Csütörtökön, 103 éves korában meghalt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász. Keletiről többek között megemlékezett a köztársasági elnök, Orbán Viktor de Magyar Péter és Vitályos Eszter kormányszóvivő is.
„Elment a bajnok” – írta közösségi oldalán Sulyok Tamás. A köztársasági elnök az egész nemzet nevében búcsúzott Keleti Ágnestől. „Osztozom a család és a sportág fájdalmában. Isten nyugosztalja!”. „Egyike volt a XX. század azon tanúinak, akiket eleinte a származása miatt nem engedtek kibontakozni” – emlékezett meg Karácsony Gergely. A főpolgármester felidézte, hogy Keleti álnéven bujkálva élte túl a holokausztot, és már a húszas évei végén jutott ki az első olimpiájára, hogy a következő években olyan eredményeket érjen el, amelyek azóta is páratlanok Magyarországon.
Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke is posztolt az elhunyt tornászról. Szerinte Keleti
„a biztatás mély nyomát hagyta maga után. Hogy csinálni kell. Ahogy ő is tette.”
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szintén búcsúzott a legendás sportolótól.
Nem csak a politikusok írtak Keleti Ágnes haláláról, a nemzetközi sajtó is beszámolt róla. Az AP holokauszt-túlélőként és a legidősebb élő olimpiai érmesként számolt be, hasonlóan írt az izraeli Haaretz és a Times of Israel is. Keleti halálhíréről még amerikai lapok is írtak, röviden az ABC News is felidézte az olimpiai bajnok életrajzát.
Magyar Zoltán: Keleti Ágnes védőbástyája volt a hullámzó magyar tornának
Keletire emlékező bejegyzést tett ki a Magyar Olimpiai Bizottság is. Honlapjukon felidézték, hogy ő volt a legtöbb olimpiai érmet szerző magyar sportoló, egyben a világ valaha élt legidősebb olimpiai aranyérmese, és felidézték karrierjének legfontosabb állomásait is.
Az olimpiai bajnok Magyar Zoltán szerint Keleti Ágnes védőbástyája volt „a hullámzó magyar tornának”. A Magyar Torna Szövetség (MATSZ) elnöke az M1-nek azt nyilatkozta, hogy Keleti mindig pozitív életérzést sugárzott. „Nagyon szerettük őt és nagyon felnéztünk rá. 1990 után kezdett Magyarországra járni, először ritkábban, aztán egyre többet. Az utóbbi időszakban meg itt élt Magyarországon. Többször találkoztunk, mindig a születésnapján, ha úgy alakult, akkor mindig a lakásán köszöntöttük, és hát nagyon-nagyon örültünk neki” – idézte Magyar szavait az MTI.
„Olyan fantasztikus ember volt, akire csak felnézni és szeretni lehetett. Sokat tett a tornáért. A gyerekek annyira felnéztek rá, és olyan vidámságot adott, hogy fantasztikus” – mondta az 1976-os és 1980-as olimpián lólengésben aranyérmet nyert Magyar.
Az olimpiai bajnok tornász Berki Krisztián szerint is tovább kell vinni Keleti Ágnes hagyatékát. A jelenleg a Magyar Torna Szövetség sportigazgatójaként dolgozó Berki az M1-nek elmondta, hogy csak vidám, őszinte és boldog emlékeket őriz Keleti Ágnesről. „Az az élni akarás, életszeretet, ami belőle folyamatosan áradt, és az a mosoly, az a minden, ami ő volt igazából” – idézte fel a 2012-es londoni olimpia aranyérmese. „Hihetetlenül csodálatos élete volt, csodálatos kort élt meg, és szerintem ezt ő is így gondolná, ha most meg tudnánk kérdezni” – mondta.
„Ő az a legenda, akit nem lehet egyhamar überelni, a magyar tornasport legeredményesebb alakja és legendája. Az eredmények önmagukban semmit nem érnének, hogyha nem lett volna mellé ilyen személyisége Ági néninek: egy elragadó, elbűvölő és mindenkit inspiráló személyiség”
– mondta Berki Krisztián, hozzátéve, hogy Keleti Ágnes hagyatékát „igenis tovább kell vinnünk, és az ő mivoltát, létét és eredményeit a továbbiakban is meg kell tartanunk a fiatalságnak”.