Bárki is nyer az igazgatói pályázaton, nagyon nehéz helyzetben veszi át az orosházi kórház vezetését
2024. november 25. – 04:56
Novemberben tízféle szakrendelésen volt, illetve van szünet hosszabb-rövidebb ideig az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetben. Némelyik csak 1-2 napon át nem fogad beteget, de például a Traumatológia egész hónapban szünetel. Erről a Facebook-oldalán értesítette a betegeket a kórház november elején.
Októberben 13 szakrendelés szünetelt a hónap egy részében, de a Fájdalom ambulancia végig zárva volt, erről is a Facebookon írtak. Idén az őszi hónapok közül szeptemberben volt a legszűkebb az ellátás, akkor 19 rendelés esett ki átmenetileg a kórház bejegyzése szerint, például a Kardiológia és a szív ECHO – szeptember 2-6., 12-13. és 23-27. napjain. Augusztusban 20 rendelésen volt kisebb-nagyobb szünet.
Az egyik hozzászóló szerint már egyszerűbb lenne azt közölni, mi működik, és tragédiának nevezte a helyzetet. Másvalaki pedig azt írta, ha van rendelés, akkor sincsen elérhető időpont, mert ő októberben megpróbálta, de erre az évre már nem kapott időpontot.
Ha Orosházán nem kerülnek sorra, a betegek a 40 kilométerre fekvő Békéscsabán, a Békés Vármegyei Központi Kórházban, vagy 56 kilométerre Gyulán, a Pándy Kálmán Tagkórházában kaphatnak ellátást.
Fejlesztették, de javult?
Két éve 295 millió forint pályázati támogatást kapott az Európai Uniótól az orosházi kórház a járóbeteg szakellátás fejlesztésére, erről azt írták: „Az eszközfejlesztés 19 egészségügyi szakmát érint, melyet az ellátási körzet mintegy 100 ezer lakosa vehet használatba”. Úgy látszik azonban, a helyzet nem javult meg eléggé ahhoz, hogy minden osztályon folyamatosan elérhető legyen a betegeknek a szakorvosi vizsgálat, illetve az ellátás.
Tavaly októberben Takács Péter egészségügyi államtitkár felmentette tisztségéből a kórházat 2013 óta vezető Dr. Duray Gergő igazgatót, mert a belgyógyász-diabetológus magánklinikát nyitott a városban, amelyben ő maga, és a kórház vagy a szakrendelő több orvosa is dolgozott, ami etikai vétségnek minősült az államtitkár szerint.
A kórházat jelenleg Dr. Bozsár Stefánia megbízott igazgató vezeti, és az igazgatói állásra kiírt pályázatról várhatóan december elejére döntenek. A városban terjedő hírek szerint hárman is jelentkeztek, de a pályázók kiléte nem nyilvános.
Az orosházi kórház weboldala szerint jelenleg tízféle állásra várnak szakorvost, van, amelyikre azonnali belépéssel. A Sürgősségi Betegellátó Osztályra, azaz az SBO-ra osztályvezető főorvost keresnek. Az álláshirdetések egy része tavalyi dátumot ad meg jelentkezési határidőnek, így nem tudni, hogy egy éven át nem találtak új munkatársat, vagy csak elfelejtették frissíteni a weboldalt.
Megkérdeztük e-mailben az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetet, hogy akadályozza-e az ellátást orvoshiány.
„A vármegyei irányító kórház támogatásának köszönhetően minden orosházi osztályon folyamatos és biztonságos a szakorvosi betegellátás”
– válaszolták. Állításuk szerint „az elmúlt hónapokban több rezidens és szakorvos is érkezett az intézményünkbe, és a személyes megkereséseknek köszönhetően jelenleg is több orvossal tárgyalásban áll az intézmény vezetése”. Válaszuk alapján a sebészeten hétköznap folyamatos az ellátás, akik pedig hétvégén szorulnának ellátásra, azokat „a mentőszolgálat átszállítja” a békéscsabai kórházba. Arra viszont nem válaszoltak, hogy valóban keresnek-e SBO-főorvost.
Borúsnak látja a helyzetet Dr. Szelényi Zoltán, aki 2005-től 2022-ig az orosházi kórházban dolgozott baleseti sebész szakorvosként, eközben tíz éven át osztályvezető főorvos volt, és most is tartja a kapcsolatot a korábbi munkatársaival.
2022 óta nincsen baleseti sebészeti fekvőbeteg ellátás, ami hivatalosan azóta is csak „szünetel”, mondta érdeklődésünkre Szelényi. Szerinte az se ideális, hogy a betegeket, akiket nem lehet hétvégére hazaengedni, mentővel átviszik Békéscsabára vagy Gyulára a kórházba. Eközben a vármegye egészségügyi ellátottsága területi szempontból aránytalan, mert Békéscsabán és Gyulán is van kórház egymástól kb. 10 kilométerre, Orosháza környékén azonban nincs másik.
Szelényi értesülései szerint Orosházán jelenleg létszámgondokkal küzd a belgyógyászat, a fül-orr-gégészet és az urológia is. Nem csak orvosokra, hanem ápolókra is szükség lenne. „Bárki is nyer az igazgatói pályázaton, nagyon nehéz helyzetben veszi át a kórház vezetését” – mondta.
Szerinte az is megnehezíti a vezetői munkát, hogy az orosházi kórház a Békés Vármegyei Központi Kórház tagintézménye, emiatt a leendő igazgatónak korlátozottak a lehetőségei és a mozgástere. Azt, hogy mi történik az orosházi intézményben, nagyrészt a Vármegyei Központ és az Országos Kórházi Főigazgatóság vezetői dönthetik el.
Orosházán már 2007-ben is attól tartottak a kórház mellett demonstrálók, hogy a városban és a környékén élők igényeivel nem számolva gyógyászati osztályokat szüntet meg az akkori egészségügyi kormányzat, és az intézményt részben vagy egészében átalakítják elfekvővé, azaz egészségügyi szociális otthon lesz belőle. Akkor nem így történt, de most feltűnő, hogy álláshirdetésben keresnek szociális gondozót és szociális segítőt a kórház telephelyére. Az állást a Körös-menti Integrált Szociális Intézmény Békés Vármegye Igazgatósága hirdeti, amelynek a weboldala szerint Orosházán nincs saját ellátóegysége.
Megkérdeztük az Országos Kórházi Főigazgatóságot, milyen terveik vannak az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézettel, erre három munkanap alatt nem feleltek, ha válaszolnak, a cikkünket frissítjük.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.