A FUCK NER-pólós forgatókönyvíró szerint természeti csapás, hogy Rákay Philip milliárdokat kap arra, hogy filmet csináljon

2025. április 11. – 12:15

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

384

Ruttkay Zsófia, a Hunyadi-sorozat díszbemutatóján FUCK NER-pólóban megjelenő forgatókönyvíró – aki többek között a Taxidermia, a Szabadesés és a Hermann Ottó 100 forgatókönyvét is jegyzi – a HVG podcastjának vendége volt. Ruttkay egy éven át vett részt forgatókönyvíróként a Hunyadi produkciójában, és 2020-ban, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) elfoglalásakor szállt ki belőle. Az adásban a filmes többek között arról is beszélt, hogy megfordult a fejében, hogy biztonsági őrök fogják kivezetni a Müpából. Mesélt arról, hogyan vitte fel a pólót a színpadra és hogy mi lesz a sorsa, kifejtette a véleményét a kurzusfilmekről, Rákay Philipről, Orbán Viktor fóti beszédéről, egy esetleges kormányváltásról és arról, hogy számít-e, hányan nézik meg a kurzusfilmeket.

A díszbemutatóról és a Hunyadiról

Ruttkay a díszbemutatón mindenre fel volt készülve, elmondta, hogy az is megfordult a fejében, hogy észre sem fogják venni a pólóját, de azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy biztonsági őrök fogják levezetni a színpadról. A HVG újságírója Gergely Zsófia felvetette neki, hogy többen is azzal támadták – elsősorban a kormányközeli médiában – a performansza után, hogy nem volt elegáns belerúgnia abba a produkcióba, ahonnan fizetést kapott. Ruttkay elmondta, hogy már egy éve dolgoztak a forgatókönyvön, amikor a hatalom „magasabb fokozatba kapcsolt”, ekkor történt a hatalomátvétel az Indexnél és az SZFE-ügy. Ekkor már érezte, hogy nem fog beférni a csapatba, méghozzá saját elhatározásából, mivel, ahogy ő fogalmaz, nem tudott volna tükörbe nézni, így közölte a produkcióval, hogy kiszáll.

A póló még mindig megvan neki, elrakta emlékbe, nehezebb időkre, ha a produkció úgy döntene, hogy perbe fogják a kiállása miatt. Ruttkay egyébként az adásban semmilyen Hunyadit érintő témáról nem beszélhetett, mert titoktartási szerződést írt alá, ha ezt megszegné, 10 ezer euróra büntethetnék meg. A díszbemutatóra egy másik ruhadarab alá vette fel a pólót, de a színpadon már csak abban mutatkozott. Elmondása szerint páran támogatták, de sokan csak annyit súgtak oda neki, hogy „jó bátor vagy”. Ruttkay-nak az esett rosszul, hogy a színpadon a közvetlen munkatársai gyorsan eltűntek mellőle, de voltak olyanok is, akik fotózkodtak vele.

A kurzusfilmekről és a kurzusról

A forgatókönyvíró szerint nincs szükség kurzusfilmekre, helyettük jó filmekre van szükség és az, hogy az alkotó egyetért-e a hatalmon lévő rendszerrel, és annak az értékeit képviseli, az másodlagos kérdés, ha attól a film még jó. Példaként hozza fel Jancsó Miklóst, akinek a szocializmus évei alatt készült filmjeire nem lehet egyértelműen rásütni, hogy kurzusfilmek, de valamilyen szinten mégis azok.

„Az a probléma, ha egy rendszer csak azokat az alkotókat támogatja, akik képtelenek jó filmet csinálni és elvárja tőlük, hogy a politikai narratíváját egy az egyben tolmácsolják” – tette hozzá Ruttkay Zsófia.

Szerinte az egy valóságos „természeti csapás”, hogy Rákay Philip és Dobó Kata milliárdos támogatást kap arra, hogy filmet csináljon. Visszaemlékezett arra, hogy a frissen megalakult Nemzeti Filmintézet (NFI) egy már zöld utat kapott projektjüket kaszálta el, már az előkészítésre is megkapták a pénzt, amikor nem sokkal a forgatás előtt közölték velük, hogy mégsem támogatják a projektet. Saját bevallása szerint ez érzelmileg is megviselte.

A kurzus kapcsán arról beszél, hogy a rendszer teljesen értetlenül áll a művészet vagy a kultúra, mint olyan előtt. Úgy véli, hogy azaz uralkodó szemlélet a rendszerben, hogy ha valamiről sokszor, hangosan azt állítják, hogy „márpedig ez jó, akkor az előbb vagy utóbb tényleg jó lesz”, pedig szerinte ez nincs így.

Orbán Viktor fóti beszédéről, amelyben a miniszterelnök többek között arról beszélt, hogy ma már állami támogatás nélkül is el tudnak készülni sikeres magyar filmek, azt mondta, hogy a hallatán „ki tud nyílni a bicska az ember zsebében”. A kormányfő az NFI új stúdiókomplexumának megnyitóján vett részt, ahol elmondta, hogy bár a filmes világban szép számmal vannak liberálisok, akik „nem éppen barátai a mai nemzeti kormánynak”, azonban a nemzeti kormány beruházásával „az a filmes is jól jár, aki nem ránk szavaz”.

Szerinte a rendszernek nem számít az, hogy hányan nézik meg a kurzusfilmeket, egy esetleges kormányváltás esetén viszont nem bízik abban, hogy minden hirtelen, egyik pillanatról a másikra meg fog változni. Ruttkay úgy véli, hogy nemcsak jelenlegi kormánypárttal van gond, hanem az egész társadalom beteg, az emberek fejében, hozzáállásában is nagy változásoknak kellene történnie.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!