Az Európai Parlament megszavazta az új benzines és dízelmotoros autók betiltását
2023. február 14. – 18:35
Az európai Ford mintegy 3800 dolgozójától válik meg három éven belül, ám ez csupán egyetlen mozzanata annak az autóipari átszervezésnek, amely az Európai Parlament mai döntését követheti. Ennek értelmében 2035-től csak olyan új személyautót lehet majd forgalomba hozni a 27 tagállam közös piacán, amelyben nincs belső égésű motor, írja több forrásra hivatkozva az Automotive News Europe szakportál. A gyártók számára köztes klímacélként tűzték ki, hogy 2030-ig új autóik szén-dioxid-kibocsátását 55 százalékkal csökkentsék a 2021-es szinthez képest, a kisteherautók esetében ezt az arányt ötven százalékban határozták meg.
Az átmenet elvileg sok hibrid és plug-in hibrid típus bevezetését jelentené, csakhogy az utóbbiakkal kapcsolatban egyre többször fogalmazódik meg a kritika, hogy sokkal kevésbé tekinthetők zöld technológiának, mint azt gyártóik állítják. Ennek főként az a magyarázata, hogy a hálózatról is tölthető, ám részben benzinmotorral hajtott típusok gazdái a vártnál ritkábban töltik fel a hajtóakkumulátort indulás előtt, így sokszor működik és szennyez a belső égésű motor. Németországban ettől az évtől nem is kapnak állami támogatást a plug-in hibridek vásárlói, és a villanyautós átállást is kevésbé támogatják a központi költségvetésből.
Az európai klímacélok eléréséért tett fontos lépés teljes ipari szerkezetváltást követel az unióban tevékenykedő autógyártóktól. Közülük többen már bejelentették, hogy a határidő közeledtével fokozatosan megszüntetik hagyományos típusaik gyártását, emlékeztet a brit Autocar portál. A Jaguar 2025-től, a Volvo 2030-tól, a Volkswagen pedig 2033-tól nem kínál majd belső égésű motorral szerelt új autókat az EU-ban. Előtte a Ford kínálatából hamarosan eltűnik a Fiesta, vagyis egy évtizedek óta nagy sikerrel gyártott kisautó, illetve 2025-től Focust sem fognak gyártani, a márka európai kínálatában pedig 2026-tól kizárólag tisztán elektromos hajtású és plug-in hibrid modellek szerepelnek majd.
Az EP-ben 340 igen és 271 nem szavazattal, 21 tartózkodás mellett elfogadott jogszabály hatálya alól átmenetileg mentesülnek az évente ezer és tízezer közti példányszámban termelő kisebb autógyártók, illetve azok a kisteherautós cégek, amelyeknél az éves darabszám nem haladja meg a 22 ezret. Ők 2035 végéig még kínálatukban tarthatják a benzines és dízelmotoros típusokat, azok a gyártók pedig, amelyek évi ezer darabnál kevesebb autót állítanak elő, további haladékot kapnak. Ez utóbbi kibúvó tehát felmentést adhat egyebek mellett a Bugattinak is, amely csupán néhány tucat méregdrága sportkocsit szállít le többnyire ismeretlen megrendelőinek.
Az EU 2025-ig olyan módszertan kidolgozását is tervezi az új személyautók és kisteherautók teljes élettartama során várható szén-dioxid-kibocsátásának értékelésére, egyúttal 2026-tól ellenőrizni fogják, hogy a gyártók hol tartanak a 2035-ös határidő előtti köztes kibocsátási célok betartásában.
Korábban részletesen írtunk arról, hogy az unió jelentős elmaradásban van a nyilvános villanyautó-töltők telepítésében. Miközben jelenleg hetente átlagosan kétezer nyilvános elektromos töltőpontot üzemelnek be, legalább heti 14 ezret kellene a hálózatra kapcsolni, hogy teljesüljön az autóközlekedéssel kapcsolatos klímacél. Ehhez egyébként 2030-ra 6,8 millió villanyautó-töltőre lesz szükség a McKinsey kutatóintézet felmérése szerint.