Héját vetnek be a panelek között röpködő varjak ellen Pécsen, de nem vadásznak rájuk

2024. november 12. – 03:51

Héját vetnek be a panelek között röpködő varjak ellen Pécsen, de nem vadásznak rájuk
Harris-héjával a varjak ellen: a riadalom garantált a panelházak fölött – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Gűth Ervin
Pécsi tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

„Vadásztársként tekint rám, nem a főnöke vagyok” – mondja Fábos Bence a karjába kapaszkodó Harris-héjáról, miközben Pécs egyik panelházas városrészében sétálunk. Illetve, járőrözünk. A ragadozó madarat és társát azért szerződtette a pécsi Biokom városüzemeltetési társaság, hogy határozottan tessékeljék arrébb a varjakat. A helyi lakosok szerint évtizedes problémáról van szó és eddig szélmalomharcot folytatott ellenük a városi nonprofit kft.

„Évente nagyjából 50-60 bejelentést kapunk. Általában a hangzavarra és a piszokra panaszkodnak a lakók” – mondja Tóth Tamás, a zöld- és közterület fenntartási részleg egyik munkatársa, aki ezúttal is elkísérte a solymászt a körútjára. Néhány hétig próbariasztásokat tartanak, első körben erre kaptak engedélyt a kormányhivataltól.

A reptetéseket pedig a rendőrségnél is be kell jelenteni. Az újabb kérelmeket már benyújtották a következő fokozatra, azaz a rendszeres riasztásra is és bizakodóak, hogy a máshol már sikerrel alkalmazott módszer itt is beválik. „Ennek a munkának leginkább akkor lehet értelme és eredménye, ha hosszabb távon is tudjuk csinálni” – mondja a Fábos Bence, aki a szomszédos Hosszúhetényben él és hagyományőrzéssel is foglalkozik, bemutatókat is tartani. A héja és a kis járőrcsapat az első másodperctől magára vonja a járókelők figyelmét, amit a solymász rutinosan kezel. Ráadásul sokan tudják is, hogy miért láthatják testközelből a ragadozó madarat, de vannak akiknek el kell mondani az ijesztés hátterét.

A problémát elsősorban az okozza, hogy a városrész egyik erdős területét 2011 tavaszán tarvágással eltüntették, ma egy Penny Market van a helyén. Korábban nagy számban tanyáztak itt varjak, de még a szocialista városvezetés 2008-ban egy nettó 5,2 milliárd forintos ingatlancsomag részeként ezt a területet is eladta. A papíron spanyol, de mégis inkább magyar hátterű Grupo Milton környezettudatos beruházást ígért ide, de a nagyszabású ingatlanfejlesztési terveikből Pécsen nem lett semmi. Botrány, megoldandó feladat viszont annál több.

Járulékos problémaként a kiserdőben tanyázó varjak a környező utcákban kezdtek fészkelőhelyeket keresni. A helyi lakosok azóta panaszkodnak a sok varjúra, a Biokom pedig hiába küzdött ellenük.

Nagy dobozból kis madár kerül elő – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Nagy dobozból kis madár kerül elő – Fotó: Gűth Ervin / Telex

Sok mindent nem tudtak csinálni: hatósági engedéllyel a költési időszak előtt leszedték az egyébként védett madarak fészekkezdeményeit. Tóth Tamás szerint viszont ez folyamatos harc az idővel, mivel a madarak akár két nap ismét olyan fészket építenek, amiket már nem szabad leszedni.

Több szereplő bevonásával – kormányhivatal, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Duna-Dráva Nemzeti Park – terveztek egy átfogóbb programot. Ennek részeként zárható kukákat helyeztek ki, új élőtereket alakítottak ki és megkezdték a varjak elriasztását. A solymász szerint egyelőre hetente két-három alkalommal kell bejárni ezt a viszonylag nagy területet és lehetőleg rendszertelen időpontokban, de januártól érdemes lesz minden nap.

„A varjak nagyon okosak, nem szabad mindig ugyanakkor jönni, mert megtanulják a menetrendet”

– teszi hozzá Fábos Bence, akinek minden mondatából és mozdulatából sugárzik az állatok iránti tisztelet. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem fogja keményen vadásztársát. „Csak jutalmazással lehet őket együttműködésre szoktatni. A büntetés mindent elrontana, ahogy az is, ha egy visszahíváskor üres kézzel várnám. Ennél már csak az a nagyobb bűn, ha ételt veszek el tőle, mert tolvajnak tartana és elvész a bizalom. Ilyet nagyon-nagyon ritkán tehetek csak meg” – mondja a solymász.

