A 2520 méteren található Trifthüttét 2021-ben bezárták, mert súlyosan megrongálta egy nagy lavina. A menedékház fölött már évek óta csökkent az eljegesedés, számítani lehetett arra, hogy nem maradhat a helyén. A házat jövőre egy biztonságosabb helyre költöztetik. Ugyanez történik a Mutthornhüttével is, ami szintén zárva van pár éve az egyre gyakoribb sziklaomlások miatt. A fő okok között szerepel a globális felmelegedés, az olvadó örökfagy és zsugorodó gleccserek. Különösen nehéz a helyzet Valais, Bernese Oberland és Graubünden (Grisons) régiókban
– áll a Nemzetközi Hegymászó Szövetség (UIAA) hivatalos oldalán megjelent cikkben, ami a svájci hütték helyzetének súlyosbodására hívja fel a figyelmet.
Svájc legnagyobb hegymászó szervezete, a Swiss Alpine Club (SAC) idén először készített becslést menedékházainak az éghajlatváltozás hatásai miatti átalakítási költségeire. Az összeg évente öt-hét millió svájci frankra (2-3 milliárd forintra) jött ki, ami öt éven belül deficitessé teheti szövetségi karbantartási alapot.
Nemcsak sziklaomlás fenyegeti a hegyi menedékházakat, hanem az is, hogy az épület alapjai instabillá válnak a kiolvadó örökfagy miatt. Ilyen például a Rothornhütte, ami 3180 méterrel a Zermatt üdülőhely felett áll.
Mivel ilyen esetekben az egyetlen lehetőség az, hogy egy megfelelőbb helyen másik épületet húznak fel, a költségek magasak. Egy csereépület jelenleg négy-öt millió frankba kerül – és az építési költségek a következő években nagy valószínűséggel emelkedni fognak.
Az egyre nagyobb nyári szárazsággal járó vízhiány is gondokat okoz. Néhány évvel ezelőtt azt feltételezték, hogy legfeljebb minden ötödik kunyhónak lesznek vízellátási problémái, de a helyzet azóta súlyosbodott. Mivel ez a gond nagyon sok hüttét érint, az összköltség szintén magas.
Felmérés szerint növekszik a pusztító hólavinák veszélye is. Miután a 3013 méteres Mittelaletschbiwakot 2019-ben hótömegek sodorták el, a SAC hozzávetőlegesen felmérte a menedékházakra leselkedő lavinaveszélyt is. A jelenlegi ismeretek alapján azt feltételezik, hogy a kunyhók több mint egynegyede van veszélyzónában. Ezeket szintén meg kell védeni valamilyen módon.
Nemrég számoltunk be arról, hogy nagy bajban vannak az osztrák menedékházak és túrautak is a klímaváltozás hatásai miatt. A 700 ezer taggal rendelkező Osztrák Alpesi Szövetség (Österreichischer Alpenverein) szerint 272 menedékház és 50000 km túraútvonal van akut vészhelyzetben. Ráadásul egyes túrautakat le kell zárni vagy meg kell szüntetni. Ausztria alpesi infrastruktúrájának hanyatlása küszöbön áll, kongatták meg a vészharangot.