Amíg nem derül ki valakiről, hogy korrupt vagy a régi vezetésnek dolgozik, együttműködünk vele
2024. november 17. – 06:56
- Tizennyolc év után elbukta a Fidesz Keszthelyt, egy civil közgazdász professzor, Tóth Gergely legyőzte a térségben két évtizede meghatározó fideszes polgármestert.
- A kormánypárti Manninger Jenő szerint Magyar Péter megjelenése, az országos politika és a helyi kórház ügye döntött. Ellenfele, Tóth Gergely szerint inkább a part menti beépítések és az előző városvezetés elbaltázott beruházásai miatt lett váltás.
- A helyi kórház szülészeti-nőgyógyászati osztálya novemberben már harmadszor állt le idén orvoshiány miatt, az új vezetés Pintér Sándorhoz készül.
- Az új polgármester az októberi hivatalba lépés után szekrényből kidőlő csontvázakról kezdett el posztolni a Facebookon. Kilenc millió forint értékben találtak fel nem használt repoharakat a raktárban, a leváltott polgármester a város pénzéből adott ki fotóalbumot.
- Keszthely régi és új polgármesterével beszélgettünk arról, hogy mi vezethetett a földindulásszerű változáshoz a Balaton-parti kisvárosban, és mi fogadta az új vezetést októberben.
„Példát akarunk statuálni, hogy a tisztességtelen vállalkozók még csak ne is gondolkodjanak Keszthelyben” – fogalmazott Tóth Gergely, Keszthely júniusban megválasztott polgármestere, amikor az egyik első döntésének hátteréről kérdeztük a Városházán a hét elején.
Az ötgyerekes, katolikus közgazdászprofesszor egy helyi, korábban csak faültetéssel, szemétszedéssel foglalkozó civil egyesület, a VÁRTAK-Városukért Tenni Akarók Egyesülete színeiben indult a Zala vármegyei kisvárosban, ahol 2006 óta minden választást megnyert a Fidesz. Tóth Gergelyt évek óta győzködték, hogy szálljon be a helyi politikába, de csak tavaly vállalta el a feladatot. Csapatában 5 civil mellett 3 jelölttel a DK és a Momentum is felsorakozott, de a pártlogókat szigorúan kizárták a kampányból, emiatt a Fidesz azzal vádolta őket, hogy be akarják csapni a választókat.
Földindulásszerű győzelmet arattak, az új polgármester pedig hivatalba lépése után – példát statuálva – rögtön felszólító levelet küldött a Balaton-part mentén felhúzott 246 lakásos Royal Homes lakópark tulajdonosának: a stég illegális beléptetőkapuját két héten belül el kell bontania. A lakópark tulajdonosa még Tóth kettővel ezelőtti fideszes elődjével, Nagy Bálinttal egyezett meg a part fölé magasodó házak és a sétány közti, önkormányzati tulajdonú területet karbantartásáról.
A munkára nem is lehet panasz, a gyep még november közepén is szép zöld, gondozott, és pár bokrot is ültettek. A probléma csak azzal van, hogy az üzemeltető engedély nélkül beléptetőkaput húzott fel a stégnél, és lekerítette az önkormányzati tulajdonú területet, így gyakorlatilag magánstrandot alakított ki a lakóparkban élőknek. Mindehhez ráadásul furcsa megoldást választott: egy derékig érő, akár át is léphető kerítést emeltek a sétány mellett. Így mondhatták, hogy nincs lezárva a közterület, ám valójában senkinek nem jutna eszébe a lekerített részen strandolni.
A lakópark lopakodó terjeszkedése és a közterület kisajátítása sokakat felháborított Keszthelyen, Tóth Gergely csapata ezt ki is használta a kampányban. Egy héttel a választás előtt látványos flashmobbal és piknikezéssel foglalták vissza a lekerített közterületet, majd „beszöktek” az illegálisan lezárt stégre fürödni. A polgármesterjelölt megígérte, hogy győzelme esetén azonnal elbontatja a beléptető kaput. Az alacsony kerítés és „a horgászni tilos” táblák már a választás után eltűntek, és a felszólító levélben jelzett kéthetes határidő előtt egy nappal a beléptető kaput is leszedte a tulajdonos.
