Heteken belül megkezdődhet a Velencei-tó vízszintjének megemelése. Ez a szabályozás nem szokatlan, ezúttal azonban nem a zámolyi és nem a pátkai víztározóból érkezik majd az utánpótlás, hanem a kincsesbányai vízbázisból – írta a Feol.hu.
Hiába volt a májusi eső
A csapadékos és hűvös május vízhozamát gyorsan felélte a június forró második fele: a víz szintje már most olyan alacsony, amilyen augusztusra szokott lenni. A napi fél-egy centiméteres csökkenés miatt már a csónakkikötőkből való kievezés is nehézkes.
Ráadásul június második felében súlyos halpusztulás is volt a tóban, a gyorsan felmelegedett tóban az alacsony vízállás miatt gyorsan oxigénhiányos helyzet állt elő.
Ez mostanra elmúlt, ám megismétlődését elkerülendő is szükség van a magasabb vízszintre – vagy a 26 négyzetkilométeres tóval az történik, ami már előfordult vele: teljesen kiszárad.
Ennek következményei vállalhatatlanok lennének, bár
- okafogyottá tenné a víztől elfordított széksorok soha meg nem változó történetét,
- vagy a korzó fenntartása miatti vitát a velencei önkormányzat és a feladatot korábban ellátó cég között,
- kevésbé számítana, hogy betonfalat húztak a vízparton, vagy
- hogy az önkormányzat a kerékpárosokra hivatkozva megtiltotta egy korábban kedvelt szabadstrand használatát Gárdonyban
A kincsesbányai karsztvíz Székesfehérvár vízellátásában is fontos szerepet játszik, így csak ennek szem előtt tartásával kerülhet víz a tóba.
A lap közölte, hogy Tessely Zoltán országgyűlési képviselő azonnali és hosszú távú javaslatot fogalmaz meg a kormánynak annak érdekében, hogy a tó vízszintje folyamatosan optimális maradhasson. Igaz, arról lehet vita a szakma és a kormányzat között, hogy milyen vízszint az optimális, ahogyan az a Balatonnál is történik. Ott a víz természetes megtisztulási folyamatában nélkülözhetetlen nádast veszélyeztető, ám a turizmus szempontjából rövidebb távon kedvező magasabb vízállás áll nyerésre.