Átlátszó: A kéthektáros birtokon fekvő házát jogszerűen hagyta ki az Integritás Hatóság elnöke a vagyonnyilatkozatából
2025. január 19. – 12:22
A jogszabályoknak megfelelően nem kellett feltüntetnie a vagyonnyilatkozatában a lakóházát az Integritás Hatóság elnökének, vagyis nem titkolta el azt, de etikai kérdéseket vet fel a legnagyobb értékű ingatlan kihagyása a nyilatkozatból, írja az Átlátszó.
Biró Ferencet csütörtökön hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg az ügyészség, a vád szerint a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.
A Magyar Nemzet ezután többek között arról írt, hogy az Integritás Hatóság vezetője „a szervezet pénzén a budapesti agglomerációban, hatalmas területen elhelyezkedő ingatlana köré több száz méteres kerítést is építtetett”, a „telken fekvő luxusvillán” pedig „átalakítások és fejlesztések is zajlottak, szintén az Integritás Hatóság pénzén”.
Az Átlátszó most lekérte a néhány éve épült ház tulajdoni lapját, e szerint az ingatlan egy kéthektáros, külterületi birtokon fekszik, és bár Biró tulajdonos benne, nem szerepel a vagyonnyilatkozatában. De nem is kell szerepelnie, 2022-ben ugyanis egy olyan törvénymódosítás lépett életbe, amelynek értelmében a lakóhelyet nem kell feltüntetni a vagyonnyilatkozatokban. A módosítást éppen a titkolózó politikusok miatt hozták.
A 21 ezer négyzetméteres, részben Natura 2000-es területet Biró Ferenc a feleségével és még egy családtaggal vette közösen 2014-ben, az Integritás Hatóság pedig azt közölte, a hatóság elnöke valóban az ott épült házban lakik a családjával, ezért nem szerepeltették ezt az ingatlant Biró vagyonnyilatkozatában.
A vádakra Biró pénteken sajtótájékoztatón reagált, azt mondta, a hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, ami ellen panasszal élt. Azt is elmondta, hogy amikor vállalta a pozíciót, rengeteg fenyegetést kapott, ezért az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjének támogatásával fordult a parlament nemzetbiztonsági bizottságához, hogy erősítsék meg a lakhelye kerítését. Hogy személy- és vagyonvédelemre mennyit költött a hatóság Biró személyével kapcsolatban, az Átlátszó közadatigénylésben kérte ki az Integritás Hatóságtól.
Biró tavalyi vagyonbevallásában összesen öt ingatlan szerepel: egy veszprémi szántó, egy veszprémi zártkert, egy szerencsi és egy tállyai ingatlan, valamint egy 1638 négyzetméteres solymári zártkert. Azt nem lehet tudni, melyik ingatlan kerítéséről van szó.
Az Integritás Hatóság elnöke tehát a jogszabály szerint élhetett a könnyítéssel, de az Átlátszó a cikkben végül megjegyzi: még ha a hatóság elnöke jogszerűen is járt el, etikai kérdéseket vet fel, hogy „a korrupció ellen küzdő szervezet vezetőjének esetében a feddhetetlenség látszatának megőrzését jól szolgálta a legnagyobb értékű ingatlan kihagyása a vagyonnyilatkozatból”.
Az Átlátszó idézi az Integritás Hatóság etikai kódexét, amiben ez olvasható: „Nem csak feddhetetlennek kell lenni, annak is kell látszani. Aki a korrupció ellen harcol, azt nem érheti gyanú. Az Integritás Hatóság tevékenységének, ugyanúgy, mint a Hatóság munkatársainak, a feddhetetlenség és pártatlanság legmagasabb szintű normáit kell betartaniuk. A tökéletes feddhetetlenség a legkevesebb, amivel a hazánkat szolgáljuk.”
Biró Ferenc húsz éve dolgozik integritási területen, korábban a PwC forensic partnere volt, azt megelőzően az Ernst & Young, a KPMG, a Bristol Myers Squibb, illetve az Avery Dennison cégeknél dolgozott.