Orbán Viktor: Magyarország és Románia között történelmi sorsközösség van
2024. december 20. – 20:34
„Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia velünk a schengeni övezetben legyen és velünk együtt élvezze annak az előnyeit. Ez most megtörtént” – fogalmazott Orbán Viktor pénteken Bukarestben, ahol Ion-Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatót.
Az MTI beszámolója szerint a magyar miniszterelnök arról beszélt, hogy a cél az volt, hogy az európai uniós magyar elnökség alatt történjen meg a 13 éve várt román csatlakozás a schengeni övezethez. Állítása szerint ehhez olyan politikai akciót kellett végrehajtania román kollégájával, amely „ezt a 13 éves szakaszt hirtelen egy sikertelenségből átvitte a sikerességbe”. Pár hónap alatt sikerült meggyőzniük a románok csatlakozását ellenző országok vezetőit erről „a történelmi lehetőségről”, és december közepén az Európai Unió miniszteri Tanácsa megszavazta, hogy január 1-től Bulgária és Románia is tagja legyen a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetnek.
Orbán szerint kevesen gondolták volna, hogy pont a magyar elnökség alatt megvalósítható a román csatlakozás,
„ami nagyon erősen mutatja, hogy a két országnak van egy történelmi sorsközössége, és mindketten tudjuk, hogy az egyik ország sikere önmagában kevés, a szomszéd sikere is kell ahhoz, hogy maga is sikeres legyen.”
A miniszterelnök azt is mondta, hogy „itt a lehetőség, hogy egy új korszak kezdődjön a két ország kapcsolatában, ennek most megvannak a bizalmi alapjai, hiszen van egy közös sikerünk”. Ma 12 közúti határátkelőhely van a két ország között, január 1-től ennek a száma huszonkettőre nő, és Orbán szerint ma még fel sem lehet mérni, hogy a határ menti régiókban lakó román és magyar emberek számára milyen nagy jelentősége van ennek a változásnak.
Ion-Marcel Ciolacu arról beszélt: döntő szerepe volt Orbán Viktornak abban a sikerben, hogy Románia teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek. A román kormányfő szerint csatlakozásuk kétszázalékos GDP-növekedést jelent Románia számára, és a növekedés Magyarországon is tükröződik majd, hiszen „az lesz a kapu, amelyen keresztül a román termékek eljutnak Európába”.
Ion-Marcel Ciolacu beszámolt, hogy Orbánnal több témában tárgyaltak, és nagy projektekben szeretnének együttműködni. Magyarországot Románia egyik legfontosabb gazdasági, kereskedelmi partnerének tekinti, de új lehetőségekre van szükség, hogy növelni tudják a befektetéseket és a gazdasági kölcsönhatásokat.