Lakner Zoltán: Ameddig a kormány nem tud mit csinálni a gazdasággal, addig miért is növekedne a Fidesz?

2024. november 28. – 10:52

Másolás

Vágólapra másolva

„A világ ilyen egyes számú önjelölt Trump-rajongói, Orbán Viktor és az általa kijelölt politikai vezetés kicsit tehetetlenül figyeli, hogy van vele szemben egy politikai ellenfél, aki stílusában trumposan működik”

– mondta Lakner Zoltán politikai elemző, a Jelen főszerkesztője a Telex adásában arról, hogyan fordítja szerinte a hasznára Magyar Péter az ellene generált botrányokat, és hogyan szítja fel a tüzet, a gazdasági problémákra fókuszálva a figyelmet. „Amíg nem lesz gazdasági változás, addig nem nagyon látom, hogy miért növekedne a különbség a Fidesz és a Tisza között” – tette hozzá Lakner.

Lakner arról is beszélt, hogy bár a mostani Medián felmérés szerint a biztos pártválasztók körében már 47 százalékon a Tisza, 36 százalékon a Fidesz, azt azért kimondhatjuk, hogy senki nem tudja, mi lesz a vége: „az ember azt tudja csak figyelni, hogy a különböző közvéleménykutatók eredményei milyen trendet mutatnak”. Lakner kiemelte, hogy az EP-választás óta a Tisza és a Fidesz közti különbség hol nőtt, hol csökkent. A mostani politikai környezetben szerinte a fő kérdés a gazdaság lesz a Fidesz számára. Szerinte a kormányhoz közeli közvéleménykutatások „olyan számokat mutatnak”, amelyeket „egy olyan közeg lát, akik magabiztos Fideszt akarnak látni”, de Lakner szerint ez inkább „a propagandagépezet része”.

Szájer és Csurka

Lakner Zoltán szerint az, hogy Szájer József visszatért a nyilvánosságba, inkább egy politikai hiba, pláne egy olyan évben, amelyben a kegyelmi botrány és a gazdasági nehézségek határozzák meg a közhangulatot. Az elemző hozzátette, szerinte érdekes, hogy pont Szájer József könyvbemutatóján derült ki nyíltan, hogy lényegében Szájer írta az alkotmányt, és közben „kirakta a kirakatba” azt is, hogyan kell például a jogot hozzáhajlítani a kormány akaratához. Lakner szerint ezzel a kormány „kicsit elnézte a naptárt, mert egy vagy két évvel ezelőtt belefért volna, hogy ilyenről beszéljenek”.

Lakner felhozta azt is, hogy Schmidt Mária a Szájer-féle könyvbemutató mellett csinált egy Csurka István-konferenciát is. A politikai elemző szerint meglepő az is, ahogy ezen próbálta Schmidt „beledolgozni a nyugatellenes ideológiába” Csurka antiszemitizmusát is, miközben a kormány azt mondja, hogy itthon „a zsidó közösség biztonságban élhet, ezzel párhuzamosan pedig közben piedesztára emelik” az antiszemita gondolatairól ismert Csurkát. Lakner szerint ezeket gumicsontnak is nehéz nevezni, inkább az látszik, hogy a kormánypárt elvesztette a ritmust:

„a Fidesznek pont az volt az erőssége, hogy az embereket érintő kérdésekre adnak választ, de most nehéz meghatározni, kinek lenne fontos Csurka vagy Szájer”.

Lakner szerint Szájer kicsit hasonlít a kegyelmi döntésre, mindkét esetben „nyilván volt egy adott körben valami magyarázat arra, hogy ez megtörtént”, csak más hatása lett aztán, mint ahogy azt számolták. „Azt látom a 2024-es évben, hogy folyamatosan mellényúlnak” – foglalta össze Lakner a kormány helyzetét kegyelmi üggyel és Szájer Józseffel együtt.

„Ha egy politikai közösség folyamatos visszaigazolást kap, és az a tapasztalat, hogy bármi belefér és bármit meg tud csinálni, akkor ez roncsolhatja az alkalmazkodó- és tanulóképességét” – mondta Lakner arról, miért néz ki úgy, mintha a Fidesz elvesztette volna a kapcsolatát a valósággal. „Lehet rendelni olyan számokat, amilyet szeretnék, csak ez egy idő után nem fog találkozni a valósággal” – tette hozzá.

