Benyújtotta a kormány a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot, tiltakoznak a kutatók
2024. november 20. – 07:56
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedden este fél 9-kor benyújtotta az Országgyűlésnek a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakításáról szóló javaslatot, az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szerint ezzel a kormány újra hadat üzen az Európai Uniónak, és a magyar kutatókat állítja célkeresztbe. Az ADF szerint a javaslatot úgy nyújtotta be Semjén Zsolt és Hankó Balázs, hogy annak szövegéről nem egyeztettek a kutatókkal.
„Az ADF követeli, hogy semmiféle új törvényt ne fogadjanak el a kutatóhálózatról, amíg az Európai Unió újra nem indítja az Erasmus és Horizon támogatások folyósítását az ezekből a programokból kizárt egyetemeknek” – olvasható a kutatói fórum szerda hajnali Facebook-posztjában, amiben azt is írják, követelik, hogy a kutatóhálózat dolgozói részt vehessenek minden lényegi átalakításról hozott döntésben, és valódi képviselettel rendelkezzenek az irányító és felügyelő szervekben.
„Az Akadémiai Dolgozók Fóruma fenntartja korábbi álláspontját, hogy a kutatóhálózatnak a kétszáz éves Magyar Tudományos Akadémiához kell visszakerülnie” – írták.
Másfél hete Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke azt nyilatkozta, hogy a cél az, hogy a mostani struktúra helyett a HUN-REN egyetlen jogi személy maradjon, de az nem derült ki, hogy az intézetvezetőknek milyen jogkörei maradnak, ha a törvénytervezetet elfogadja az Országgyűlés.
A HUN-REN most 21 jogi személyből áll, változatos intézménystruktúrában, Gulyás szerint így nem lehet hatékonyan működni. Szerinte az is probléma, hogy nincs együttműködés sokszor sem a kutatóintézetek, sem az egyetemek között, szerinte emiatt nincs egységes kutatói életpálya.
Jakab Roland vezérigazgató szerint ha a HUN-REN egyetlen jogi személy lesz, akkor az új státusszal a kutatók életpályamodellt és megfelelő szintű finanszírozást, kaphatnak, piackutatással, szabadalmak kezelésével és licencek bejegyzésével foglalkozó szolgáltatóközpontot akarnak létrehozni. A HUN-REN jelenlegi vezetői szerint a mostani 48,5 milliárdos költségvetési támogatásuk 2027-re 97 milliárdra emelkedik. Az átalakítástól egyszerűsítést, átláthatóságot várnak.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szerint viszont privatizáció fenyegeti a hálózatot, és attól tartanak, hogy a kormány az MTA egykori kutatóhálózatát gyakorlatilag az egyetemi átalakulásokból ismert közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA) mintájára alakítaná át.
A most benyújtott törvényjavaslat szerint a HUN-REN sajátos jogállású jogi személy lesz.