Akár évi 300 ezer forintba is kerülhet egy budapesti háztartásnak, ha két autóra kérnek parkolási engedélyt

Akár évi 300 ezer forintba is kerülhet egy budapesti háztartásnak, ha két autóra kérnek parkolási engedélyt
Fotó: Bődey János / Telex

1110

Idén több kerület is tovább emelte a lakossági parkolási engedélyek díját. Egyre több helyen van környezetvédelmi differenciálás, azaz minél szennyezőbb az autó, annál többet kell fizetni utána. Két kerületben már azt is nézik, hogy újonnan épült lakásban él a tulajdonos vagy sem. Extrém esetben az sem kizárt, hogy egy családnak 300 ezer forintot kelljen fizetnie két autóra.

A napokban küldtek emlékeztetőt a budapesti autótulajdonosoknak arról, hogy ideje a lakossági parkolási engedélyek meghosszabbítására gondolniuk. A változások láttán többeknek elkerekedett a szeme. Így járt olvasónk, Péter is, aki megütközve olvasta a II. kerületi tájékoztatóban, hogy 2026-tól az albérletben élőknek évi százezer forintot kell fizetniük az autójuk után.

Ez valóban megjelent új elemként a II. kerületi önkormányzat oldalán, de amikor utánakérdeztünk az önkormányzatnál, kiderült, hogy csak azoknak az albérletben lakóknak kell ennyit fizetni a parkolásért, akiknek nincs állandó lakcímük a kerületben – ezt javították az oldalon is. Az önkormányzat szerint a kamu albérleti szerződésekkel igényelt parkolási engedélyek visszaszorítása miatt volt erre szükség.

A „lakossági várakozási hozzájárulásnak” nevezett parkolási engedélyek éves díja ettől függetlenül nő a II. kerületben is: az első autó után fizetendő díj tízezer forintról 15 ezer forintra emelkedik, és második autó esetében is növekedett kissé, méghozzá díjzónánként eltérő mértékben 80 ezer, 60 ezer vagy 40 ezer forintra.

Nem csak a II. kerületben lesznek változások. A III. kerületben lakóknak 2025 végéig nem kellett fizetniük az első autó parkolásáért, de 2026-tól már 15 ezer forintba fog nekik kerülni, míg a második autó díját tízezer forintról 40 ezer forintra növelik.

Egyre több kerületben differenciálják a lakossági hozzájárulás díját parkolási zónák és a gépkocsi környezetvédelmi besorolása szerint. Így mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki régi, környezetszennyező autóját az I., az V. vagy a XII. kerület jobb részein az utcán szeretné parkolni: ennek díja akár 150-225 ezer forintra is rúghat második kocsi esetén. Akinek elektromos autója van, ennek csak töredékét, vagy akár semmit sem fizet.

A XIII. és a VIII. kerület aszerint is megkülönbözteti a fizetendő díj mértékét, hogy mikor épült az autós lakása. A XIII. kerületben többet kell fizetnie annak, akinek az ingatlana 2024. december 1. után szerzett használatbavételi engedélyt, méghozzá akár évi 80 ezer forinttal. Az újonnan épült lakásokban élő autósok parkolási zónától függően 60 ezer és 120 ezer forint között fizetnek, akár első, akár második kocsira kérik az engedélyt (két kocsinál így már 240 ezer forint is lehet az éves díj extrém esetben). A régebben épült lakások tulajdonosainak alacsonyabb, 15 ezer és 30 ezer közötti a díj az első, 60 ezer és 120 ezer a második autóra.

Bár mostanra a többi kerület is felzárkózott, néhány éve a VIII. kerület még élen járt a lakossági parkolási hozzájárulások növelésében – és ezzel párhuzamosan az utcák zöldítésében. Náluk parkolási zónától függően első autóra 18 000-30 000, a másodikra pedig 48 000-72 000 forint az éves díj. De aki új építésű házban lakik és nincs saját garázsa, annak évente 150 ezer forintba kerül az utcai parkolás, akár első, akár második kocsira kéri. Így egy család évi 300 ezer forintot is leperkálhat, ha azt szeretné, hogy mindkét autója az utcán parkolhasson egész évben.

Nem változott a lakossági parkolási hozzájárulás díjának mértéke a VI., VII., VIII. kerületben, és a IX.-ben is csak egy kicsit: az első autó után 20 ezer forint helyett 30 ezer forintot kell fizetni. A belső pesti kerületekben hasonlóak a díjak: az első autóra 30-36 ezer forint az éves parkolás, a másodikra 50-70-150 ezer forint. A VI. kerületben kétszeresére emelheti a fizetendő összeg nagyságát az, ha nagy batárral jár a polgár: a 2 tonna saját tömeget meghaladó autók tartoznak ide, de Terézvárosban az autó környezetvédelmi besorolása is módosíthatja a díjat.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

A IX. kerületi módosító rendelet mellé egy kis összefoglaló is dukált a testületnek, amiből kiderült, hogy többszörösen kifizetődő az önkormányzatoknak a lakossági parkolási hozzájárulás emelése. Kevesebb másodiknak tartott, keveset mozgó autó foglalja az utcán a helyet, több parkolóhely jut a lakóknak és az átmeneti fizetős vendégeknek, és az önkormányzatnak is több bevétele származik mindkét oldalról. A tájékoztató szerint a lakossági engedélyekből befolyt bevétel a 2024-es 19,4 millió forintról 2025-ben 132,2 millió forintra nőtt a Ferencvárosban, és mivel a felszabaduló helyeket az átmenő autósok is jobban tudták használni, a fizetős parkolás bevétele is 5 százalékkal nőtt.

Nem változott a rendszer a XI. és a XIV. kerületben. Az előbbiben 12 ezer forint az első, 24 ezer forint a második autó hozzájárulási díja. Az utóbbi, vagyis Zugló az első autók esetében tartja még az ingyenességet, ám a második autóért parkolási övezettől és környezetvédelmi besorolástól függően akár 112 500 forintot is elkérnek.

A tavaly év elején általánossá vált lakossági parkolási díjemelések következményeként 2024 elején több kerületben is jelentősen csökkent az utcán parkoló autók száma, pedig a legtöbb helyen még mindig több autóra adnak ki engedélyt, mint ahány parkolóhely az adott kerületben egyáltalán van. Ráadásul az év közepére az is kiderült, hogy az év eleji csökkenés eléggé látszólagos, mert sokan év közben váltják ki az engedélyüket. Azaz kevesebb az autó, de nem 20-50, hanem inkább csak 10-20 százalékkal.

Jó tudni, hogy egy év múlva, azaz 2027. január elsején hatályba lépnek a korábban módosított fővárosi parkolási rendelet szabályai is, azaz általánossá válik egész Budapesten, hogy a két tonnánál nehezebb személygépkocsik utáni dupla díjat kell fizetni, és növekednek a fizetős parkolás óradíjai is. Fél évvel korábban, azaz 2026. július elsejétől még egy nagy változásra lehet számítani: eltűnnek az utcákról a parkolóautomaták, és megjelenik a Budapest Go alkalmazásban az online, applikációra fejlesztett parkolásfizetési lehetőség. Mint megtudtuk, a BKK jól halad az alkalmazás fejlesztésével, ami olyasmi lesz, mint a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. mostani parkolási appja.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!