Kövér László szerint fel kell készülnünk a román elnökválasztáshoz hasonló esetekre

2024. december 22. – 23:39

Másolás

Vágólapra másolva

Fel kell készülnünk a román elnökválasztáshoz hasonló esetekre, többek között erről beszélt Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Bayer Show karácsonyi adásában Bayer Zsolttal. „Van egy fenyegetés, ami épp a romániai elnökválasztás kapcsán vált teljesen világossá mindenki számára: a közvélemény manipulálása olyan eszközökkel, amelyek kívül esnek az adott állam hatáskörén. Románia ebbe beleszaladt.” Kövér szerint Călin Georgescu úgy futott be elsőnek a választáson, „mindenféle algoritmusokon keresztül”, hogy az a felszínen nem is lehetett érzékelni, a radarok alatt maradt. A mechanizmust vérfagyasztónak nevezte, amire „jó alaposan fel kell készülnünk, nemcsak Magyarországnak, hanem mindenkinek, aki hisz a demokráciában”.

Kövér Bayernek arra a kérdésére válaszolva hozta be a román példát, hogy lehet-e abban bízni, hogy 2026-ra a magyar társadalom lesz annyira felelősségteljes és erős, hogy nem fogja „az új Lenin-fiúkat a hatalom közelébe engedni”. A választ még a román példa előtt Kövér azzal kezdte, hogy minden ellenkező manipulációs kísérlet ellenére semmi nem utal arra, hogy (az általa konkrétan meg nem nevezett ellenzéki erők) többségbe tudnának kerülni. „De ez most van, hogy 2026-ig még mi történik, azt nem láthatjuk előre. Szerintem mindent lehet tudni rólunk és az ellenfeleinkről is. Senki nem mentegetheti magát azzal 2026 után, hogy ő erre nem gondolt volna, nem ezt ígérték. Nem. Minden világos, mindenki szabadon, minden információ birtokában eldöntheti, hogy milyen sorsot választ. A félreértések elkerülése végett: nem képviselőt, pláne nem miniszterelnököt választunk hanem sorsot. A következő ki tudja, hogy mennyi időre.”

Kövér arról is beszélt, hogy ő sosem bálványozta a Nyugatot, de mintának tekintette a rendszerváltás előtt. Azt, hogy „tönkrement”, nem lehetett előre látni. „A legszkeptikusabbak se gondolhatták, hogy a kommunizmus bukása után három évtizeddel az lesz Európában, ami van”, mondta, hozzátéve, ehhez az állapothoz képest Kádár utolsó évtizede visszatekintve „szellemileg üdítőnek” tűnik.

Kövér szerint egyébként a Nyugat addig állt a saját lábán morális és kulturális értelemben, amíg volt külső fenyegetés. „Addig ugyanis teljesen jogosan hihette, hogy a történelem jó oldalán áll, ő képviseli a hagyományos emberit, a tízparancsolatot, annak kultúráját, szellemiségét, gazdasági hatékonyságát, az emberi szabadságot. Ez egyfajta polgári kultúrával együtt olyan stabilitást adott a Nyugatnak, amit a nyolcvanas évek végén nem valamiféle naivitásból vagy illúziókból eltelve tekintettünk példaként, hanem mert azt gondoltuk, hogy ez egy működőképes modell. Meggyőződésem, hogy ez az volt.”

December közepén Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter is arról beszélt, „egészen új fejezete kezdődött el az európai jogállamnak” azzal, hogy a román alkotmánybíróság eltörölte a román elnökválasztás eredményét, és újat kell tartani, mert „azt látjuk, ha egy választási eredmény kedvezőtlen lesz, vagy nem olyan, amilyennek lennie kéne egy ország szerint, akkor azt a választást nem kell megtartani”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!