Dobrev tizenötször annyi embert kért a támogatóitól, mint egykor Orbán
2021. szeptember 17. – 21:10
frissítve
Kuncze Gáborral indult és a Pa-dö-dővel ért véget a Demokratikus Koalíció (DK) utolsó előválasztási rendezvénye, egy nappal a szombattól nyolc napon át tartó előválasztás előtt. Hogy a DK 2021-ben is racionálisan döntött ezzel a keretezéssel, azt a jó 500 fős közönség reakciója igazolta, akik azt is megbocsátották, hogy a Szent István parki rendezvény kezdete jó fél órát csúszott.
Feltéve, ha nem tekintjük kezdetnek a pódiumra vetített felvételeket Dobrev Kláráról, akinek országjáráson elhangzott felszólalásaiból hallhatott a közönség részleteket, amelyek lényege, hogy áprilisban a Fidesz leváltható.
Hol vannak a fiatalok?
A kampányfilmek egyikében a narrátor a „liberális” szót is definiálta: ők azok, akik segítenek bevásárolni az idős szomszédnak, és átadják a buszon a helyüket a néniknek. Körbenézve szinte mindenki olyan volt, aki arra az ülőhelyre minden további nélkül igényt tarthatott volna.
Az első fiatal a színpadon jelent meg, a 29 éves Németh Georgina beszélt arról, hogy negyedik diplomája – közte egy közgáz és egy operaénekesi – után Brüsszelben volt gyakornok, ami nagy kaland, de a lényeg, hogy tenni szeretne azért, hogy ne a hazug, álkeresztény, műkonzervatív rendszerben kelljen élni, ahol az ország vezetése A szolgálólány meséjét akarja megvalósítani, szülőgépnek nézve a nőket, akik helye a konyhában van, hanem egy olyan országban, amely szabad, ahol szabadon lehet szeretni, és a gyerekeket nem propagandaanyagból tanítják. Ezért fog ő az öt nyelven beszélő Dobrev Klárára szavazni – biztosította a közönséget.
„Az öreg is itt lesz?” – ütötte meg a fülem egy gyanúsan fiatal hangon feltett kérdés. Nem sokkal mögöttem három középiskolás állt. És igen, az öreg Gyurcsány Ferencre vonatkozott – aki egyébként nem jött el. A három fiúból kettő Karácsony Gergely-párti volt, egy pedig Márki-Zay Péterre szavazna, ha tehetné. A DK szerencséjére azonban egyikőjük sem teheti, mert, bár érdeklődnek a politika iránt, még csak 15 évesek. A véleményük a DK-ról sommás: a párt létezése Gyurcsány bosszúja az MSZP ellen, más különbséget nem véltek felfedezni.
Korrupt vs. hülye vitától óvott Kuncze
Hogy a különbség most, az előválasztás alatt nem a legfontosabb – a legutóbbi ilyen vita sem hozott nagy összecsapást –, azt Kuncze is ecsetelte a színpadon. Az MSZP–SZDSZ-kormány egykori belügyminisztere szerint értelmetlen lenne, ha nekirontana az egyik a másiknak azzal, hogy az korrupt, a másik meg azzal vágna vissza hogy hülye, akkor – miután közülük kiválasztják az összellenzéki jelöltet – az országgyűlési választáson az a fura helyzet állna elő, hogy vagy a hülye híveit kéne meggyőzni, hogy szavazzanak a korruptra, vagy a korrup szimpatizánsait, hogy szavazzanak a hülyére. Hogy érdemi vita miért ne lehetne – vagy hogy ennek híján akkor mihez kezdjen a szavazó az előválasztással –, az Kuncze beszédéből nem derült ki, de az egykori SZDSZ egykori vezetője azért próbálta menteni a helyzetet.
Örömtelinek találta, hogy az ellenzéki miniszterelnökjelölt-jelölti vita nyugodt és intelligens volt, igaz, „keveset vitatkoztak egymással”, de akinek volt füle, azért kihallhatta a különbséget. Egymásnak rontani azonban nem szabad, „vigyáznunk kell egymásra” – mondta Kuncze, rátérve arra, ami az utána következő Dobrev beszédének is központi eleme volt:
hogyan lehet a kétharmados törvényeket lebontani kétharmad nélkül?
