Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Két év alatt a negyedik igazgató érkezett a fertődi és a nagycenki kastély működtetésére

2025. január 25. – 12:45

Két év alatt a negyedik igazgató érkezett a fertődi és a nagycenki kastély működtetésére
A fertődi Esterházy-kastély 2020. május 22-én – Fotó: Krizsán Csaba / MTI
Nagy Márta
Nagy Márta
Soproni tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

Megint új ügyvezetője van az Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpontnak. A fertődi Esterházy-, a nagycenki Széchenyi-kastélyt és a sopronbánfalvi kolostort üzemeltető közhasznú társaság élére Sütő Csilla került, aki korábban a Magyar Tenisz Szövetség főtitkára volt. Két év alatt ő már a negyedik, de az elmúlt tizenegy esztendőt nézve a kilencedik ügyvezető a központ élén.

Nem volt hivatalos bemutatkozás, egyelőre a kormánymédia sem mutatta be az Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpont új ügyvezető igazgatóját, Sütő Csillát. A kastélyon kívüliek pusztán egy, a fertődi kastély közösségi oldalán megjelent fotóból értesülhettek a váltásról. A december elsejei bejegyzés az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtásáról tudósított és elég furcsán fogalmazott: „Az adventi várakozás hitet szimbolizáló gyertyáját Sütő Csilla, leendő ügyvezető asszony gyújtotta meg.”

Sütő Csilla azóta már megtette első hivatalos útjait is, bemutatkozott a környék prominenseinek, de a sajtóban még mindig nem mutatkozott be. Pedig már Sulyok Tamás köztársasági elnököt is fogadta a nagycenki kastélyban.

A Telex is próbálkozott, de „ügyvezető asszony jelenleg nem tud interjút adni, elfoglaltságai miatt a következő hetek nem alkalmasak számára” – kaptuk a választ. De az új igazgató továbbra is nyitott az interjúra, írták a titkárságáról, tanácsolva, próbálkozzunk még. Azóta már meg is tettük egy még konkrétabb kérdéssel: hogy lehet az, hogy a Nemzeti Cégtárban még mindig elődje, Oláh Zsanett van ügyvezetőként bejegyezve? Nem kaptunk választ.

A Lázár János vezette teniszszövetségtől érkezett

Sütő Csilla már egy helyismerettel felvértezett tapasztalt kollégát is vett maga mellé Varga Tamás személyében, aki korábban az Erdészeti Múzeumot vezette a soproni Esterházy-palotában.

Sütő Csilla ügyvezető, Sulyok Tamás államfő és felesége, Nagy Zsuzsanna, a nagycenki kastélyban – Fotó: Nagycenk – Széchenyi-kastély / Facebook
Sütő Csilla ügyvezető, Sulyok Tamás államfő és felesége, Nagy Zsuzsanna, a nagycenki kastélyban – Fotó: Nagycenk – Széchenyi-kastély / Facebook

A régióban Lázár János miniszter embereként emlegetik az új ügyvezetőt. Tény, hogy Sütő Csilla előző munkahelye a Magyar Tenisz Szövetség volt, amelynek elnöke Lázár János. Sütő Csilla 2020 decemberétől látta el a főtitkári teendőket, ő volt az első nő, aki betöltötte ezt a pozíciót. Az Európai Teniszszövetség (Tennis Europe) elnökségében a szenior teniszért most is ő a felelős. Korábban hét éven át dolgozott az MTK Budapestnél is, többek között sportszolgáltatási igazgatóként, illetve a kiemelkedő tehetségek sportkarrierjét segítő Brüll Alfréd Akadémia igazgatójaként.

Elkopik a kilincs

A fertődi Esterházy-kastélyt, a nagycenki Széchenyi-kastélyt, valamint a Sopronbánfalvi Kolostor Hotel és Éttermet üzemeltető központ élén nem volt állandóság az elmúlt években. Bak Jolán szó szerint 63 éven át szolgálta az Esterházyak fertődi örökségét, ő maga volt az állandóság a kastélyban. 2010-ben bekövetkezett halála óta viszont egymásnak adják a kilincset a központ vezetői.

Varga Kálmán történészt szeretettel emlegetik nemcsak volt kollégái, hanem azok is, akik gyakran jártak a kastély közösségi programjaira. Ő 2005 és 2011 között volt Fertődön igazgató és irányítása alatt a kastély látogatottsága is növekedett.

Leváltása óta nagy a változatosság: voltak, akik csak néhány hónapot, sőt csak hetekig dolgoztak a kastély igazgatói irodájában, a helyiek már a nevükre sem emlékeznek. Az elmúlt időszakban leghosszabb ideig Egresitsné Firtl Katalin vezette a Fesztiválközpontot, ő annak a Firtl Mátyásnak a lánya, aki ciklusokon át a KDNP színeiben képviselte a soproni választókerületet a magyar Országgyűlésben. Egresitsné Firtl Katalin most a Magyar Turisztikai Ügynökség stratégiai főosztályvezetője.

2023 elején felpörögtek az események Fertődön. Pálházy Nándor vette át az irányítást, aki hatalmas lendülettel vetette bele magát a munkába. A szakmán belül azt mondták róla, ő a nagy rendrakó. Az orosházi származású szakember a tatai Esterházy-kastélyt cserélte a fertődire, váltva a korábbi vezetőt, Egresitsné Firtl Katalint. Ő megbízható fideszesnek tűnt, még a Facebook-oldalán is a kormánypárt mellett kampányolt. Műszerészként került ki fiatalon az Egyesült Államokba, ahol kitanulta a turizmus- és szállodamenedzsmentet. Később Írországba tette át székhelyét, de dolgozott a szaúdi hercegnek is. Húsz év után tért vissza Magyarországra, és csatlakozott a Nemzeti Kastély- és Várprogramhoz.