A part menti beépítések, a lakóparkok és szállodák terjeszkedése is szerepet játszhatott abban, hogy a térség bő két évtizede meghatározó fideszes politikusa, Manninger Jenő elbukta a június 9-i önkormányzati választást. Manninger húsz évig volt a térség országgyűlési képviselője, az első Orbán-kormány alatt államtitkári posztot is betöltött. A legutóbbi országgyűlési választáson már nem őt indította a választókerületben a Fidesz, átadta a terepet a nála jóval fiatalabb keszthelyi polgármesternek, Nagy Bálintnak, aki a szavazatok közel 60 százalékával behúzta a körzetet.
Mivel a polgármesteri és képviselői poszt összeférhetetlen, Nagy 2022-ben lemondott a város vezetéséről. A nyári időközi választáson a megsemmisített ellenzék rajthoz sem mert állni, így egyedül Manninger neve szerepelt a szavazólapon. A kampányidőszakban még a díszpolgári címet is megkapta a fideszes jelölt Nagytól, így már Keszthely díszpolgáraként vette át a Városháza kulcsait, és vágott neki a helyi politikának.
Manninger műbalhénak tartja Tóthék piknikes akcióját a lakópark mellett, állítása szerint ugyanis már megvannak a tervek a sétány kiszélesítésére, és az építési munkákhoz előbb-utóbb amúgy is el kellett volna bontani a kerítést. Azt ugyanakkor ő is elismerte, hogy a kampány végén ügyes húzás volt a piknikezés az ellenfelétől, mert a Balaton-parti településeken élők hagyományosan ellenérzéssel fogadják az új lakóparkokat, ahova jellemzően a tehetősebb pesti réteg jár nyaralni.
„Két hónappal korábban én is lebonthattam volna az amúgy egy méter magas kerítést, ez talán kampányhiba volt”
– mondta Mannigner, akivel Budapesten találkoztunk, mielőtt elindultunk Keszthelyre Tóth Gergelyhez.
A vereség okait a fideszes politikus másban látja. Szerinte leginkább a keszthelyi kórház ügye és az országos politikai trend, azaz Magyar Péter megjelenése vezetett oda, hogy a Fidesz 18 év után elbukta a várost.
A lehető legrosszabbkor jött a kormánypárti polgármesterjelöltnek, amikor rögtön a hivatalos kampányidőszak elején a helyi kórház bejelentette: leáll a szülészeti osztály, így a keszthelyi és 84 környékbeli településen élő kismamáknak fél-egy órát kell autózniuk a legközelebbi kórházba Zalaegerszegre, Nagykanizsára, Ajkára vagy Veszprémbe.
Manninger szerint Tapolcán már megtanulhatta volna a Fidesz, hogy a kórház leépítése egyenes út a vereséghez. A közeli városban a 2015-ös időközi országgyűlési választás kampányában volt központi téma a helyi kórház jövője. A jobbikos Rig Lajos nyert. A Fidesz akkor elvesztette a parlamenti kétharmadot, az önkormányzati választásokon pedig azóta sem tud labdába rúgni Tapolcán. A Keszthelyi Kórházra cikkünk végén még visszatérünk, most nézzük az országos politikai trendet, ami Manninger szerint a bukásához vezetett.
A 69 éves politikus – állítása szerint – csak azért vállalta a jelöltséget, mert egy tavaly decemberi kutatásban még 50 százalék felett állt a támogatottsága. Aztán a kegyelmi ügy és Magyar Péter váratlan berobbanása miatt országosan is visszaesett a Fidesz népszerűsége, és szerinte ez ütött vissza helyben. Manninger szerint szinte csak azok a kormánypárti polgármesterek úszták meg a párt országos bezuhanását, akik helyben több ciklus óta egyéni brandet építettek. Ilyen például a közeli Zalaegerszeg polgármestere, Balaicz Zoltán, aki idén is 73 százalékkal nyert.
