Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Drónokkal és kutyás járőrökkel védi meg a kormány a kitörés napját az antifáktól

2025. január 27. – 16:04

Drónokkal és kutyás járőrökkel védi meg a kormány a kitörés napját az antifáktól
Szélsőjobboldali kitörés napi megemlékezés Budapesten – Fotó: Kisbenedek Attila / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

674

„A két évvel ezelőtti antifa támadások után felkészülten készül a magyar rendőrség arra, hogy hasonló ne történjen meg” – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára a magyar rendőrséggel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A sajtótájékoztató arról szólt, hogyan készül a rendőrség idén a kitörés napjára. Ezt minden év február 11-én tartják, a kitörés vagy „becsület” napján leginkább szélsőjobboldali és nacionalista csoportok emlékeznek meg arról, hogy a német és magyar csapatok 1945-ben megpróbáltak kitörni a budai Várnegyedből.

Rétvári hosszasan ecsetelte, hogy „Budapest utcáin nincs helye az erőszaknak”. Majd kitért arra, hogy tavaly sikerült ezeket megakadályozni, idén pedig szintén megerősített erőkkel lesz kint a BRFK és a Készenléti Rendőrség a kitörés napján. „Az antifa esetében egy olyan mozgalomról beszélünk, amely arra törekszik, hogy lebontsa a jelenleg érvényben levő társadalmi rendet” – magyarázta Rétvári, hogy mi az oka a készültségeknek. Az államtitkár kifejtette, hogy a két évvel ezelőtt történtek miatt idén

kutyás járőrök, drónok, speciális műveleti autók is jelen lesznek a kitörés napján.

„[Két éve] nyílt utcán, aljas módon, hátulról támadtak meg embereket, találomra kiválasztva. Egy bűnszervezetről beszélhetünk, hiszen megadott jelre indították a támadást.” Rétvári Bence a fokozott védekezés mellett többször érvelt azzal, hogy az antifa támadásokat akarják megakadályozni az eseményen.

Mint ismert, 2023 februárjában, amikor szélsőjobboldali csoportok meg akartak emlékezni a kitörés napján, szélsőbaloldali, antifasiszta (antifa) csoportok is feltűntek Budapesten, amelyek több embert támadtak meg és bántalmaztak súlyosan az utcán, akiket elsősorban katonai jellegű ruházatuk miatt szélsőjobboldalinak tartottak. Szélsőjobbos csoportok (például a Betyársereg) pedig olyanokra támadtak, akiket vélhetően az antifa csoport tagjainak gondoltak. A rendőrség a két esetet egész máshogy kezelte, és az antifa támadásokat vizsgáló nyomozásukról azóta is határozottabban kommunikálnak, mint a szélsőjobboldali támadók ügyeiben.

A mostani sajtótájékoztatón ehhez hasonlóan Rétvári Bence egyszer sem tért ki a szélsőjobboldali támadókra, az antifák támadássorozatát viszont hosszasan ecsetelte.

Beszélt többek között Ilaria Salis, 40 éves általános iskolai tanárnőről is, akinek a támadássorozat után bírósági tárgyalása volt Budapesten. A folyamat nem ment végig, mert Salist vezető helyre rakta az EP-listájára az olasz szélsőbaloldali párt, és miután átvitték a bejutási küszöböt, bekerült az Európai Parlamentbe. Rétvári ezt a sajtótájékoztatón is nehezményezte, hosszasan ecsetelte, hogy információi szerint mit csinált „Salis kisasszony”.

Ezután a magyarországi Szikra Mozgalmat is kiemelte, mint „az antifa ideológia legfőbb hazai propagálóját”. Rétvári után Csécsi Soma, a BRFK szóvivője kiemelte, hogy nem fogják hagyni, hogy bárkire „nézetei miatt veszély leselkedjen”. Csécsi jelezte, idénre egy rendezvényt jelentettek be a kitörés napjára.

(Police.hu)

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!