A DK túlélése lehet a tét az újpesti időközi választáson

Legfontosabb

2024. december 6. – 16:42

A DK túlélése lehet a tét az újpesti időközi választáson
Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes a Kúrián, ahol kihirdették a határozatot, miszerint Varju László bűnös az ellene hat éve garázdaság, testi sértés és választási rend megzavarása ügyében indított perben, ezért 900 ezer forint pénzbüntetés mellett elveszti mandátumát – Fotó:

Másolás

Vágólapra másolva

A Tisza Párt nem indul, a Demokratikus Koalíció a felszínen maradásért küzd, a Fidesz komoly skalpot gyűjthet be az újpesti időközi országgyűlési választáson jövőre. Miután a Kúria kedden jogerősen is elítélte a DK-s Varju Lászlót az MTVA-székházban történt dulakodás miatt, a jogszabályok alapján hamarosan elveszítené a képviselői mandátumát. Csakhogy a parlamenti procedúrát nem várta meg, pénteken bejelentette, hogy lemond a mandátumáról. Mivel egyéni mandátumot szerzett az újpesti–angyalföldi választókerületben, így időközi választást kell tartani jövő év elején. A DK ismét Varjut indítja.

De akkor miért is mondott le a mandátumáról? Az országgyűlési törvény szerint a jogerős ítéletet hozó bíróságnak haladéktalanul tájékoztatnia kell az Országgyűlés elnökét a döntésről. A parlament a jogszabály alapján tizenöt napon belül határoz az összeférhetetlenség kimondásáról, amelyre a mentelmi bizottság tesz javaslatot. Kérdéses volt azonban, hogy Kövér mikorra tűzné napirendre a szavazást. Fekete-Győr Andrást október 17-én ítélték el jogerősen hivatalos személy elleni erőszak miatt, de csak november 25-én fosztotta meg a Ház a mandátumától.

Az összeférhetetlenség kimondásával automatikusan megszűnik a képviselő mandátuma. Az időközi választást a jogszabályok alapján a mandátum megüresedésétől számított százhúsz napon belül, a kiírás napját követő hetvenedik és kilencvenedik nap között, egy vasárnapi napon kell megtartani. A parlament a jelenlegi tervek szerint december 20-án ül össze idén utoljára. Ha aznap nem döntenek Varju ügyéről, akkor csak a tavaszi ülésszak elején, valamikor februárban lesz erre lehetőség. Ebben az esetben akár júniusig is elhúzhatná az időközi választást a Fidesz.

Csakhogy – mint arra a DK pénteki közleményében felhívták a figyelmet – a fideszes kétharmad tavaly úgy írta át a szabályokat, hogy az országgyűlési választást megelőző egy évben (jövőre ez április 1-jén lép életbe) nem lehet időközi választást tartani. Ilyen esetben az egyéni képviselő helyére az őt jelölő párt küldhet listás képviselőt.

A DK szerint a Fidesznek az az érdeke, hogy ne legyen időközi Újpesten, mert Varju már kétszer is nyert abban a körzetben.

A párt ezért arra számít, hogy az összeférhetetlenség kimondását elhúznák jövőre, így elkerülnék az újabb vereséget az időközin. „Ezért a Fidesz időhúzó taktikájával szembe menve Varju László önként lemond képviselői mandátumáról. Így – mivel a lemondással a mandátum azonnal megszűnik – nincs más lehetősége a választási szerveknek, minthogy időközi választást írjanak ki jövő év elejére” – írták a közleményben.

Nem kér a parlamenti bábszínházból a Tisza és az MKKP

Az újpesti központú, Angyalföld egy részét is magába foglaló Budapest 11. választókerületében a jelenlegi választókerületi struktúra 2011-es elfogadása óta még soha nem tudott győzni a Fidesz. A 2014-es parlamenti választáson az MSZP-s Kiss Péter (40,67 százalék) nyert. A szocialista politikus pár hónappal később bekövetkezett halála miatt időközit tartottak, amit a szintén MSZP-s Horváth Imre (50,54 százalék) húzott be abszolút többséggel.

2018-ban és 2022-ben pedig már a DK-s Varju Lászlót választották meg a körzet képviselőjének. Hat éve a szavazatok 40,8 százalékával, a legutóbbi választáson 50,82 százalékkal nyert a hatpárti támogatással induló DK-s politikus. A 2022-es választáson több mint 11 százaléknyi különbséggel előzte meg Varju Újpest korábbi fideszes polgármesterét, Wintermantel Zsoltot (39,08 százalék). Ez volt ugyanakkor a Fidesz legjobb eredménye a választókerület tízéves történetében.

