El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Trump egy olyan videót tett közzé, amelyben arany Trump-szobor, táncoló szakállas nők és dolláreső gazdagítja az újjáépített Gázát

2025. február 26. – 10:15

Másolás

Vágólapra másolva

Donald Trump szerdán megosztott egy mesterséges intelligencia által generált videót a Truth Social platformján, amely az általa javasolt terv alapján mutatja be Gáza lehetséges jövőjét.

A videó mesterséges intelligencia segítségével vizualizálja, hogyan nézne ki Gáza átalakulása a nemrégiben ismertetett terve szerint. Eszerint a gázai lakosokat ideiglenesen a szomszédos arab országokba telepítenék, hogy lehetővé tegyék a térség nagyszabású újjáépítését.

A felvételen állandó bulizás és egy csomó készpénz látható, miután a háború pusztításait követően nagyszabású újjáépítés zajlik. A videó elején a felirat így szól: „Gáza 2025, mi következik?”, majd a képsorok Elon Muskot mutatják, amint pénzt szór az emberekre. Ezenkívül egy hatalmas arany Trump-szobor felállítását is ábrázolja Gáza egyik főútján, de láthatjuk, ahogy Trump nőkkel táncol, Elon Musk pedig humuszt eszik. Sőt, táncoló szakállas transzvesztita nők is szerepelnek az alkotásban.

Bár a videó egy lehetséges fejlesztés vizuális megjelenítését kínálja, a Trump-adminisztráció eddig nem közölt konkrét részleteket az ütemtervről, a finanszírozás módjáról vagy a diplomáciai keretekről, amelyek támogatnák ezt az elképzelést – jegyezte meg a videót szemléző Israel Hayom.

A lap megjegyezte azt is, hogy a Fehér Ház eddig nem adott ki hivatalos közleményt arról, hogy a videóban bemutatott javaslatok mennyiben illeszkednek az aktuális diplomáciai stratégiákhoz. Az amerikai külügyminisztérium illetékesei – amikor megkeresték őket az ügyben – jelezték, hogy a hivatalos politikai bejelentések továbbra is hivatalos csatornákon keresztül fognak érkezni.

Az Israel Hayom szerint Trump MI-alapú képi megjelenítései újfajta megközelítést jelentenek a politikai elképzelések kommunikálásában, de szakértők figyelmeztetnek, hogy az ilyen vizuális anyagokat meg kell különböztetni a tényleges szakpolitikai keretektől.

Trump és Gáza

Kampánya során Trump azonnali világbékét ígért, mondván, sem a gázai, sem az orosz–ukrán háború nem tört volna ki, ha ő lett volna az elnök. Arról nem közölt részleteket, hogy ezt pontosan hogyan érné el, de azt lehetett sejteni, hogy előbbiben egy Izrael-pártibb, míg utóbbiban egy oroszbarátabb vonalat vinne a Biden-kormánynál.

Még Trump beiktatása előtt, de már a leendő elnök hathatós közreműködésével sikerült tető alá hozni a gázai tűzszünetet, aminek értelmében az első fázisban a Hamász terrorszervezet (illetve kisebb helyi szervezetek) átadja 33 túszát Izraelnek, amely pedig a harcok beszüntetését és palesztin elítéltek szabadon engedését vállalta. Az izraeli hadsereg az első túszok elengedése után megkezdte a csapatkivonást a lakott területekről, elkezdődött a menekültek visszatérése a fő hadszíntérnek számító Észak-Gázába, és a megállapodás része volt, hogy közben megindul az addig csak csordogáló segélyszállítmányok folyama.

A tűzszünet első fázisa február végén jár le, az pedig még nem dőlt el, sikerül-e a feleknek megegyezni a harcok végleges lezárásában, illetve abban, mi lenne a Gázai övezet sorsa a háború után. A másfél éve tartó konfliktus legnehezebb kérdése ugyanis továbbra is az, mi lesz a Hamász felszámolását célzó harcokban szétbombázott területen lévő palesztinokkal, és ki fogja felügyelni az övezetet a jövőben.

Trump a geopolitikai realitásokkal mit sem törődve dobta be azt az ötletét, hogy a palesztin lakosságot kitelepítve az Egyesült Államok égisze alatt építené újjá a területet, és csinálná meg „a Közel-Kelet riviéráját” az övezetből. Ez sokak szerint etnikai tisztogatással érne fel, és a morális ellenvetéseken felül Amerika régiós partnereinek sem áll érdekében. Egyiptom és Jordánia azonnal elítélte az ötletet, míg Szaúd-Arábia egy hivatalos nyilatkozatban nyomatékosította, hogy csak egy önálló palesztin állam megalakulása vezethet tartós békéhez.

Az izraeli jobboldal az egyetlen részt vevő fél, amelyik örülhet a fejleménynek. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek régóta fejfájást okoz az annektálást szorgalmazó szélsőjobbos koalíciós partnerek és az amerikai elvárások közti lavírozás, amely Trump megválasztásával valamelyest módosult. Nem meglepő, hogy Netanjahu első külföldi kormányfőként kapott meghívást Trumphoz, akinek a legendás Moszad-akcióról megemlékező aranycsipogót adott Izrael legjobb barátja felirattal.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!