Tóth Gergely lapunknak elismerte, hogy magas labda volt a kórház ügye a kampányban, és azt sem tagadta, hogy Magyar Péternek is volt húzóereje. Bár hivatalosan semmi köze nincs a Tisza Párthoz, Magyar keszthelyi látogatásán több közös kép is készült róluk biciklizés közben, és ez épp elég volt, hogy behúzzák a tiszás szavazókat. „Nem vagyok Magyar Péter embere, de taktikailag fontos volt, hogy a választói ránk szavazzanak” – fogalmazott az új polgármester.
A győzelmében azonban szerinte legalább ekkora – ha nem nagyobb – szerepet játszott az előző városvezetés inkompetenciája és azok az elbaltázott beruházások, amelyekről sok szó esett a kampányban. Mint amilyen a város kellős közepén évek óta befejezetlenül, tető nélkül álló Reischl Sörház, amelyet az önkormányzat 850 millió forintnyi uniós támogatásból akart felújítani. Az eredeti tervek szerint már négy éve át kellett volna adni, de semmi nem történt, csak a tetőt szedték le. 2021-ben Nagy Bálint polgármester is feljelentést tett az ügyben, a beruházást a rendőrség mellett az EU csalás elleni hivatala, az OLAF is vizsgálja.
Tóth Gergely a kampányban kiszámolta, hogy a sörházra és öt másik beruházásra 2,1 milliárd forint támogatást kapott a város, amiből 1,8 milliárdot vissza kellett fizetni, mert nem sikerült teljesíteni a vállalást. „Volt az a tipikus kampányérv, hogy akkor érkezik pénz, ha fideszes vezetés van. Keszthelyre eddig se nagyon küldtek pénzt, és ami érkezett, abból is főleg rombolás vagy semmi sem lett” – mondta.
Az ellenzéki polgármesterjelölt a városi tévében tartott választási vitán is felemlegette a befulladt beruházásokat. Ellenfele, Manninger csak óvatosan mert a felelősökre mutogatni. Tagadhatatlan, hogy a beruházások jóval azelőtt indultak és álltak le, hogy ő 2022-ben átvette a hivatalt, csak épp az elődje és az eggyel korábbi polgármester is fideszes volt, és mindvégig ő volt a Fidesz választókerületi elnöke. „Semmi közöm nem volt hozzá, nem az én rovásomra írható, a kivitelező elleni büntetőeljárás is még folyamatban van. Az ugyanakkor kétségtelen, ha én nem tudok vagy nem akarok rámutatni a kampányban a felelősre, akkor nem tudom magam teljesen tehermentesíteni” – mondta Manninger.
Repohárban tartja a város a megtakarításait
Bármi is járt a keszthelyiek fejében, az eredmény egyértelmű: Tóth Gergely a szavazatok 55,8 százalékával megnyerte a polgármesterválasztást, a 8 egyéni választókerületből 7-ben a VÁRTAK Egyesület jelöltje győzött, így a képviselő-testületben 8-4 arányú, kényelmes többsége van a polgármesternek.
„A kezdés még négy hónap felkészülés után is olyan volt, mintha a kuplungot felengedve egyből hármasban kellene indulni az autóval, de mostanra nagyjából felvettük a tempót” – jellemezte október első heteit Tóth Gergely. Az új városvezetés többségének nincs politikai, közigazgatási tapasztalata, teljesen új terep számukra az önkormányzati világ. „Mindenki azt tanácsolta, hogy a jegyzőt és a sofőrt kell először elbocsátani. Mindkettőt megtartottam, és nagyon nem bántam meg” – mondta a polgármester, aki ragaszkodott a folytonossághoz. Azt ígéri: az önkormányzati cégeknél és intézményeknél sem lesz változás, amíg tart az átvilágítás.
