Két hete elsőként ment 6 perc alá 5000 méteren, most olimpiai rekorddal lett bajnok a norvég korcsolyázó

Sander Eitrem nyerte a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres számát a milánói téli olimpián, miután az utolsó előtti futamban nagyon könnyedén ment olimpiai csúcsot, és vert durván 2,5 másodpercet még a mellette korcsolyázó, szintén fantasztikus időt futó cseh Metoděj Jílekre is. Eitrem így két héttel azután, hogy az inzelli világkupán az első korcsolyázó lett, aki 6 perc alá tudott menni ezen a távon, rögtön olimpiai aranyat is ünnepelhetett.

Noha Eitrem nagyon jó formában érkezett a versenyre, előzetesen egyáltalán nem volt lefutott az 5000 méteres táv idén, Jílek mellett is voltak még korcsolyázók, akiket nem lehetett leírni. Köztük például a hazai közönség előtt pályára lépő olasz veteránnal, Davide Ghiottóval, de végül nem ő, hanem egy fiatal honfitársa, Riccardo Lorello tartotta életben az olaszok győzelmi reményeit. Lorello a 6:09.22-es idejével sokáig vezetett, Ghiotto éppen csak mögé tudott beérni.

Sander Eitrem ünnepel a győzelme után – Fotó: Yves Herman / Reuters
Sander Eitrem ünnepel a győzelme után – Fotó: Yves Herman / Reuters

Az utolsó előtti futamban viszont jött Eitrem és Jílek kettőse, és rögtön fel is léptek a dobogó felső két fokára. Lorellót mindketten nagyon simán előzték, a cseh korcsolyázó 6:06.48-as idővel ért célba, Eitrem pedig még erre is jócskán rávert, 6:03.95-tel ért be. Méghozzá úgy, hogy a rajtja sem volt tökéletes, aztán a végén még ki is engedett kicsit. Így nem került megint 6 perc alá, viszont az időközben visszavonult svéd legenda, Nils van der Poel négy évvel ezelőtti rekordját simán, majdnem 5 másodperccel javította meg.

Gyorskorcsolya, férfi 5000 méter

  1. Sander Eitrem (Norvégia) 6:03.95 p – olimpiai csúcs
  2. Metoděj Jílek (Csehország) 6:06.48
  3. Riccardo Lorello (Olaszország) 6:09.22
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!