Kuncze szerint a „kétharmados társaság” félretett mindent, és a közjó helyett a magánérdeket követve alakította a szabályokat. Hiába teremtették ezt meg akár formálisan jogi eszközökkel, mivel a végeredmény a jogállam leépítése lett, Kuncze szerint ha kell, akkor nem a formális jog segítségével kell visszaállítani a jogállamot. Az eszközöket nem részletezte, de kiemelte a Költségvetési Tanácsot, amelynek közvetve a jelenlegi rendszerben lehetősége van a parlament feloszlatására is: ha ugyanis úgy találja, hogy a költségvetés nem felel meg a hiánycéloknak, akkor nem kerül a költségvetés a parlament elé, így megakadályozhatja, hogy a parlament a törvénybe meghatározott március 31-i dátumig elfogadhassa azt. Ha pedig nincs költségvetés, akkor a köztársasági elnök dönthet az Országgyűlés feloszlatásáról és új választások kiírásáról.
A Költségvetési Tanács tagjai jelenleg a Magyar Nemzeti Bank elnöke, az Állami Számvevőszék vezetője, és a háromfős testület elnökét a köztársasági elnök nevezi ki – azaz a Fideszhez köthető személyek a választások után akadályozhatják az új kormányt. Ez akár a fékek és ellensúlyok rendszerének bizonyítéka is lehetne, ám Kuncze szerint a Fidesz esetében ez csak arra volna jó, hogy veresége ellenére is fenntartsa hatalmát.
Nem lesz babazsúr – vetítette előre Dobrev Klára, hogy mire számíthat az Orbán-kormányt leváltó ellenzék április után. De szakszerűen, „nem remegő térdekkel” meg kell kezdeni Orbán rendszerének leépítését, ami nem áll meg a kormányváltásnál. És ő is feltette a kérdést:
hogyan lehet a kétharmados törvényeket lebontani kétharmad nélkül?
Szerinte, ez magából a Fidesz által elfogadott Alaptörvényből következik: „Senkinek a tevékenysége nem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, illetve kizárólagos birtoklására. Az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és köteles fellépni.”
Kétharmad nélkül is távoznia kell Poltnak
Márpedig – mondta Dobrev – a Fidesz a hatalom kizárólagos birtoklására törekszik, ezt szolgálja Polt Péter legfőbb ügyész, a kizárólag a Fidesz által jelölt tagokból álló Médiatanács és a már említett költségvetési tanács is. Azaz, ezekkel szemben „nem csak jogunk, kötelességünk is fellépni” – mondta Dobrev, a végére a közönséget is bevonva ennek kimondásába.
Ennek a dramaturgiai elemnek célja volt, később ugyanis arról beszélt, hogy fontos, hogy az emberek akkor is a kormány mellett álljanak, amikor ennek a kormányzati fellépésnek eljön az ideje.
Nem lehet képes kormányozni az, aki azt vallja, hogy „lábujjegyen kell kerülgetni a kétharmados törvényeket”, és mindennél fontosabb leépíteni „a fideszes mélyállamot” – emelte be ezzel a közbeszédbe Dobrev a „deep state” módosított fogalmát. „Aki nem bontja le Orbán rendszerét, azzal Orbán fog leszámolni” – összegzett Dobrev, aki aztán ígéretekkel is előállt:
tisztességes nyugdíjindexálás mellett azzal, hogy kártalanítani kell a devizaiteleseket, mert Orbán itt is a bankok oldalára állt. (Bár a devizahitelek 2002 után lódultak meg, Dobrev emlékeztetett, hogy még a Fidesz-kormány alatt elfogadott törvény tette azokat lehetővé. Igaz, szerinte 2010-ig nem is volt ezzel baj, mert „a kormány felelős árfolyampolitikát folytatott”, a gondot a 2010 után, részben Kósa Lajos nyilatkozatával bedöntött forint gyengülése jelentette.)
Dobrev szerint törvényt hoznak arról, hogy újraszámolják a devizahitelesek tartozásait, és azoknak is fizessenek a bankok kártérítést, akik már letudták adósságukat.
A legnagyobb tapsot azonban nem is ezzel, hanem azzal aratta, amikor az mondta: Orbán Viktor nem ismeri az emberek problémáit, és „nem veszi a fáradságot, hogy levegye magáról a golyóálló mellényt, és testőrök nélkül beszéljen az emberekkel”.
Dobrev viszont megígérte: amikor feláll az új kormány, és ő kormányfőként fogja vezetni az országot, akkor is golyóálló mellény nélkül, közvetlenül fog beszélni az emberekkel – ehhez az is kell, hogy ne csak az előválasztásokon legyenek aktívak a támogatói, hanem a választásokon is, ahol Orbán Viktor fordulatával élt, aki egykor azt kérte híveitől, hogy hozzanak magukkal még egy embert. Dobrev emelte a tétet azzal, hogy azt kérte: „Hozzanak magukkal még tizenöt embert.”
A Telex munkatársai egy kampánynapján elkísérték a DK miniszterelnök-jelöltjét, aki azt is elárulta, hová lövi be magát a Gyurcsány-skálán.