A júniusi önkormányzati választáson a DK-s Trippon Norbert lett Újpest polgármestere, a parlamenti választáshoz hasonlóan most is 11 százalék volt a különbség a DK-s politikus és a fideszes Wintermantel között. Az EP-választáson azonban a Tisza volt a győztes, ha az országgyűlési választókerületben élők szavazatait nézzük:

  • Tisza 34,3 százalék;
  • Fidesz 30,3 százalék;
  • DK–MSZP–Párbeszéd 15 százalék;
  • Momentum 6,9 százalék;
  • Magyar Kétfarkú Kutya Párt 5,5 százalék;
  • Mi Hazánk 4,5 százalék.

A Tisza az országos közvélemény-kutatások alapján június óta tovább erősödött, így jó eséllyel megnyerhetnék az újpesti időközi választást, és már jövőre bejutnának a magyar parlamentbe. Magyar Péter azonban pár hete jelentette be, hogy pártja nem száll be az időközi választásba a dombóvári (Tolna vármegye 2.) időközi választáson, és 2026-ig más választáson sem vesznek részt.

Magyar több indokot is felsorolt akkor:

  • a rendeleti kormányzás mellett az Országgyűlés szerepe teljesen elhanyagolható, a képviselők nem rendelkeznek érdemi kontrollal és befolyással a kormányzati döntések felett;
  • a Tisza győzelmével is maradna a fideszes kétharmad a parlamentben;
  • egyedüli képviselőként, frakció nélkül szinte semmilyen jogosítványa nem lenne a Tisza képviselőjének; és
  • nem kívánnak asszisztálni az Országgyűlésben a Fidesz és az érdemi támogatottsággal már nem rendelkező ellenzéki pártok közös bábszínházához.

Nagy különbség azonban, hogy míg Dombóváron a Fidesz az egyértelmű esélyes, Újpesten komoly lehetőség nyílna Magyar Péterék előtt, hogy elmondhassák: egy választáson is le tudják győzni Orbánékat.

A Tisza Párt sajtóosztálya lapunk megkeresésére megerősítette: továbbra is aktuális a döntésük. A válaszuk szerint mindössze annyival kell kiegészíteni Magyar korábbi Facebook-posztját, hogy

a Tisza az újpesti-angyalföldi választóknak is azt javasolja, hogy ne vegyenek részt az időközi választáson, „ezzel is megüzenve, hogy nem asszisztálnak a hatalmi elit 20 éve tartó színjátékához.”

Hiába ért el 11 százalékos eredményt az újpesti polgármester-választáson az MKKP-s Nagy Dávid, ő sem indul el az időközi választáson. „Újpesten és a budapesti listán is arra kaptunk és kaptam felhatalmazást, hogy a város ügyeivel foglalkozzunk, olyan aspektussal, amivel a választó úgy látja, más nem tud. Ez a munka messze nincs elvégezve és átadható állapotban sincs. Úgyhogy melózunk tovább Újpesten és a Fővárosban is” – írta a Facebook-oldalán Nagy.

A másik indoka hasonló volt Magyaréhoz: a kétharmados többség mellett, frakció nélkül nem lenne értelme beülnie egy MKKP-s képviselőnek a parlamentbe, ha megnyerné is a választást. „Nem tudnám komoly pofával azt nyilatkozni, hogy van értelme ennek az időközinek és szavazzatok rám, megnyerem és jó lesz. Mert mondvacsinált lenne az egész, és nem lennék őszinte.”

Mi lehet a Fidesz érdeke?

„Ha Varjutól Orbánék a Kúria segítségével elvették a mandátumát, akkor választáson, az újpestiekkel közösen Laci újra győzni fog” – Gyurcsány Ferenc rögtön a Kúria jogerős ítélete után bejelentette, hogy az időközi választáson is Varjut indítják. Erre meg is van a jogi lehetőség, a DK politikusát ugyanis a közügyek gyakorlásától nem tiltották el.

Varju szerint koncepciós perben ítélték el, és így próbálják ellehetetleníteni, ha már a választáson nem tudták legyőzni. A képviselő a jogerős ítélet után azt írta: az Orbán-rendszer politikai elítéltjeként harcol tovább. Beágyazott, korábban már győztes jelöltként jó esélye van arra, hogy rövid időn belül visszaszerezze az elvett mandátumát. A kampányát is segítheti, hogy egy koncepciós per áldozataként, a rendszer ellenségeként építhetik a politikai karakterét.

