A kormány jogi lépéseket tervez az Erasmus-ügy után

2023. január 29. – 10:58

Másolás

Vágólapra másolva

A következő napokban-hetekben derülhet ki, hogy milyen jogi válaszra szánja el magát a magyar kormány az Erasmus-ügy, illetve annak megoldási folyamata nyomán – erről Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára beszélt a Mandiner Reakció podcastjában.

Kovács szerint a fenti ügy jól mutatja, hogy az Európai Bizottság semmilyen formális elemet nem tart be a testület különböző szintjeivel való diskurzusban, és ha lett volna normális kapcsolatfelvétel, és pontosan elmondták volna, hogy egészen pontosan miről kell megállapodni, akkor a magyar kormány nem zárkózott volna el ettől.

„A mi legnagyobb bajunk az unió két intézménye magatartásával az, hogy hiába van rögzítve a szerződésben a tagállami kompetenciák és az intézményes kompetenciák közötti választóvonal, újabb és újabb kísérletek vannak arra, hogy megfoghatatlan jogállamisági kritériumot használva olyan területekre mennek be, ahol semmi keresnivalójuk. Ilyen a média, a kultúra területe, most a felsőoktatás, ilyen volt az egészségügy és a migráció is. Én nem mellesleg a bizottság részéről, konkrét károkozás politikai szándékát is feltételezem” – mondta Kovács.

Ahogy korábban a Népszava nyomán írtuk, nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+-csereprogramból azok a magyarországi egyetemek, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. Brüsszel a döntésről december végén levélben értesítést is küldött a magyar félnek. A finanszírozást ideiglenesen függesztették fel.

Kovács beszélt arról is, hogy hosszú évek kemény munkája kell ahhoz, hogy felépítsék az együttműködési kereteket, amelyek során akadémiai szabadság keretei között működhetnek az intézmények. A dolgok rosszhiszemű értelmezése konkrét, csak hosszú távon helyreállítható károkat okoz. „Ezért fogunk is lépéseket tenni, mert ezt nem lehet szó nélkül hagyni” – fűzte hozzá a 24.hu szerint.

Az Európai Bizottság huszonegy magyar egyetemet érintő döntéséről és annak hátteréről ebben a cikkben mi is részletesen írtunk, itt pedig arról, hogy még a fideszes szavazók jelentős része szerint is vissza kellene hívni a politikusokat az egyetemi alapítványok éléről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!