Kormányhivatal: vizsgálni kell az Aligaliget környezeti hatásait
2021. október 11. – 16:38
frissítve
A Somogy Megyei Kormányhivatal pénteki határozatában kimondta: vizsgálni kell a balatoni Aligaliget beruházás környezeti hatásait, számol be róla a Népszava. Ezzel komoly csatát nyertek Balatonvilágoson a volt Club Aliga tóparti területének beépítése ellen tiltakozó helyiek (Balatonaliga a település része).
A határozat szerint ugyan a tervezett fejlesztéssel kapcsolatban „ környezetvédelmi engedélyezést kizáró ok nem merült fel”, ugyanakkor a „tervezett tevékenység megvalósításából jelentős környezeti hatások várhatók, ezért környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása szükséges”.
Sőt, kimondták: ennek ki kell terjednie a többi között az élővilágra, a biológiai sokféleségre, különös figyelemmel a védett természeti területekre és értékekre, a Natura 2000 területekre vagy épp az épített környezetre és a kulturális örökség elemeire.
Az érintett területet – a tópart talán legértékesebb ingatlanát – a Pro-Mot Hungária Kft. szerezte meg, amelyben 2018-ban lett többségi tulajdonos az akkor még Mészáros Lőrinc és Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Appeninn Nyrt., később, 2020 tavaszán pedig Jellinek Dániel érdekeltségébe került.
Az aligaiak múlt csütörtökön szembesülhettek azzal, milyen fejlesztéseket tervez ott a Pro-Mot. A fejlesztések sorsát láthatóan az állam is szívén viseli, hiszen előbb a Pro-Mot nyert 999 milliót kikötőfejlesztésre, majd a Kisfaludy-program keretében 7,35 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás jutott az Appeninn-nek szállodaépítésre, és ezt az idén nyáron 1,35 milliárd Agóra-fejlesztési támogatással toldoták meg.
A prezentációból mindenesetre kiderült, a jövőben Club Aliga helyett Aligaligetnek nevezett, 46 hektáros területen – melyből 10 hektárnak csak vagyonkezelője a cég, a jogot 2007-ben kapta meg 49 évre – új utak, közművek épülnek, Agórát alakítanak ki a bővülő kikötő közelében, 108 szobás szállodakomplexum épül 54 apartmanházzal egy 8 hektáros területen, az hajdani pártvezetők nyaralóhelyét, az Aliga II-t pedig felparcellázták, írja a lap.
A hatalmas beruházást az aligaiak jelentős része megakadályozná, attól tartanak, hogy veszélybe kerül a helyiek és a vendégek lejutása a partra, illetve a terület átjárhatósága.
Mint azt nemrég megírtuk, a kormány szerint ellenzéki hiszti a Club Aliga miatti aggodalom Balatonvilágoson, hiszen 2007-ben privatizálták az egykori pártüdülőt, a civilek pedig nyilván csak politikai játékot játszanak, amikor azt állítják, hogy veszélyben a parthoz való szabad hozzáférés az Appeninn Nyrt. Ingatlanfejlesztési projektje miatt. A civilek és az önkormányzat kisebbségben lévő képviselői szerint azonban a Balaton lenyúlásának főpróbája zajlik a településen azzal, hogy egy kormányrendelettel felülírták mindazt, amit a part védelmében a privatizáció ellenére elért az Aligai Fürdőegyesület.