Nem mindegy ugyanakkor, hogy rajta kívül még kik lesznek a szavazólapon. 2022-ben hat párt logója szerepelt Varju neve mellett, a hatpárti összefogás azonban rögtön a választás után szétesett. Egy momentumos, MSZP-s, jobbikos vagy LMP-s jelölt a jelenlegi politikai hangulatban nem sok eséllyel indulna az időközi választáson, ám könnyen elvihet pár százaléknyi ellenzéki szavazatot, ami ahhoz már épp elég lehet, hogy nevető harmadikként a Fidesz visszahódítsa a körzetet.

Ilyen szempontból nem jönne ki jól egyik ellenzéki párt sem abból, ha ráindulna az inkumbens DK-s jelöltre. Pláne, hogy csak azért veszik el Varju mandátumát, mert a bíróság ítélete szerint garázdaságot követett el az ellenzék 2018-as MTVA-székházas akciója során, amikor megszorította az őt leteperő biztonsági őr vádliját.

Másrészt viszont minden ellenzéki pártnak muszáj azt mutatnia a választóinak, hogy a Tisza mellett ők is léteznek, és alternatívát jelenthetnek a DK-val és a Fidesszel szemben is. „A Momentum elnöksége vizsgálja a lehetőségeket, azonban döntés még nem született. Amint ez megtörténik, tájékoztatjuk a sajtó munkatársait” – válaszolta a Momentum a Telex kérdésére.

A DK a felszínen maradásért küzd az időközi választáson. Ha nyernek, azt bizonyítják, hogy továbbra is számolni kell velük. Ez még akkor is így van, ha a Tisza Párt távol marad az időközitől. Márpedig nagyon úgy tűnik, magabiztosak a győzelemben, ezért is mondott le pénteken Varju, vállalva az időközit. Ha az időhúzás miatt már nem lehetne megtartani az időközit, listáról ugyanúgy visszavihetnék a parlamentbe Varjut is. A DK-nak azonban fontos lenne a 2026-os kampány előtt egy győzelmet felmutatni.

Annak azonban katasztrofális üzenete lenne a párt szempontjából, ha elbuknák azt a körzetet, ahol Varju már kétszer is legyőzte a Fideszt. Ez azt jelentené, hogy már egy baloldali budapesti körzetben sem kérnek a DK-ból.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy Gyurcsányék számára egyenesen a túlélés a tét az újpesti időközi választáson.

Varju kampányát mindenképp nehezítheti, ha Magyar Péter arra buzdítja az ellenzéki választókat: ne menjenek el szavazni az időközin.

A Fidesz 40 százaléknál soha nem tudott többet szerezni ebben a választókerületben, és most sem a kormánypárt leendő jelöltje számít az esélyesnek. Óriási sikert jelentene a Fidesznek, ha az ellenzéki többségű Budapesten vissza tudna hódítani egy baloldali körzetet. Orbán Viktorék a Tisza Párt folyamatos erősödése mellett minden sikerre éheznek, hogy erőt tudjanak mutatni, és megnyugtassák a saját szavazótáborukat. Vasárnap hatalmas, elsöprő sikerként ünnepelték, hogy Szentesen nyerni tudtak egy olyan önkormányzati választókerületben, ahol júniusban is az ő jelöltjük győzött. Ehhez képest egy budapesti országgyűlési választókerületnek jóval nagyobb politikai súlya van.

A Fidesznek ugyanakkor hosszabb távon az is a politikai érdeke, hogy a DK életben maradjon, és az ellenzéki térfélen gyengítse a Tisza Pártot. Orbán Viktor 14 éves sikerének egyik jól bevált eszköze, hogy igyekszik megosztani az ellenzéket, mert így soha nem egy nagy tömbbel kell megküzdenie a Fidesznek. Ahhoz, hogy ezt el tudják kerülni 2026-ban, meghatározó tényezőnek kell maradnia az ellenzéki oldalon Gyurcsány Ferencnek és a DK-nak. Mindezek alapján azt a forgatókönyvet sem lehet kizárni, hogy a Fidesz alacsony hatásfokkal áll bele az újpesti kampányba, és úgy végképp semmi nem veszélyeztetné Varju újrázását.

A fideszes parlamenti kétharmad Orbán szavaival élve továbbra is áll, mint a cövek, így az újpesti időközi választás kérdése leginkább az lehet, hogy mekkora támogatottsága maradt a Tisza Párt berobbanása után a DK-nak Budapesten, és stratégiailag mi a fontosabb a Fidesznek: komoly erőforrásokat megmozgatva egy fontos fővárosi győzelem felmutatása vagy az ellenzék menedzselése.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!