Sidi Péter: Csapdát állítottak, és én belesétáltam

2024. november 4. – 19:29

Sidi Péter: Csapdát állítottak, és én belesétáltam
Sidi Péter a riói nyári olimpia férfi-légpuska versenyszámának döntője után, a Rio de Janeiró-i Olimpiai Sportlövőközpontban, 2016. augusztus 8-án. Sidi Péter az ötödik helyen végzett – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Október elején emelt vádat az ügyészség egy 2021 márciusában kezdődött sportügyben. A világbajnok sportlövőt, Sidi Pétert azzal vádolják, hogy koholt bizonyítékokkal akarta megtéveszteni a hatóságokat, és doppingolónak akarta beállítani a sportág másik kiemelkedő magyar versenyzőjét, az Európa-bajnok, olimpikon Péni Istvánt. Péni gondolatait már közöltük, most Sidi Pétert kérdeztük az esetről.

Nem szokványosan kezdődött a beszélgetés a 2010-ben a világ legjobbjának választott sportlövővel, egy lőtér helyett az ügyvédje irodájában. Kezdésnek megkérdezte, szoktam-e vadászni, majd elővett a zsebéből egy doboz lőszert. Megnéztem, megfogtam, majd zsebre vágta, és annyit mondott: ennyi ideig tart a DNS-emmel beszennyezni és hamis bizonyítékot gyártani egy feltételezett bűncselekményhez.

„Amivel vádolnak, az nem történt meg”

– kommentálta a vádemelést (a hatályos Btk. szerint egy év börtönbüntetés is kiszabható lesz rá).

„Péninek hetei voltak arra, hogy csapatával kitalálja, hogyan mosdassa ki magát és próbálja meg másra kenni a pozitív doppingeredményét. A pandémia idején nem volt semmiféle ellenőrzés, így aki akart, nyugodtan doppingolhatott. Egyébként nem akart menni erre a világkupára, csak az utolsó utáni pillanatban lett beugró” – tette hozzá.

Védője, Papp Gábor, panaszt tett korábban az ügyészségen, mert védence a nyomozati szakban a saját vallomásán kívül semmilyen nyomozati anyagot nem kapott meg. Azt sem, amit kötelező lenne átadni, például a perdöntő szakvéleményeket. Papp szerint eddig ilyen soha nem fordult elő a praxisában, és úgy látja, a gyanúsítás alaptalan és törvénytelen, a most megismert bizonyítékok egyike sem, így a szakvélemények sem támasztják alá a rendőrség állításait. Kifogásolta azt is, hogy az ügyészség nem tartotta be a törvényességi határidőt, a nyomozás lezárása és a vádemelés között nem telt el a törvényben rögzített harminc nap. Papp utalt arra is, hogy a nyomozást egyszer már lezárták, de később újrakezdték.

Sidi azt mondja, különösebben nem várja a tárgyalást, de abban bízik, hogy korrekt eljárás lesz majd valamikor, várhatóan jövőre. Készen áll rá.

Mi a feszültség eredője?

Péni szavaiból kiindulva 2015 lehetett az a dátum, amikor megromlott a két sportoló kapcsolata. Korábban együtt kártyáztak a repülőn vagy a lőtér közelében, de akkortól elkezdtek eltávolodni egymástól. Az egyik konfliktus közöttük az lehetett, amikor az Európa Játékokon az utazás előtt kinyomtatott csapatkönyvben még Sidi Péter és az újdonsült Európa-bajnok csapattársa, Miskolczi Júlia szerepelt a vegyes párosban, de aztán mégsem ők indulhattak. „Abszolút éremesélyes párosként késő délután a lőállásban edzettünk a másnap reggeli vegyes versenyszámra, amikor a szövetségi kapitány üzenetet küldött, hogy nem mi fogunk versenyezni, hanem a junior Péniék. A lépés egyrészről megalázó, másrészről szakmaiatlan volt. Végül Péniék a vert mezőnyben végeztek, messze a dobogótól” – mondja Sidi.

Állítása szerint a csere okát csak később értette meg, úgy gondolja, hogy Péni és klubja, az UTE lobbija olyan erős volt, hogy „az még a józan ész határait, válogatási elveket és az erkölcsi normákat is átírja, és átírta azóta is többször”.

