Őrületesen nagyot mentek a robotok az önvezető autók versenyén Las Vegasban
2025. január 10. – 09:49
Húsz éve, 2005-ben zajlott a világ első olyan önvezető autós versenye, ahol sikerült célba is érnie legalább egy robotautónak (a 2004-es első bajnokságon mindenki kiesett). Ez volt a DARPA Grand Challenge, a győztes autó pedig a kaliforniai Stanford Egyetemé volt, és 30 km/h-s átlagsebességet futott. A mérnökcsapat nagyja amúgy máig együtt van, ma úgy hívják őket, hogy Waymo, a Google robotaxiját fejlesztik, a cég értékét 45 milliárd dollárra teszi a piac.
Ennek a versenynek az utóda az Indy Autonomous Challenge, ami idén már negyedszer látogatott el a CES-re, pontosabban a Las Vegas Motor Speedway Indycar-pályára. Ahogy a tavalyelőtti beszámolónkból is kiderült, ez már tényleg autóverseny, messze 200 feletti sebességekkel, bár kicsit más szabályok mentén, mint az emberi pilótáknak szóló futamok.
Az idei széria nagy újítása az volt, hogy a döntőben már négy autó volt egyszerre a pályán – eddig a sima időmérők mellett csak egy-egy elleni, párkörös párbajok voltak a versenyben. Könnyű belátni, hogy egy mesterséges intelligenciának minden újabb autó a pályán ugrásszerűen megnöveli a feldolgozandó adatok mennyiségét, vagyis komoly előrelépés a négyautós, húszkörös futam. (Egy valódi Indycar-futamon egyébként 24–33 között mozog az induló autók száma.)
Az Indy Autonomous Challenge rekordjai (296 km/h csúcssebesség, 275 km/h körátlag) most nem forogtak veszélyben, leginkább azért, mert azokat még tavaly nyáron a legendás indianapolisi pályán állították fel, ahol kedvezőbbek a körülmények. Persze ettől még ugyanolyan elképesztő marad, hogy az időfutamokban például volt autó, ami hat körön át zsinórban tartotta a 250 feletti átlagtempót.
A sorozat nagy bajnoka a Milánói Műszaki Egyetem és az Alabama Állami Egyetem közös csapata, a PoliMOVE, ők nyerték a CES-es versenyt 2022-ben és 2023-ban is, aztán a monzai Forma–1-es pályán és Indianapolisban is taroltak – tavaly azonban nem vettek részt a vegasi versenyen. Idén visszatértek, és persze esélyesnek is számítottak, a minden versenyükön a dobogó közelébe érő dél-koreai KAIST, illetve a Virginia Állami Egyetem csapata, a Cavalier mellett. A versenyt a Youtube-on közvetítették, itt vissza lehet nézni, nem is spoilerezem el az eredményt:
Idén is a helyszínről tudósítunk a techvilág újdonságairól, a Las Vegas-i CES-en bemutatott legérdekesebb kütyükről, fejlesztésekről. További cikkeink itt olvashatók.