A kötelező adatszolgáltatás szakaszos bevezetését javasolja a kormánynak a Magyar Turisztikai Ügynökség
2023. május 24. – 20:25
A vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók kötelező adatszolgáltatásának szakaszos bevezetését javasolja a kormánynak a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).
A javaslat szerint 2023. július 1-től az évi 100 millió forint nettó árbevétel felett teljesítő vállalkozások számára lépne életbe a kötelezettség, az ennél alacsonyabb árbevételű szolgáltatók adatszolgáltatásának kezdete pedig későbbi időpontra módosulna, hosszabb felkészülési időt biztosítva így számukra – áll az MTÜ szerdai közleményében.
A javaslat alapján 2024. január 1-től a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK) történő adatok szolgáltatását és továbbítását azon vendéglátó üzlet üzemeltetője és turisztikai attrakció működtetője köteles megkezdeni, amelynek szolgáltatási helyenként 2022-es nettó árbevétele elérte a 12 millió forintot, de nem haladta meg a 100 millió forintot.
A javaslat a nettó árbevétel számításakor a vendéglátóüzletek esetében a vendéglátás jellegű kereskedelmi tevékenységből származó bevételt veszi alapul, míg a turisztikai szolgáltatók esetében a turisztikai attrakció szolgáltatásaihoz kapcsolódó jegyértékesítésből származó tevékenység lesz a mérvadó.
Az MTÜ azt is javasolja, hogy a 12 millió forint nettó árbevételt el nem érő vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók számára ne legyen kötelező az NTAK adatszolgáltatás.
Kiemelik, hogy a 2021. november 1-jén életbe lépett regisztrációs kötelezettséget a módosítási javaslat nem érinti, azaz minden nyilvántartásba vételi dokumentummal rendelkező vendéglátó üzletnek és turisztikai attrakciónak regisztrálnia kell az NTAK-ba. A regisztrációs kötelezettség elmulasztása szankcionálható. Május 23-ig a regisztrációt már több mint 22 ezer vendéglátó üzlet és attrakció végezte el.
Július 1-jétől a büféknek, éttermeknek, cukrászdáknak, kávézóknak, italboltoknak, bároknak, szórakozóhelyeknek, gyorséttermeknek valós időben kell adatokat szolgáltatniuk arról, miből mennyit adtak el. Az adatok az NTAK-ba kerülnek, és ezeket az adóhatóság és a statisztikai hivatal is látni fogja. Az új adatközlésről ebben a cikkben írtunk bővebben.