Mondott egy másik példát is erre, a 2019-es Eb-t, ahol Péni nem jutott a legjobb három közé fekvő versenyszámban a hazai rangsorban, mégis mehetett a világversenyre. A szintén UTE-s, Szabián Norbert, aki a riói olimpián is részt vett, az összes válogatóversenyt toronymagasan nyerte, nem mehetett. „Ez az arcpirító döntés nem születhetett volna meg az MSSZ-elnök jóváhagyása nélkül. Ezzel egy olimpikont fosztottak meg pályafutásának méltó lezárásától, aki ráadásul élete formájában, toronymagasan a hazai mezőny felett állt ekkor. Ez csak két példa a szabályok többtucatnyi megcsúfolása közül, amelyek valamilyen külső befolyás miatt történtek. A mai napig kapok hívásokat hasonló visszaélések miatt.”

Sidi és Péni viszonya a 2021-es indiai világkupa előtti fél évben mérgesedett el igazán. Három egymást követő országos bajnokságon volt kisebb-nagyobb botrány körülöttük. 2021 márciusában egy versenyen Sidi puskáját szabálytalannak minősítették (a bipod kifejezés ekkor került be először a hírekbe mint egy tiltott segédeszköz a sportágban), és kizárták. Szerinte emögött is a versenytársa állt, ő nem használta a stabilitást segítő bipodot, a puskájára csak egyszerű súlyt helyezett, amit nem tilt semmi. Azt mondja, az ISSF nemzetközi szövetség bírói is szabályosnak minősítették korábban, és későbbi versenyeken is. Feszült hangulatban utaztak el néhány nappal később Indiába, a világkupára.

A bronzérmes Péni István, Somogyi Péter és Sidi Péter (b–j) összeállítású puskás csapat a légfegyveres Európa-bajnokság eredményhirdetésén, a győri Audi Arénában, 2018. február 25-én – Fotó: Krizsán Csaba / MTI
A bronzérmes Péni István, Somogyi Péter és Sidi Péter (b–j) összeállítású puskás csapat a légfegyveres Európa-bajnokság eredményhirdetésén, a győri Audi Arénában, 2018. február 25-én – Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Az egyéni versenyben eredeti, változatlan fegyverbeállítással versenyzett, ezt a verseny előtt és után is ellenőrizték és szabályosnak minősítették. Míg a csapatverseny selejtezőjében az itthon vitatott extra súly nélkül lőtt, a döntőre visszatette a fegyverére. A döntőt azonban nem rendezték meg, mert Péni a harmadik magyar versenyző, Pekler Zalán társaságában kivonult.

Sidi ragaszkodott ahhoz, hogy az alábbi beszélgetésrészlet szó szerint jelenjen meg, ez egy hangfelvétel leirata, ami Új-Delhiben, a versenypályán készült. Ő zsarolásnak nevezi ezt az esetet, és szerinte a józan ész szerint is az.

Péni István: Leveszed vagy nem veszed le? Ha nem veszed le, akkor hazamentem. Én azt látom, hogy felraksz egy olyat, ami kívülről szabálytalannak látszik, amiről nem tudom, hogy szabályos-e.
Sidi Péter: De most te vagy a zsűri?
Péni: Nem! Én felajánlottam neked ezt a dolgot.
Sidi: Te mit foglalkozol az én puskámmal? A zsűri háromszor is szabályosnak találta a puskámat!
Péni: Figyelj! Nekem ez kívülről szabálytalannak tűnik és nem akarom hogy szabálytalannak tűnjön!
Sidi: Akkor hívd ide a bírót!

Sidi meggyőződése, hogy a hazai szövetség szerette volna kizáratni őt a világkupáról a puska szabálytalanná nyilvánításával, de ezt a mesterkedésük ellenére sem tette meg a nemzetközi szövetség illetékese. Állítása szerint maga az ISSF alelnöke, Yair Davidovic, az indiai verseny főbírója hosszasan számolt be arról neki, hogy itthonról kérték, hogy zárják ki, és ő ilyet még pályafutása alatt soha nem látott. Már az sem volt hétköznapi, hogy egyáltalán elindulhattak ebben a csapatoknak kiírt versenyszámban – emiatt itthon magánokirat-hamisítás miatt indult eljárás. Péni azt állítja, hogy nem akart lőni, Sidi igen, és ezért nevezte be a csapatot. Ezt a nemzetközi szövetség levélben megküldött dokumentumokkal söpörte le az asztalról, mondván, versenyző nem, csakis a magyar szövetség tud nevezni és az is nevezte be a csapatot.