„Amíg nem kapok valakiről olyan kézzelfogható információt, hogy egy vezető alkalmatlan, korrupt, vagy a régi vezetésnek dolgozik, együttműködünk vele.”
Az októberi hivatalbalépés után megkezdték az átvilágítást, és az új polgármester szerint hamar el is kezdtek hullani a csontvázak a szekrényből, ezeknek a részleteit sorra osztotta meg a Facebook-oldalán.
Az egyik önkormányzati raktárban több tízezer repoharat találtak az idei Keszthely Festről. Mint kiderült: az alig 19 ezer lakosú város 15 millió forint értékben vásárolt 40 ezer repoharat a fesztiválra. Tóth szerint a piaci ár három és félszeresét fizette ki az előző városvezetés, és csak a repoharak harmadát sikerült értékesíteni. Így „9 millió forint értékben tart most a város repohárban pénzeszközt”, jegyezte meg félig viccesen Barna Dániel helyi képviselő, a VÁRTAK Egyesület elnöke, akit az önkormányzat gazdasági ügyekért felelős tanácsnokának választottak.
Manninger szerint a fesztivál néhány kereskedőjének eleve nem tetszettek a rockzenei fesztiválokon elterjedt repoharak, és ők kezdték el fúrni a beszerzést. A leváltott polgármester állítja, hogy az önkormányzatot semmilyen kár nem érte, mert a repoharakat legalább annyiért adta tovább a kereskedőknek, mint amennyiért vették, a maradékot pedig jövőre fel lehet használni. Ez azonban még egyáltalán nem biztos, mert az idei fesztivált szervező cég logója is szerepel a poharakon.
Manninger azt nem tudja, hogy a piaci árra vonatkozó állítást mire alapozza az új városvezetés. Információi és az internetes adatok szerint átlagos áron, 500 forintért adták a poharakat.
„Többen jelezték már, hogy szívesen vennének repoharat, és elraknák emlékbe, hogy soha többet ne legyen ilyen pazarlás a városban”
– mondta Barna Dániel. Azt tervezik, hogy a helyi Tourinform irodában fogják árulni a repoharakat, a befolyó összeget pedig városszépítésre fordítják. A képviselő szerint éves szinten átlagosan pár millió forint jut a városi költségvetésből a kukák és padok beszerzésére. Ehhez viszonyítva a 9 milliós repohárgyűjtemény hatalmas pazarlásnak tűnik.
A repoharaknál is nagyobb visszhangot keltett egy másik „szekrényből kihulló csontváz”. Manninger Jenő annyira biztos lehetett az újraválasztásában, hogy a választás előtt fotóalbumot adott ki Keszthelyről, amit aztán ajándékba lehet osztogatni a város vendégeinek. Az évi 5 millió forintos polgármesteri keretből maradt 2 milliót szeptember 30-án, a hivatal átadása előtt egy nappal fizették ki egy szegedi nyomdának 300 kötet nyomtatására.
„A könyv nem a sajátom, ez egy Keszthelyről szóló könyv, ahol – ahogy az általában szokás – az előszót írtam én. Minden önkormányzat jelentet meg ilyen könyveket, Keszthelyen már évek óta nem volt ilyen” – reagált Facebook-oldalán Manninger, aki szerint a bekerülési költsége a piaci árnak megfelelő, és épp a relatíve olcsóbb nyomdakeresés miatt lett csak az utolsó pillanatban kész. Az új városvezetés által bekért árajánlatok ugyanakkor pont az ellenkezőjét erősítették meg, reagált Tóth Gergely. Az új polgármester azt sem érti, hogy miért egy szegedi cég készítette a könyvet a szerinte jóval versenyképesebb helyi nyomdák helyett. Manninger szerint ez csak alaptalan vádaskodás. „A munkatársaim annyit már korábban elmondtak nekem, hogy kértek ajánlatot keszthelyi nyomdától, de azok nem tudták vállalni.”
