Fodor Gábor után a Mi Hazánk is visszahozná a listás választási rendszert Budapesten

2023. november 21. – 18:38

Fodor Gábor után a Mi Hazánk is visszahozná a listás választási rendszert Budapesten
Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. október 24-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

A közmédia állandó vendégeként szereplő Fodor Gábor bedobta az ötletet, a kormánymédia felkapta a témát, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője pedig benyújtotta a törvényjavaslatot – nagyjából így foglalható eddig össze az a történet, ahogy bő fél évvel a 2024-es önkormányzati választás előtt átírnák a szabályokat Budapesten. Már csak az a kérdés, hogy az Országgyűlés kormánypárti többsége megszavazza-e a Mi Hazánk javaslatát.

„Az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében” kedd este benyújtott módosító szerint

visszaállítanák a tisztán listás választási rendszert a fővárosban, amit a Fidesz 2014-ben – ugyancsak pár hónappal a választás előtt – szüntetett meg.

„Nyilvánvaló, hogy a hatályos rendszer a két legnagyobb politikai pólusnak kedvez, amely nem felel meg a demokratikus sokszínűségnek” – indokolja a módosítást a beterjesztést jegyző Szabadi István, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője. Az előterjesztés szerint a tisztán arányos választási rendszer bevezetésével lehetne elérni, hogy „Budapest valóban a budapestieké lehessen, a város ne váljon politikai zsarolás, önkény és csaták színterévé”.

A javaslat értelmében a Fővárosi Közgyűlést a jövő júniusi önkormányzati választás után már nem a kerületi polgármesterek alkotnák, hanem tagjait listás választási rendszer alapján választanák meg a budapestiek. Fővárosi listát pedig az a párt állíthatna, akinek legalább három kerületben van polgármesterjelöltje, vagy főpolgármester-jelöltet indít.

Ha az Országgyűlés fideszes többsége elfogadja a Mi Hazánk Mozgalom javaslatát, visszaáll a 2014-ben megszüntetett választási rendszer, amelyet itt mutattunk be részletesebben. 2014 előtt a Fővárosi Közgyűlés 33 tagját a pártok listáira leadott szavazatok alapján, egy nagyjából arányosnak mondható rendszerben, közvetlenül választották a budapestiek. A jelenlegi rendszer szerint a 33 fős Fővárosi Közgyűlésben a 23 kerületi polgármester ül bent, a fennmaradó tíz helyből kilencet a pártok kompenzációs listáról szerezhetnek, a meg nem választott kerületi polgármesterjelöltjeikre leadott töredékszavazatok alapján. A 33. tag pedig maga a közvetlenül megválasztott főpolgármester lesz.

„Még ahhoz is gyávák, hogy saját nevükben adják be a javaslatot, rábízták azt a félfasiszta testvérpártjukra” – írta a Fideszről a javaslat benyújtása után Facebook-oldalán Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint 2014-ben azért törölte el a Fidesz a listás választást, hogy így csináljanak többséget maguknak, most visszaállítanák a korábbi rendszert, mert abban bíznak, hogy így tudják elvenni az ellenzéket.

„Most szólok: nem fog menni. A hatalom, amely úgy váltogatja az elveit, mint más az alsógatyáját, nem méltó a budapestiek bizalmára”.

Szabadi István javaslata nem újdonság, Fodor Gábor volt országgyűlési képviselő az Indexen megjelent véleménycikkében épp ugyanezzel az ötlettel állt elő pár hete. A volt Fidesz-alapító, később liberális politikus szerint a kerületi polgármesterek dominanciája a fővárosi testületben azt eredményezi, hogy „a fővárosi szempontok kevésbé jelennek meg a döntésekben”. Azt is írta, hogy a mostani rendszerben „összetételből fakadóan nem tudja a közgyűlés »kitalálni« Budapestet, mert más a kerületi nézőpont, és más a fővárosi”.

Fodor ötletét látványosan felkapta a kormányközeli sajtó, foglalkozott vele a Magyar Nemzet és az Origo is. A Hír TV Napi Aktuális című műsorában a Fidesz alapító politikusa arról beszélt, hogy jövő januárban már „nem lenne illendő” a változtatás, de most még beleférhet.

„A javaslatot semmiképpen se tekintsük Fodor Gábor javaslatának, nem életszerű, hogy a NER kitartottja saját kútfőből jutott erre” – reagált Karácsony Gergely a Telexnek Fodor ötletére. Szerinte a Fidesz elmúlt bő egy évtizedben szinte minden választás előtt módosította a választási szabályokat a maga érdekében.

A választási rendszer újabb módosítását azonban teljes mértékben elfogadhatatlannak tartaná a főpolgármester. Ezt azzal indokolta, hogy az Európa Tanács „nagy tekintélyű” alkotmányjogi tanácsadó testületének, a Velencei Bizottságnak a 2002 óta szerte Európában „zsinórmértékül szolgáló” állásfoglalása szerint a választások előtti egy évben nem szabad átalakítani a választási rendszert. „De bármit is buherálnak a szabályokon: abban az időpontban, és abban a rendszerben fogjuk megverni a Fideszt, ami éppen érvényes lesz” – tette hozzá válaszában Karácsony.

A Fidesz a Telex kérdéseire nem válaszolt, de a Szabad Európának azt írták, hogy

„a Velencei Bizottság állásfoglalása alapján a választástól számított egy éven belül nem lehet módosítani a szabályokon, így ez nem időszerű felvetés”.

Ha mégis időszerűnek találnák a módosítást, nem először fordulna elő, hogy egy papíron ellenzéki képviselő javaslatára írná át Fidesz a választási szabályokat. A 2022-es országgyűlési választás előtt az exjobbikos, ma már Huxit Pártot vezető Volner János javaslatára döntött arról az Országgyűlés, hogy csak azok a pártok állíthatnak listát, amelyek legalább 14 megyében és a fővárosban, legalább 71 egyéni választókerületben önállóan indítanak jelöltet. Korábban elég volt 27 választókerületben elindulni az országos listához.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 406,27 Ft
USD 358,36 Ft
További élő árfolyamok!