Egészségügyi átalakítás: az orvosi kamara átírná a javaslatot
2022. november 22. – 11:40
Várhatóan szerdán kerül a parlament elé az új egészségügyi törvénycsomag, ami jelentősen átalakítaná a jelenlegi betegellátási rendszert, többek között például az Országos Mentőszolgálatra bízná az ügyeleti ellátást Budapesten kívül. A Magyar Orvosi Kamara ezzel nem ért egyet, és több ponton is módosítaná a javaslatot, az ügyeleti rendszer OMSZ-hez kapcsolódó részét például visszavonnák.
„A javasolt változtatás lehetőséget ad a kormány számára, hogy az állami mentőszolgálatot (OMSZ) jelölje ki a feladatra, de a rendeleti szint biztosítja a folyamatok, hatások megismerése után korrekciós lehetőséget” – írják Rétvári Bencének címzett levelükben, és kérik, hogy a végszavazáson az elnökség tagjai is részt vehessenek.
Az új egészségügyi törvényjavaslat lehetővé tenné azt is, hogy a kórházi dolgozókat viszonylag szabadon irányítsák ide-oda a megyei intézmények között, annyi megkötéssel, hogy 3 óránál – kisgyermekesek esetében 2 óránál – nem lehetne többet ingázni tömegközlekedéssel.
A javaslat lehetővé tenné azt is, hogy az orvosok fizetése akár 20 százalékkal csökkenjen teljesítményük alapján, a kamara ez ellen is tiltakozik. A MOK szerint „az egészségügyi dolgozók teljesítményének értékelése megoldandó feladat, de ez csak érdemi előkészítés után és az intézményi minőségbiztosítási rendszerébe ágyazva valósítható meg az ellátás minőségét és biztonságát javító módon”.
A Népszava cikke szerint Pintér Sándor belügyminiszter tájékoztatást ígért a parlamenti pártoknak, de a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a Jobbik nem vesz részt az egyeztetésen, a Fidesz, a KDNP, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP ott lesz, a Momentum, a Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk nem jelzett vissza rá.
Ahogy arról korábban írtunk, a módosítással lényegében jöhet a központosítás az egészségügyben, a háziorvosi körzethatárok kijelölése például az Országos Kórházi Főigazgatósághoz (Okfő) kerülne, a betöltetlen körzetek irányítását venné át egy praxiskezelő, a védőnői körzeteket is átalakítanák, és a védőnők a jövőben a városi kórházak alkalmazottai lennének.