A Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg az a törvénymódosítás, ami szerint megváltozik a fővárosi önkormányzat kezelésében lévő főútvonalak, közutak és közterületek kijelöléséről szóló 2012-es kormányrendelet. Ennek értelmében szeptember 1-től 18 belvárosi közterületet lehúznak a főváros kezelésében álló utak, terek listájáról, köztük a Városház utcát is, amiben a főpolgármesteri hivatal székel.
Ezek az érintett területek:
- Arany János utca az Október 6. utca – Hercegprímás utca között
- Bárczy István utca a Károly körút – Városház utca között
- Báthory utca a Hold utca – Szemere utca között
- Báthory utca a Vértanúk tere – Szemere utca között
- Gerlóczy utca a Károly körút – Városház utca között
- Hercegprímás utca a Arany János utca – Bank utca között
- Hold utca a Bank utca – Báthory utca között
- Honvéd utca a Szent István körút – Báthory utca között
- József nádor tér a József Attila utca – Szende Pál utca által határolva
- Nádor utca a Vértanúk tere – József Attila utca között
- Petőfi tér a Március 15. tér – Apáczai Csere János utca által határolva
- Podmaniczky Frigyes tér
- Szemere utca az Alkotmány utca – Szent István körút között
- Szervita tér a Petőfi Sándor utca – Bécsi utca által határolva
- Városház utca a Bárczy István utca – Gerlóczy utca között
- Vértanúk tere
- Vörösmarty tér
- Apáczai Csere János utca a Petőfi tér – Szende Pál utca helyett Petőfi tér – Wekerle Sándor utca közöttig
Ez némileg más, mint a négy prominens budapesti köztér (pl. a Vörösmarty és a Széchenyi tér) korábbi államosítása, mert itt nem a tulajdonjog változik, csak a kezelői jog, tehát például az utak felújításával már nem a fővárosnak kell bajlódnia. A módosítás oka nincs részletezve a közlönyben.
Belvárosi önkormányzat: helyre áll a tényleges tulajdoni helyzet és kezelői gyakorlat
A rendeletmódosítás nem jár tulajdonosváltozással, vagyonátruházással, hiszen a közterületek eddig is Belváros önkormányzatának tulajdonába vagy vagyonkezelésébe tartoztak és azok üzemeltetését túlnyomórészt az V. kerület látta el, fűzte hozzá cikkünkhöz pénteken a kerületi önkormányzat. Például a Városháza utca megújítását 2016-ban Belváros önkormányzata végezte el.
A rendeletmódosítás a kerület szerint a tényleges tulajdonosi helyzetnek és a tényleges kezelői gyakorlatnak való megfelelést is szolgálja. Azáltal, hogy a 17 közterület kezelése rendeleti szinten is Belváros önkormányzatának a feladatává vált, ezzel csökkent a fővárosi önkormányzata által elvégzendő feladatok köre és az ezekhez kapcsolódó kiadásaik is, tették hozzá.
A kerület közleményében megemlítette, hogy amikor 2021 őszén a főváros önkormányzat a kezelése idején leromlott állapotúvá vált Hild téri játszótér üzemeltetését önként adta át (hozzá rendelt anyagi forrás biztosítása nélkül) a Belváros önkormányzatának, akkor ezt az eljárást Karácsony Gergely nem találta igazságtalannak, diszkréten hallgatott, a Facebook oldalán sem közölt erről bejegyzést. Valamint azt is szóvát tették, hogy a főváros 2021 januárjában bármiféle előzetes egyezetetés, tájékoztatás nélkül 3000 kukát szerelt le Budapesten és ezáltal a saját hatáskörébe tartozó köztisztasági feladatokat áttolta a kerületek önkormányzataira, amelyek saját munkaerővel és saját költségvetésükből kényszerülnek a mai napig a főváros helyett dolgozni.