Benyújtották az EU-engesztelő törvénycsomag részeként a vagyonnyilatkozat-törvényt
2022. szeptember 27. – 23:52
frissítve
Kedd éjszaka benyújtották a parlamentnek a vagyon-nyilatkozati szabályokat módosító törvényjavaslatot (T/1311-es számú iromány). „Az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzésével összefüggő egyes, vagyonnyilatkozattal kapcsolatos törvények módosításáról” viselő jogszabály annak a 17 pontból álló csomagnak a része, amelyet hazánk vállalt, hogy hozzájusson az EU-s forrásokhoz. A 27 oldalas törvényjavaslatot pdf-ben itt olvashatja.
Mint korábban megírtuk, a 17 pontos csomag egyik sarkalatos eleme a korrupció visszaszorítása. Ennek részeként vállalta a kormány az Integritás Hatóság felállítása és egy korrupcióellenes munkacsoport létrehozása mellett a „korrupcióellenes keretrendszer megerősítését”, és ezen belül a vagyonnyilatkozatok szabályozásának módosítását. Ez a nyilatkozatok személyi hatályának és tartalmának kibővítését és a nyilatkozatok ellenőrzésének megerősítését jelenti.
A mostani előterjesztés változtatna a vagyonnyilatkozat-tételi eljárás szabályain az alábbi intézményekben és személyeknél, illetve velük együtt élő hozzátartozóknál (házas- vagy élettárs, gyerek):
- A Gazdasági Versenyhivatal elnöke, elnökhelyettese, a Versenytanács tagja;
- A Médiatanács tagja;
- Az Állami Számvevőszék elnöke és alelnöke;
- A köztársasági elnök;
- A volt köztársasági elnök;
- Az alapvető jogok biztosa és helyettese;
- A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke és elnökhelyettese,
- Az Alkotmánybíróság tagjai, elnöke és volt elnöke;
- A legfőbb ügyész és a legfőbb ügyész helyettese;
- A Költségvetési Tanács elnöke;
- Az országgyűlési háznagy;
- A parlamenti képviselő;
- A parlamenti nemzetiségi szószóló;
- A Nemzeti Választási Iroda elnöke és elnökhelyettese;
- Az MNB elnöke, alelnökei és a monetáris tanács tagjai;
- A Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja;
- A Közbeszerzési Tanács elnöke, alelnöke és tagja;
- Az országgyűlési képviselői megbízatással nem rendelkező politikai felsővezető.
A törvényt az unióval folytatott tárgyalásokon vállaltak értelmében idén november 1-jéig kell elfogadnia a parlamentnek. Navracsics Tibor, az EU-tárgyalásokért felelős miniszter épp kedden egy interjúban azt nyilatkozta: Most mindennél jobb az esélye annak, hogy meg tudjuk kapni az európai uniós forrásokat, de „elképzelhető, hogy egyes részletekben lesz még finomítás”.