Több száz fős pörölycápabulit filmeztek le egy ősi tengeri vulkánnál

2024. április 17. – 13:50

Másolás

Vágólapra másolva

Rejtélyes okból több száz, meglehetősen bizarr megjelenésű pörölycápa gyűlik össze időről időre a Costa Ricához tartozó Kókusz-sziget közelében, és most le is filmezték, ahogy egy ősi vulkán körül úszkál a cápahad.

A felvételeken, amelyek a Netflix új, Élő világunk című dokumentumfilm-sorozatának harmadik részében szerepelnek, egy pörölycápákból álló raj látható, amint a Csendes-óceán keleti részén, Costa Rica partjaitól 500 kilométerre fekvő szigetnél keringenek.

A Kókusz-sziget a veszélyeztetett fajnak számító pörölycápák egyik menedékhelye, de még tudósoknak sincsenek pontos magyarázataik arra, hogy miért pont ott gyűlik össze ennyi cápa, akár nagy távolságokról is odaúszva.

„Nem igazán tudjuk, hogyan csinálják ezt ezek a cápák. Annyit tudunk, hogy szenzorok vannak a fejükben, és tudjuk, hogy ezek a szenzorok érzékelik a kihűlt vulkanikus kőzetek mágneses jeleit” – mondta Ben Roy, az Our Living World sorozat producere a Live Science-nek.

A Kókusz-sziget vulkáni tevékenység miatt született meg, a víz alatti vulkánból kitört és megszilárdult láva jelenti az alapját.

A Netflix dokumentumfilmjének stábja egy fiatal nőstény pörölycápát követett, ami körülbelül 500 kilométert úszott a Csendes-óceánon át a part menti vizektől, hogy elérje a szigetet. Kutatók szerint a Kókusz-sziget afféle nyaralóhelynek is felfogható, a pörölycápák ott pihennek, szocializálódnak és párosodnak.

A pörölycápák vulkánokhoz való vonzódásáról korábban a Telexen is írtunk. Cápák a Salamon-szigetek közelében lévő Kavachi vulkán kráterében is úszkálnak annak ellenére, hogy ott az átlagosnál jóval melegebb és savasabb a víz.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!