Lehet egy növény az ember legjobb barátja, csak okoscserépbe kell ültetni
2025. január 11. – 08:39
A növénynevelés véresen komoly hobbi. A növénytulajdonosok őrült praktikákkal próbálják a legtöbbet kihozni a növényeikből, és persze ott van az az évtizedek óta létező elmélet is, hogy ha zenét játszunk le a növényeinknek, akkor jobban fognak nőni (ebben elvileg van is valami). A növények viszont azon kívül, hogy szépen nőnek, és új hajtásokat hoznak, nem nagyon fejezik ki a hálájukat, legalábbis úgy biztos nem, mint egy törleszkedő kutya vagy macska.
A PlantPetz okoscserepével viszont már ez is elérhető, az ebbe ültetett növények ugyanis pszeudokisállatként táncikálnak, mozgolódnak, ha simogatjuk őket, és szólnak, ha öntözést kérnek.
A PlantPetz standja volt az első olyan, ahol leragadtam a Las Vegas-i CES-en, mert már elsőre is őrültségnek tűnt, hogy egy teljesen átlagos növény úgy forgolódott a cserepében, mikor hozzáértek, mint egy macska, mikor hazaérünk egy hosszú nap után. Az okoscserépbe bármilyen növényt lehet ültetni, ezután pedig csak bele kell dugdosni a szenzorokat a földbe úgy, hogy érintsék a gyökérzetet, és kész is, a növény innentől reagálni fog, ha megsimogatjuk.
Az okoscserép tud zenét lejátszani, amire a növényünk is táncolni fog, és mozgás közben hangokat is ad ki, ami egészen szürreális. Az okoscserepet hangpostaként is lehet használni, és a szenzoroknak hála a növényünk bugyborékolva jelzi, ha száraz a földje. A PlantPetznek van egy okosvázája is, amibe a vágott virágokkal lehet tenni, hogy hasonlóan interakcióba léphessünk velük, és körbe is pörgeti a beletett csokrot. A kisebbik cserép 50, a nagyobbik 70, a váza 55 dollárba (20-30 ezer forintba) kerül – ha valaki eddig is házi kedvencként kezelte a növényeit, itt a lehetőség a szintlépésre.
Ennél kevésbé bizarr okoscseréppel is találkoztam, ahol egy alkalmazásban lehetett követni, hogy van-e elég vize a növénynek, kap-e elég fényt meg ilyesmik. Az igazi érdekességek viszont az olyan megoldások voltak, amiket az LG és a Plantaform vittek ki az idei CES-re, az ő megoldásaikkal ugyanis olyan beltéri kerteket lehet létrehozni, amik ránézésre inkább tűntek sci-fi-díszletnek, mint valódi terméknek. Az LG állólámpára hasonlító megoldása mondjuk tényleg nem is volt valódi termék, a Plantaform kapszuláit viszont már meg lehet venni.
Ezek 500 dollárba kerülnek, plusz 30 dollárért lehet hozzájuk venni mindenféle magokat a koktélparadicsomtól a salátáig. Ezek kis műanyag kosarakban érkeznek, amiket csak bele kell tömködni a kapszula közepén lévő oszlop lyukaiba, alájuk kell önteni a külön érkező tápanyagokat, és meg is vagyunk. A kertészkedéshez abszolút nem kell érteni, még földet sem kell rakni sehova, mindent megcsinál helyettünk a kapszula, nekünk csak le kell szedni a termést meg néha kitakarítani az egész eszközt. Az egészet így kell elképzelni:
Idén is a helyszínről tudósítunk a techvilág újdonságairól, a Las Vegas-i CES-en bemutatott legérdekesebb kütyükről, fejlesztésekről. További cikkeink itt olvashatók.