is beszélt, szerinte a többi önkormányzati tulajdonban lévő állatkertet is fejleszteni kéne.

Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója mutatja a négyhetes hím szumátrai tigriskölykök egyikét a Nyíregyházi Állatpark Viktória Házában 2025. január 7-én – Fotó: Balázs Attila / MTI
Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója mutatja a négyhetes hím szumátrai tigriskölykök egyikét a Nyíregyházi Állatpark Viktória Házában 2025. január 7-én – Fotó: Balázs Attila / MTI

A választásokhoz közeledve már szélesebbre nyílt Gajdos spektruma is, meghirdette a Tiszta Magyarország programot, amiben a leendő környezetvédelmi minisztérium főbb feladatait és ígéreteit ismertette. Azt mondta, hogy szigorúan ellenőrizni fogják a környezetvédelmi előírások betartását, a szennyezőket gyorsan és hatékonyan szankcionálják, az illegális szemétlerakásoknál is így akarnak eljárni. A szennyezőkre kiszabott bírságból befolyó pénzt közvetlenül a környezet helyreállítására fordítják. Bejelentette, hogy önálló szervet hoznak létre a súlyosan szennyező iparágak, kiemelten az akkumulátoripari beruházások ellenőrzésére, a már kiadott engedélyeket felülvizsgálják.

Gajdos azt írta, hogy zéró toleranciát alkalmaznak a védett és a Natura 2000-es területeken megvalósuló jogsértő beépítésekkel szemben. Azt ígérte, hogy visszaépítik az önálló hatósági rendszert, szakmai függetlenséget és világos felelősségi viszonyokat teremtenek. A programja szerint a tárcájához tartozik majd a vízgazdálkodás is, a táj vízvisszatartó képességét és a talajvízszintet akarják majd növelni.

Kedvenceink
Választás 2026
Tovább a mellékletre Tovább
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!