Négy ragadozó madara van, nemrég egy szirti sassal kezdett dolgozni, ami már nagyon más kategória. A solymászatban pedig így, fokozatosan kell haladni. Bence a riasztásokon felváltva, két héjával dolgozik, és mindkettőt fokozatosan készítette és készíti fel a feladatra. Ez leginkább erőnléti fejlesztést jelent, illetve idomítást varjúbábokkal.

A ragadozó madarakat tetszőleges célpontra lehet betanítani, van, ahol szirti sasokkal ellenséges drónokat vadásznak le. Sőt, a drónok elfogásának hatékonyabbá tétele érdekében kutatók a héják repülési és zsákmányszerzési technikáját tanulmányozzák. „A Harris-héja nagyjából a varjak sebességével tud repülni, de ha csak úgy elengedném, valószínűleg nem is csapna le varjakra ellentétben egy sólyommal vagy egy őshonos galambász héjával, ami sokkal gyorsabb. Ezért is alkalmas ez a madár a riasztásra, mert nem kell attól tartani, hogy minden elengedés fogással jár. Nem is ez a cél, mert akkor lesből csinálnánk. Mi kifejezetten megmutatjuk magunkat” – mondja Fábos Bence. A riasztásnak a kiszámíthatatlanság az előnye, ami nem csak a rendszertelen felbukkanást, de a madár viselkedését is jelenti.

Nem csak nyílt terepen, de zsúfolt közegben is jól manőverez a héja – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Nem csak nyílt terepen, de zsúfolt közegben is jól manőverez a héja – Fotó: Gűth Ervin / Telex

„A riasztó hangot, a ragadozó madár műbábot gyorsan kitanulják a varjak, hozzászoknak. Mi viszont egy élőlénnyel jövünk, ami mindig máshogy viselkedik” – ezt nem csak a varjak érzik, de a még nagyobb számban itt élő galambok is. Ők viszont még a varjaknál is gyorsabban repülnek. „A cél az, hogy a varjak olyan költőhelyre kerüljenek, ahol már nem zavarják az embereket” – mondja a solymász. Az, hogy mennyire jön be a terv, leginkább jövő tavasszal derül majd ki, a sikerességet pedig a lakossági visszajelzések alapján is mérik majd.

Szeretjük a természetet, csak messze legyen

Wágner László a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület baranyai elnöke szerint az évtizedes kertvárosi problémát érdemes kicsit messzebbről szemlélni. „Az 1970-80-as években drasztikus varjúirtás zajlott Magyarországon, az állomány 90 százalékát elpusztították. Ez Baranyára is igaz, ma komolyabb telepek három-négy helyen vannak, köztük Pécsen” – mondja Wágner, aki szintén úgy látja, hogy a konfliktusokat a kertvárosi kiserdő letarolása élezte ki.

A fészkek leszedése a szakember szerint azért sem volt célravezető, mert ezzel szétszóródtak a madarak és még több bejelentés érkezett. „Voltunk olyan bejáráson, amin a fészkek alatt természetesen mi is láttuk a varjúürüléket. De néhány méterrel arrébb – kis túlzással – térdig jártunk a galambürülékben, csak az nem látszik mert nem fehér. Illetve, a galambok nem hangosak” – mondja a szakember, aki úgy gondolja, hogy a fejekben is rendet kellene tenni. „Szeretjük a természetet, csak jó messze legyen tőlünk” – teszi hozzá.

A riasztás a vörös vércsékre és az erdei fülesbaglyokra lehetne hatással, de ennek a valószínűsége elég kicsi. „A varjak tényleg nagyon intelligensek és sokszor nem tudjuk, hogy miért mennek máshova. Volt pár év, amikor egész egyszerűen kiköltöztek a pogányi reptér melletti akácosba, nem zavarta őket senki, mégis visszajöttek. De a legeltető állattartás megszűnésével arra lehet számítani, hogy továbbra is az emberek közelében keresik majd az élőhelyüket” – mondja Wágner László.

A madarakat sok tévhit övezi, ezek eloszlatása érdekében Pintér Attila varjúsimogatókat szervez Budapesten, a kezdeményezéshez pedig több madármenhely is csatlakozott a Deutsche Welle szeptemberi videója szerint. Varjútámadások szinte kizárólag Budapesten jellemzőek, évente talán 20-30 esetről lehet hallani, de a fiókákat féltő madarak csak pár hétig lehetnek veszélyesek, de néhány jó tanács betartása minimalizálja a kockázatot.

A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!