Távozik a Corvinus éléről a modellváltás fő menedzsere
2024. június 25. – 18:34
Várhatóan augusztus elsejétől új rektora lesz a Budapesti Corvinus Egyetemnek, és megszűnik a hármas vezetői struktúra, távozik ugyanis Anthony Radev elnök, a posztot pedig az új rektor, Bruno van Pottelsberghe tölti majd be. Az egyetem közleménye szerint ezzel lezárult a Corvinus megújulási folyamatának első szakasza, és új időszak kezdődik az egyetem életében.
A Budapesti Corvinus Egyetem volt az egyetlen a modellváltó, alapítványi fenntartású egyetemek között, ahol bevezették az elnöki posztot, ezzel lényegében az addig kettős, a rektorból és a kancellárból álló vezetői struktúrát hármasra cserélték. Anthony Radev – aki maga is a Közgáz diákja volt korábban – a magánszektorból érkezett az egyetem élére, korábban a McKinsey tanácsadó cég magyarországi ágának alapítója és vezetője volt. Az üzleti élet egyik legbefolyásosabb szereplője a Corvinus alapítványi kuratóriumát vezető Hernádi Zsolttal és Csányi Sándorral, az OTP elnökével is jó viszonyt ápol, és állítólag Orbán Viktor ultipartijaira is hivatalos.
Az egyetem közleménye szerint Radev irányításával 2019-ben indult el az első magyar modellváltó egyetem, a Corvinus ambiciózus transzformációs programja, „az intézmény történetének legjelentősebb reformjának sikeres végrehajtásával az elmúlt öt év munkája letette azokat az alapokat, amelyekre építve a Corvinus európai szinten is versenyképes egyetemmé válhat”. A közlemény Hernádi Zsolt kuratóriumi elnököt is idézi, aki szerint Radev „lerakta az alapjait annak, hogy a Corvinus Közép-Európa stabil, meghatározó egyetemévé váljon a szakterületén, ezzel a Corvinus referenciaponttá vált a teljes magyar felsőoktatás számára. Köszönjük szakértelmét, elhivatottságát, mindazt, amit az elmúlt években a Corvinusért tett. Oroszlánrésze van abban, hogy a modellváltás ötletéből megélhető, perspektivikus valóság lett.”
A Corvinus átalakulása nem volt konfliktusoktól mentes, erről korábban a 444-nek nyilatkozó egyetemi források szerint Radev lényegében mikromenedzselte az átalakulást, sokak szerint úgy kezelve a felsőoktatási intézményt, mint egy átalakulásra szoruló piaci vállalatot. A tanácsadói-üzleti hátterét tekintve ez nem is olyan meglepő, ám a modellváltás kritikusai az egyetemen belül úgy látták, hogy egy felsőoktatási intézményt nem lehet úgy irányítani, mint egy vállalatot. Radev nem távolodik el teljesen az egyetemtől, a Corvinus közleménye szerint a fenntartó stratégiai tanácsadójaként folytatja munkáját.
Az egyetem új rektora, Bruno van Pottelsberghe a brüsszeli Université Libre de Bruxelles oktatója volt eddig.
Az egyetem szenátusa május 22-i ülésén javasolta Van Pottelsberghe kinevezését, amelyet a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány is egyhangúlag támogatott. Az új rektor, aki az elnöki posztot is betölti majd, várhatóan augusztus 1-től lép majd hivatalba. Az egyetem korábbi rektora, Takáts Előd 2023 júliusában mondott le posztjáról, nem sokkal azután, hogy az egyetem kuratóriuma másodfokon felmentette a vizsgabotrányként elhíresült ügy miatt indult etikai vizsgálatban. Az egyetem szerint Takáts a Telex Téma című műsorában azzal indokolta lemondását, hogy rektorként szeretett volna visszaadni a magyar közgazdász közösségnek abból, amit kapott, de emellett nem volt ideje igazi hivatásával, a gazdaságpolitika tanulmányozásával foglalkoznia.