A dél-koreai Han Kang kapta az irodalmi Nobel-díjat
Az indoklás szerint a történelmi traumákkal szembenéző, az emberi élet törékenységét feltáró költői prózájáért részesült az elismerésben.
Szürkeséget szépítgető népi barkácsesztétika
Fotóalbumba költözött a Petőfi utcák népe. A Capa Központban tavaly kiállított tárlat anyagából közösségi gyűjtés eredményeként készülhetett el a 304 oldalas reprezentatív album.
Biró Zsombor Aurél: Keresem a nyelvet, amin beszélni lehet a mindennapos megalkuvásainkról
„Van a magyar kultúrában valami mélyen belénk kódolt ódzkodás attól, hogy a közéletet beemeljük a művészet terébe, és mihelyt a politika megjelenik egy irodalmi szövegben, elkezdjük egészen máshogy,...
Darvasi László: Tudnak önök beszélni, érvelni, replikázni, ügyesek és okosak, de miben tetszenek...
„A föltétlen győzni akarás evolúciós kényszer, ja, elég fontos dolog, de nem minden. Elvenni a másiktól, amije van, az is fontos dolog, de az se minden” – mondja a József Attila-díjas író, akit...
Benedek Szabolcs: Beatlest hallgatni ma is egyfajta lázadás a mindennapok ellen
A József Attila-díjas szerzőt új regényének felépítéséről, a Beatles-terápiáról, az írói termékenységről, az NB II.-ben sínylődő Honvédról és Marco Rossi válogatottjáról is kérdeztük.
Ha most kéne indulni, ezt a könyvet vinnénk magunkkal Tbiliszibe
A szülőhazájából 1995-ben elmenekült Leo Vardiashvili debütáló regénye egyszerre kalauzol el a sokarcú Grúziába, és tesz hitet az irodalom valóságformáló ereje mellett.
Az ember örökké vágyik oda, ahova tartozik
Tina Harnesk Észak-Svédországban játszódó regénye egyszerre olvastatja magát egy családtörténet utolsó néhány fejezeteként és egy olyan szövegként, amelyből sok mindent megtudhatunk nyelvrokonaink,...
Újrafordított Feltámadás: mementóként is olvasnunk kell az ilyen műveket
A három Tolsztoj-klasszikust négy év alatt újrafordító Gy. Horváth Lászlót a napokban megjelent Feltámadás apropóján kérdeztük fordítástechnikai dilemmákról, napi penzumokról és a regények...
Harag Anita: A novella rejtélyesebb, mint a regény
A Petri- és Margó-díjas írót új kötetéről, ábrándozás és képzelődés különbségéről, a névadás nehézségeiről és regényírói ambícióiról kérdeztük.
A kelet-európai sors hetedíziglen fogva tart
Történelmi regény? Családtörténet? Akár mindkettő is lehetne Milbacher Róbert új könyve, amely a nagy múltrekonstrukciós kísérletekkel szembeni bizalmatlanságra int.
Kövess minket Facebookon is!