A Városházán is maradt még jó pár példány a könyvből, amibe belelapozva kiderült: igazán személyes hangvételű lett. A borítón Manninger neve szerepel szerzőként, és rögtön az első oldalon is az ő fotójával találkozunk. A volt polgármester írta az előszót, és a fotóalbumban is vannak személyes képei. Az első fotó a Manninger-család egy régi nyaralásán készült a családi Volkswagen Bogárral, a következő fotón pedig ismét a fideszes politikus szerepel, ahogy nagybátyja, Manninger Gusztáv emlékműve mellett áll.
Még vécépapírt sem vihet a polgármester a kórházba Pintér Sándor engedélye nélkül
Október 24-én volt Tóth Gergely és Nagy Bálint első hivatalos találkozója az új polgármester hivatalba lépése után. A polgármester szerint a fideszes országgyűlési képviselő itt egyértelműen kijelentette, hogy „a kórház működése stabil és az is marad”. Másnap reggel Tóth is csak a kórház Facebook-oldaláról értesült arról, hogy november elejétől megszűnik a fekvőbeteg-ellátás a szülészeti és nőgyógyászati osztályon, így a pácienseknek a környező városok kórházaiba kell utazniuk.
A kórház szülészeti osztályának áprilisi felfüggesztése után a VÁRTAK fáklyás felvonulást szervezett, és meglepően sokan mozdultak meg a kisvárosban. Bár akkor alig pár héttel később, a fideszes országgyűlési képviselő, Nagy Bálint rejtélyes telefonálása után újra működni kezdett a szülészeti osztály, a bizonytalan jövő döntő tényező lehetett a választáson. A probléma továbbra is az, hogy nincs elég orvos, és eddig önkormányzati tulajdonú szolgálati lakással sem sikerült senkit Keszthelyre csábítani.
Az önkormányzatnak azon túl, hogy ők is tiltakoztak a bezárás ellen, nem volt mozgástere, állítja Manninger. Mégis rájuk égett a történet a kampányban. Tavasszal az egészségügyi vezetés átvezényléssel megoldotta az orvoshiányt, novemberre azonban ismét csak egy orvos van a szülészeti osztályon.
„Ha az állam nem tudja működtetni a kórházat, adja vissza a működtetést a forrásokkal együtt”
– követelte Tóth Gergely. Polgármesterként szeretne legalább információkhoz jutni, de a központilag szigorúan szabályozott kommunikáció miatt semmit sem osztanak meg a város vezetésével. Másfél hónap alatt nem sikerült kiderítenie, hogy mennyi forrásból működik a kórház, és mennyi pénzre lenne szükség, hogy a szülészeti osztály újra működni tudjon. A város 15 millió forintos támogatást biztosított volna, de még azt sem árulta el a kórház vezetése, hogy mire kellett volna a pénz.
Tóth Gergely megígérte a kampányban, hogy mindig lesz vécépapír a kórházban. Amikor felkeresték a kórház vezetését, a vécépapír-adományt azzal utasították el, hogy a tárgyi adományokhoz a Belügyminisztérium vagy az országos kórház-főigazgató engedélyére van szükség.
A fekvőbeteg-ellátás továbbra sem működik a nőgyógyászati és szülészeti osztályon, megszűnt az érsebészet, veszélyben a baleseti sebészet jövője is. A polgármester azt ígéri: nem várnak ölbe tett kézzel. Levelet írtak az egészségügyi államtitkárnak és az országos kórház-főigazgatónak. Összeszedik a kórház ellátási területéhez tartozó 84 település polgármestereit, aláírásokat gyűjtenek a lakosság körében, és ha kell, elmennek Pintér Sándorhoz is. „Addig megyünk, amíg vagy azt mondja a kormányzat, hogy nem képes működtetni a kórházat, és visszaadja az önkormányzatnak, vagy ha képes rá, akkor meg működtesse rendesen, mert arra hivatkozva vették el az önkormányzatoktól, hogy mi rossz gazdái vagyunk. Mi szeretnénk jó gazdák lenni, de ezt várjuk az államtól is.”