Akik kapcsolatba kerültek vele fertődi munkája során, azt mondták, ő tényleg értette a dolgát, de be kellett látnia, pénz nélkül nem lehet fejleszteni. Pláne a marketingben, turizmusban, ahol az a nyerő, aki előre tervez. Fertődön ez a legnagyobb baj: mire elfogadják a fővárosban a terveiket, és pláne mire a feladathoz a pénz is megérkezik, addigra okafogyottá válnak az elképzelések. A központi irányítás lehetetlenné teszi a kreativitást.

Oláh Zsanett, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója beszédet mond a keszthelyi Fenékpuszta majorság mintegy 3 milliárd forintos fejlesztésének avatásán, 2023. december 17-én – Fotó: Katona Tibor / MTI
Oláh Zsanett, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója beszédet mond a keszthelyi Fenékpuszta majorság mintegy 3 milliárd forintos fejlesztésének avatásán, 2023. december 17-én – Fotó: Katona Tibor / MTI

Pálházy Nándor mindenesetre 2023 nyarán elköszönt, és helyét Oláh Zsanett, a várakat, kastélyokat kezelő Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit (NÖF) Kft. korábbi vezetője vette át a fertődi kastélyban. Az ideiglenesség 2024 decemberéig tartott, ekkor jelent meg a mostani új vezető a fertődi kastélyban.

De mindez apróság ahhoz képest, hogy Magyarország és Közép-Európa egyik ékessége, a követhetetlenül sok milliárdból felújított fertődi Esterházy-kastély nincs a nemzetközi turisztikai célpontok között.

Az új vezető nagy feladat elé néz: programokkal, élettel kell megtöltenie a hatalmas területen fekvő impozáns épületet, illetve a nagycenki és a sopronbánfalvi intézményt. A látogatók számáról nincs hivatalos információnk, de sokat elmond a lehetőségekről a honlap kínálata. Állandó kiállításokkal várják az érdeklődőket, akik a helyiek elmondása szerint főleg főszezonban és csoportosan érkeznek. Időszaki kiállítás is akad, de csak elvétve, jellemzőbbek a komolyzenei kamarakoncertek. Az elmúlt években kicsit enyhült a kastélyvezetés abban a tekintetben, hogy több külső rendezvényt is beengedett a díszes falak közé, így a főúri termekben vagy a díszudvarban esküvőket, divatbemutatókat, céges rendezvényeket, konferenciákat is lehet tartani, de szerveznek jógaórát is. A legforgalmasabb időszak akkor van, amikor a Cziráky Margit Rózsakertben szirmukat bontják a virágok.

A „magyar Versailles” az ország legnagyobb és legimpozánsabb főúri kastélya, a magyarországi barokk építészet legjelentősebb alkotása. A 18. század második felében nyerte el az épületegyüttes mai formáját Esterházy Fényes Miklós elképzelései és tervei szerint. „Amit a császár megtehet, azt én is megtehetem” – vallotta állítólag a herceg. Nem aprózta el: 126 szobát alakíttatott ki francia mintára, barokk-rokokó stílusban. A patkó alakú főépülethez tartozik többek között a Marionett színház, a narancsház, a rózsakert, az operaház, a lovarda és a háromszáz hektáros park. Itt élt és dolgozott évekig Joseph Haydn az Esterházy hercegek szolgálatában, és Mária Terézia is tett látogatást a kastélyban.

Hatalmas összegeket költöttek a kastélyra

Tízmilliárd forintnál is többet költöttek az elmúlt 15 évben a kastély épületegyüttesére. Felújították azt a szárnyat is, ahol évtizedeken át a Porpáczy Aladár nevét viselő, eredetileg mezőgazdasági és kertészeti szakközépiskola működött. Az intézménynek azért kellett mennie – pedig akkor nem is volt hová –, mert a kormány 2016-ban úgy döntött: az Iparművészeti Múzeumban őrzött Esterházy-kincseket Fertődre költözteti. 2018 őszén Szabó Szabolcs ellenzéki politikus eredt a kincsek nyomába. Ő látta azt a hetvennél több ötvösremeket, amiket trezorban őriznek Fertődön, de hogy a kincsek többi része hol van, az nem derült ki azóta sem. (A középiskola 2017 óta gazdálkodás és menedzsment, illetve turizmus szakiránnyal már egy új épületben működik.)

2022-ben az Iparművészeti Múzeum Opus 735 című tárlatán mintegy hatvan műtárgyat mutattak be a gyűjteményből; fegyvereket, dísztálakat, serlegeket. Ez azért érdekes, mert 2006-ban még 130 kiállított tárgy szerepelt az Öt évszázad műalkotásai a herceg Esterházyak kincstárából című kiállításon.

Az Esterházy-kincsekért pert is indított a hercegi család ausztriai alapítványa, az Esterházy Magánalapítvány (Esterházy Privatstiftung). Az évekig tartó szövevényes per végén elutasították az alapítványnak a műtárgyak tulajdonjogára vonatkozó igényét, de nem erősítette meg a bíróság a műtárgyak állami tulajdonjogát. Ezzel együtt a magyar állam tulajdonában maradtak a több milliárd forintot érő kincsek, azt viszont még nem tudni, hogy azok mikor kerülhetnek a nyilvánosság elé.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől