El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Hazai palliatív ellátás: terhet vehetne le a kórházakról, de ehhez több pénzre és szakemberre lenne szükség

Legfontosabb

2024. június 21. – 18:18

Hazai palliatív ellátás: terhet vehetne le a kórházakról, de ehhez több pénzre és szakemberre lenne szükség
Egy egészségügyi dolgozó szondán keresztül táplál egy beteget az egri Markhot Ferenc Kórház Hospice-osztályán 2019. szeptember 27-én – Fotó: Komka Péter / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Kati 60 év körüli édesapjánál egy nap alatt diagnosztizáltak rosszindulatú agydaganatot, a családot villámcsapásként érte a hír: a betegség gyógyíthatatlan, az átlagos túlélési idő 18 hónap. Kati édesapját hamar megműtötték, kemoterápiát kapott, de a daganat kiújult, így bekerült a palliatív ellátásba. Kati szerint semmiféle segítséget nem kaptak ahhoz, hogy lelkileg hogyan lehet feldolgozni egy ilyen tragédiát, mit kellene intézni, mire kell készülniük. Ők vállalták az otthoni hospice-ellátást, de ez azt jelentette, hogy nagyrészt nekik kellett gondoskodniuk édesapjukról, egy nővér hetente néhány órában segített. Az otthonápolás csak ideig-óráig jelentett megoldást, a szondás tápláláshoz, oxigén pótlásához már szakszerűbb segítségre volt szükség. Ezért a kórházi hospice-ellátást akarták igénybe venni, de ezt végül Kati édesapja már nem érte meg.

Kati egy nyilvános Facebook-csoportban osztotta meg történetét. A poszt alatti kommentekből az látszik: nagyon hasonlókat tapasztalnak mások is, akik igénybe veszik a hazai palliatív ellátást.

A palliatív ellátásra az egészségügyi szakmán kívülről ritkán irányul nagy figyelem, most is csak azután kezdtek érdeklődni iránta, hogy múlt héten a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította Karsai Dániel ALS-beteg alkotmányjogász eutanázia miatt indított kérelmét. Karsai azt szerette volna elérni, hogy a gyógyíthatatlan betegségben szenvedők méltósággal, saját akaratukból vethessenek véget életüknek. A strasbourgi bíróság szerint az életvégi döntések szélesebbre tárása a visszaélések lehetőségét rejti magában, és az eutanázia szabályozása minden állam saját belügye.

A bíróság indokolásában felhozta, hogy Magyarországon magas szintű palliatív ellátás működik. Ez az ellátás pedig képes arra, hogy az utolsó időszakban segítséget nyújtson a betegek elviselhetetlen fájdalmainak enyhítésében.

Karsai Dániel betegtársai, Skripeg Béla és Dunavölgyi Erzsébet az ítélet ismertetésekor tartott sajtótájékoztatón felszólaltak ez ellen. Szerintük a hazai palliatív ellátásnak súlyos hiányosságai vannak.

Utánanéztünk, Magyarországon milyen helyzetben van a palliatív ellátás, és mire számíthatnak azok, akik utolsó hónapjaikban már nem a gyógyulásért, csak a szenvedés enyhítéséért küzdenek.

Palliatív ellátást maximum 150 napig lehet igénybe venni

Az orvostudomány fejlődésével a 20. század második felében egyértelművé vált, hogy ahogy tovább élnek az emberek, úgy a krónikus betegséggel küszködők is egyre hosszabb ideig szorulnak orvosi ellátásra. Ezzel párhuzamosan a nyugati társadalmakban felbomlottak a hagyományos családmodellek, egyre kevésbé volt arra lehetőség, hogy a család fiatalabb tagjai otthon gondozzák idős hozzátartozóikat. „Ez azt is jelenti, hogy a halál kikerült a családi élet hétköznapi tereiből, kórházakban, fehér köpenyes szakemberek jelenlétében halnak meg a betegek” – írja dr. Muszbek Katalin főorvos, a Magyar Hospice Alapítvány alapítója a Magyar Orvosi Kamara oldalán megjelent cikkében.

Magyarországon 1991 óta létezik hospice-ellátás, 2005 óta a társadalombiztosítás finanszírozza, tehát elvileg mindenkinek ingyenes.