Féloldalas arzenál

Beszélt Lakner arról is, hogy Magyar Péter országjárásából, de a hajdúböszörményi demonstrációkból és vezetésváltásból is látszik, hogy változnak a körülmények. Lakner szerint Magyar „politikailag értelmezhetően” reagált a hangfelvételes botrányra is, és jókor ment vissza az országjárásra is. Lakner hozzátette, tudja, hogy ezen megsértődne Magyar Péter, de politikailag szerinte Magyar most olyan, mint „egy 2004-es Gyurcsány”, aki beleáll abba is, hogy „hibáztam, de felállok belőle”. Szerinte most látható egy kiszeretés Orbánból, és egy beleszeretés, vagy legalábbis távolról óvatos figyelése Magyarnak a szavazók részéről.

„A választópolgárok legnagyobb része nem politikai elemző, hanem benyomásokból tájékozódik. Ezek a benyomások, hogy az Orbán kezéből csúsznak ki a dolgok, van a Magyar Péter, aki meg kimond dolgokat” – foglalta össze Lakner, jelezve, hogy azt nem tudni, ez meddig tart, de biztosan kellene a változáshoz egy jobb gazdasági helyzet. Lakner szerint stílusát nézve „ebben a játszmában inkább Magyar Péter a Trump”. Hozzátette,

„amíg a gazdasági helyzet nem javul meg, addig a Fidesz politikai arzenálja féloldalas”.

„Miközben szuverenitásról beszélnek, mégis külföldi tényezőktől várják a változást” – tette hozzá Lakner. Holott szerinte az alapvető tévedés, hogy amilyen békét remél Orbán Trumptól, az olyan béke, ami javítana a magyar gazdaságon. Mivel ez a béke területveszteséggel járna Ukrajna számára, ettől instabillá válna Európa, onnantól pedig „Közép-Európa nem lesz biztonságosabb hely. Ez azt jelentené, hogy Oroszország kap róla egy papírt, hogy bárhol, bárkit megfenyegethet, bármit elrabolhat”. Lakner szerint a gazdasági helyzet ellenére lesz a kormány részéről „osztogatás” a választás előtt, valószínűleg hitelből. Viszont szerinte nagy osztogatást újra nem lehet csinálni, „nem lehet újra bevezetni a 13. havi nyugdíjat, maximum rakni rá egy másik matricát”.

Lakner arról is beszélt, hogy egy olyan megszorító politika van itthon, ami sem a jövő évet nem építette, sem a gazdasági nehézségeket nem hozta helyre. És szerinte nehezíti a dolgokat az is, ha a kormány „azokból az axiómákból indul ki, amelyeket ő talált ki”. Lakner végül a nemzetgazdasági miniszter országjárásáról úgy fogalmazott: „Nem tudom, hogy nem Nagy Márton lesz-e Orbán Viktor végzete”. Lakner Zoltán arról is beszélt, hogy a kormány láthatóan „mindig más országok problémáit akarja megoldani, miközben itthon egy számot sem találnak el”.

Lakner beszélt többek között arról is, hogy

  • Érdekes jelenség, hogy Lázár János azt mondta a MÁV-ról, hogy a szarból kellett várat építenie, Lakner szerint viszont „nem kell ezt túlgondolni, de Lázár sem hiheti, hogyha a Fidesz bukik, ő nem fog”;
  • Úgy látja, az ellenzék egyik nagy baja évek óta az ellenzéki szavazók szerint az, hogy belső helyosztásra fókuszálnak, nem arra, hogy le tudják-e győzni a Fideszt. Szerinte ha Tolna időközi választásán buknak a különböző ellenzéki pártok, akkor „éppen az fog történni, amire Magyar Péter is mutogat, hogy gyerekek, ti már alig vagytok”;
  • Nem látok felfelé mozdulást a DK-támogatottságában és kérdés, hogy tudná magát vonzóbbá tenni a párt;
  • A héten volt egy bérmegállapodás a kormány részvételével, amelynek kommentárjaként azt mondta Orbán, hogy „jobban kell dolgozni, mint eddig”. Lakner szerint ez a politikai mintázat kádári.
  • Lakner az országjárások főszereplőiről azt mondta, hogy most „aki számít, az Orbán Viktor, és aki számít, az Magyar Péter. És ez önmagában egy új fejlemény a magyar politikában, hogy egyáltalán kettő nevet tudunk mondani”.
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!