2024. október 4. – 15:35
Káel Csaba, a filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos a Made in Hungary címmel megrendezett londoni magyar filmfesztivál megnyitóján mondta, hogy Magyarország az angol főváros után a második számú európai filmgyártó központtá vált, írja az MTI
A londoni Magyar Házban szervezett rendezvényen a közmédiának nyilatkozta, hogy nagy fejlődésként tekint arra, hogy az elmúlt húsz évben ötszáznál több nagy nemzetközi produkció készült hazánkban. Hozzátette, hogy ez egyrészt annak is köszönhető, hogy Európában egyébként jórészt egységes az adóvisszatérítés, de főleg annak, hogy Magyarország biztonságos helyszín és kiváló a stúdióellátottság.
Káel felidézte, hogy jelenleg öt stúdiókomplexum áll a produkciós stábok rendelkezésére, illetve szerinte a magyar szakemberek is kiválóak, hiszen a magyar filmgyártás 123 éves, és a felhalmozott tudást folyamatosan átvették az új filmes nemzedékek. Azt is kiemelte, hogy az idei év végére elkészül a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának bővítése, és ez önmagában a magyarországi stúdiókapacitás 22 százalékos bővülését jelenti.
Ezért is célja a londoni magyar filmnapoknak, hogy a rendezvényre ellátogató brit producerek és produkciós cégek figyelmét felhívják erre a fejlődésre. Hangsúlyozta a kormánybiztos, hogy ezen belül a nagy, 1,5 millió dollárt meghaladó költségvetéssel készülő alkotások száma kétszeresére nőtt. Emiatt a magyar szakemberek egyre nagyobb arányban töltenek be kulcspozíciókat a Magyarországon készülő nemzetközi produkciók gyártása során. A gyártó stábokon belül immár 80 százalék a magyar szakértők aránya.
A Nemzeti Filmintézet vezetője még 2023-ban nyilatkozta a Varietynek, hogy mi is lehet a magyar filmgyártás sikerének titka:
„Azt szoktam mondani, hogy különleges DNS-ünk van. Ez a DNS nem a testünkben van, hanem az elménkben. Ez a filmkészítéssel kapcsolatos tudásunk. Ez 123 év, és ez tényleg valami.”
A legnagyobb nemzetközi sikereket egyébként az elmúlt években éppen olyan magyar produkciók érik el, amelyek semmilyen állami támogatást nem kaptak a megvalósításukra: ilyen Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje, vagy Buda Flóra Anna 27 című animációs filmje a tavalyi évből, de Szimler Bálint szeptemberben bemutatott filmje, a Fekete pont is három díjat nyert Locarnóban. A rendező nemrég volt vendégünk az After+ műsorunkban, ahol arról is kérdeztük, mit gondol az állami pénzekből készülő történelmi filmekről:
„A Most vagy soha! költségvetéséből 30-40 normál költségvetésű film készülhetett volna. Az elmúlt két évben három olyan magyar film készült, ami jelentős nemzetközi filmfesztiválon díjat nyert. A Magyarázat mindenre Velencében, a 27 Cannes-ban és most a filmünk, a Fekete pont Locarnóban. Ezek a filmek mind állami támogatás nélkül készültek. Én a lemondáson gondolkodnék Csabi helyében.”