A hospice és a palliatív ellátás megnevezést már eddig is felváltva használtuk, de érdemes tisztázni a fogalmat. A hospice-palliatív ellátásba azok az előrehaladott állapotú, elsősorban daganatos betegek kerülhetnek, akiknek a várható túlélési ideje előreláthatóan nem haladja meg a 6–12 hónapot. A palliatív gondozásban a beteg lemond az aktív gyógykezelésről, mivel gyógyulására nincs esély. A manapság elterjedtebb palliatív szó arra utal, hogy a gyógyíthatatlan betegek ellátása már nem karitatív tevékenységnek számít, hanem az egészségügyi ellátórendszer része lett. Tehát a palliatív ellátás fogalma tágabb a hospice fogalmánál, de hétköznapi értelemben szinonimaként szokták használni a két kifejezést.

A hospice-ellátást kezdeményezheti a beteg, a beteg törvényes képviselője/hozzátartozója, a beteg családorvosa, illetve kezelő- vagy szakorvosa. Palliatív ellátást először 50 napra rendelnek el, ezt két alkalommal lehet meghosszabbítani, tehát egy beteg maximum 150 napig veheti igénybe az ellátást.

Az ellátás történhet a beteg otthonában, kórházi palliatív osztályon, hospice-házban, illetve palliatív mobil team, vagyis kórházi támogató csoport munkáján keresztül.

Intézeti hospice-ellátásba az a beteg kerül, akinek az otthoni ellátása nem megoldott. A legtöbb hospice-osztály előjegyzési rendszer alapján működik. Az intézeti hospice-ellátás ápolási időtartamát az intézmények saját belső szabályzatuk alapján határozzák meg, de általában nem lehet több 3 hónapnál.

Az eutanázia és a hospice kapcsolata

De mi köze ennek az eutanáziához és Karsai Dániel múlt heti ítéletéhez? Fontos hangsúlyozni, hogy a palliatív ellátás nem eutanáziát jelent. Hiába mond le a beteg az orvosával egyeztetve az aktív kezelésről, a palliatív ellátás célja nem a halál elősegítése, hanem a szenvedés enyhítése.

A strasbourgi bíróság szerint Karsai kérelmében nem írt olyat, hogy a rendelkezésére álló palliatív ellátás ne lenne megfelelő. A bíróság szerint ha ő megtagadja a palliatív ellátást, az a saját döntése, de ez nem jelenti azt, hogy alternatív megoldásokat kell neki biztosítani, vagy legalizálni kell az orvos által asszisztált öngyilkosságot.

Karsai ezzel szemben azzal érvelt, hogy neki ALS-betegként csak élete legvégén lenne szüksége életfenntartó beavatkozásokra, vagy egyáltalán nem lenne rá szüksége. A palliatív ellátásra igénybe vehető 150 nap másrészről viszont kevés, mert az izmok elsorvadása miatt egyre nehezebb a mozgás, így sokkal tovább szükség lehet a beteg teljes körű otthonápolására. (Az ALS, azaz amiotrófiás laterálszklerózis betegség következtében az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, ami idővel teljes bénuláshoz vezet. A betegség gyógyíthatatlan. A betegség a mentális képességeket nem érinti.)

Beadványában Karsai kiemelte, hogy bár a palliatív ellátás képes enyhíteni a fizikai szenvedést, de a haláltól való egzisztenciális rettegést nem tudja csökkenteni.

Az otthoni hospice-ellátásban dolgozó szakemberek száma egy év alatt 67-tel csökkent

Tehát a palliatív ellátás egy Karsaihoz hasonló betegnek nem jelent hosszabb távon megoldást. A palliatív ellátást eredetileg a végstádiumú daganatos betegek szenvedéseinek enyhítésére hozták létre. Így a teljesebb képhez érdemes megnézni, hogy ők milyen ellátásra számíthatnak itthon.

Az európai palliatív rendszer fejlődését több nagy összefoglaló tanulmány is vizsgálta. Ezek alapján Magyarország a forrásokat (általános ellátókörnyezet, szolgáltatási költségek, kórházi és otthoni palliatív és hospice-ellátóegységek száma és elérhetősége) nézve az európai középmezőnyben van, és csak lassú előrelépést mutat.

A strasbourgi bíróság ítéletében kifejti, hogy Magyarországon nincs elegendő kapacitás az összes palliatív ellátásra szoruló betegnek. A magyarországi palliatív ellátás sok szempontból hiányos, a nem megfelelő erőforrások, a személyzet alacsony száma és a regionális egyenlőtlenségek miatt.

Az országban 26 fekvőbeteg-ellátó intézmény van, 62 otthoni ellátást végző csoport dolgozik a szakterületen, 3 hospice mobil team és 4 palliatív járóbeteg-ellátás működik – olvasható a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület 2022. évi jelentésében. 2022-ben megtört az 1995 óta tartó trend, vagyis a intézményi és otthoni hospice-ellátók száma nem növekedett.

A hospice-ok számának alakulása. Intézményi és otthoni ellátók, 1995–2022

Fotó: Összefoglaló a 2022. évi hospice-betegellátásról
Fotó: Összefoglaló a 2022. évi hospice-betegellátásról

Az adatok alapján a hazai hospice-ellátás nagyrészt a betegek otthonában történik. Az otthoni ellátásban 2022 decemberében a NEAK-szerződések alapján 1503-an dolgoztak: 151 orvos, 192 gyógytornász, 889 ápoló (közülük 127 diplomás ápoló, 82 hospice-szakápoló, 680 szakápoló), 73 dietetikus, 41 pszichológus, 75 mentálhigiénés szakember, 63 szociális munkás és 17 fizioterápiás szakember. Az otthoni hospice-ellátásban dolgozó szakemberek száma 2021-hez viszonyítva 67-tel csökkent.

A hospice-ok megoszlása szervezeti formák szerint, 2005–2022

Fotó: Összefoglaló a 2022. évi hospice-betegellátásról
Fotó: Összefoglaló a 2022. évi hospice-betegellátásról

A WHO ajánlása alapján egymillió lakosra minimum 80-100 hospice- és palliatív ággyal kell számolni, ami 10 millió lakos esetén 800-1000 ágyat jelent. Magyarországon ennek nagyjából a fele elérhető. Az otthoni ellátók, a palliatív mobil teamek és az ambuláns ellátók száma az elmúlt 12 évben nem növekedett.

A hospice több, mint a fizikai szenvedés enyhítése

A legfőbb problémák változatlanok 2010 óta: későn kerülnek a betegek a hospice-ba, a szakterület alulfinanszírozott és jelentős a szakemberhiány.

A legtöbb tanulmány kiemeli, hogy probléma az emberek tájékozatlansága is: sokan azt hiszik, hogy a hospice-ellátásban már nem foglalkoznak a beteggel, csak begyógyszerezik őket, miközben a hospice több a fizikai szenvedés enyhítésénél.

A cikk elején idézett Muszbek Katalin főorvos cikke szerint az első lépés, hogy a beteg, a családja és az orvosok is elfogadják a palliatív ellátás létjogosultságát. Gyakran előfordul, hogy éppen a betegek vagy családtagjaik ragaszkodnak a kezelésekhez, de olyan is van, hogy az orvosok tartanak ki a hagyományos medicina mellett.

Muszbek Katalin tipikus esetként említi, amikor egy orvos egy 80 éves rákos betegen még vizsgálatokat akart végezni, miközben a beteg családja már eldöntötte, hogy hazaviszik hospice-ellátásba. A Budapest Hospice Házban a megfelelő fájdalomcsillapítókat adták a betegnek, megelőzték a hányingert, és éjjel-nappal a beteg mellett lehetett valamelyik családtagja. A beteg nyugalma szempontjából az sem volt lényegtelen, hogy őszintén beszélhetett állapotáról az orvosával, nem kellett titkolnia a halálfélelmét, nem kellett eljátszania, hogy hisz a gyógyulásban.

Muszbek Katalin szerint sokat számít, hogy a beteg mikor kerül be a palliatív ellátásba. A korai palliatív ellátás az, amikor a diagnózis felállításával egyidejűleg, a gyógyító kezelések mellett kezdik meg a palliatív ellátást. Nemzetközi kutatások bizonyítják, hogy a korai palliatív ellátásba került betegeknek jobban teljesül az a vágyuk, hogy otthon haljanak meg, kevesebben kerülnek közülük intenzív osztályra, csökken a műtéti beavatkozások és a kemoterápiák száma. Ezáltal nem csak lelkileg és testileg lesz könnyebb az életük utolsó időszaka, hanem jelentős terhet vesznek le az orvosokról, nővérekről is.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 399,99 Ft
USD 368,52 Ft
További élő árfolyamok!