„ISSF-versenyre kizárólag az arra felhatalmazott sportági tagszövetség tud nevezni, zárt láncú rendszerben, a különleges kódok birtokában. Mindez pontosan így történt a 2021-es delhi világkupa esetében is. Én nem tudtam benevezni a csapatot, nincs ilyen jogosultságom” – mondta most is, ahogy a rendőrségi vallomásában is határozottan visszautasította a kérdést.

Sidi könnyei

A beszélgetés egy pontján szóba került Igaly Diána, ami érzékenyen érintette Sidit, elcsuklott a hangja, könnybe lábadt a szeme. Az egyik meghallgatáson felmerült a vád, hogy Igaly Diána azért nem tudott olimpiai bajnok lenni 2000-ben, Sydney-ben, mert ő zavarta a pihenésben. Ez a felvetés most is nagyon megviselte. Amikor még élt Igaly, rögtön felhívta telefonon – akkor még nem tudta, hogy volt klubtársával ez lesz az utolsó beszélgetése. „Igaly hitetlenkedve fogadta Nagy György alaptalan vádjait, amire csak annyit mondott, hogy ha igaz is lenne – de nem az –, akkor viszont köszöni nekem, mert miattam lett bronzérmes.”

Az abúzus

Sidit elmondása szerint példátlan abúzus érte Indiában, miután a csapatdöntőt nem rendezték meg Péni István és Pekler Zalán távolléte miatt.

„Jelentettem, felvételem van róla, de a szőnyeg alá söpörték. Egy edzőt team coachként akkreditált az MSSZ. Az elnök még azt is letagadta a hazai újságokban, hogy egyáltalán küldtek ki velünk csapatvezetőt, de az általuk leadott akkreditációk és a valóság is mást mutatott. Ez az »edző« a pozíciójával visszaélve, felháborító stílusban ordított felém a döntős pálya öltözőjében a többi versenyző és edző előtt. Nem kezelték ezt az ügyet, noha megígérték, hogy kezelni fogják, de a kezelés a szőnyeg alá söprést jelentette. Pár héttel később az MSSZ kiemelt versenyén, egyben Eb-válogatón ugyanez az »edző« és MSSZ-tisztségviselő, egyben a verseny fővédnöke, nekiesett az én edzőmnek és vöröslő fejjel, nyomdafestéket nem tűrően szidalmazta. Csak a szerencsének köszönhető, hogy nem fajult tettlegességig az eset. Mindezt két méterről nézte végig az MSSZ alelnöke és számos elnökségi tag is. Az esetről írásos panasszal éltünk a vezetőség felé. Egyfelől szégyenletes, hogy ez az »edző« a vezetőség tagja lehet, szégyenletes, hogy a komáromi sportbizottság elnöke a mai napig. Másfelől szomorú, hogy az MSSZ elnöke azzal az írásos válasszal söpörte szőnyeg alá az újabb abúzust, hogy ez az ügy nem rájuk tartozik.”

Tőrbe csalás

Megkérdeztem Sidit, hogy bemenne-e újra versenytársa szobájába, ahová a kamerák felvételei alapján bement.

„Nem gondoltam volna, hogy megannyi alaptalan, hazug támadás után a jóindulatomat kihasználva csapdát állítanak. De az tény, hogy belesétáltam és erre fűzték fel azokat a hazugságokat, amiket mára már szakértők is megcáfoltak. Tőrbe csaltak, miközben tiszta a lelkiismeretem” – jelentette ki.

Az edzője, Pintér László annyit fűzött hozzá, nem is volt kérdés, hogy bemegy, edzőtáborban, de versenyen lévő sportolóknál is teljesen megszokott az, hogy átmennek egymáshoz, egymás szobájában beszélgetnek. Akár még kulccsal is, kopogás nélkül. Nem tartották életszerűtlennek, hogy a korábbi sérelmek ellenére rendezni akarták a dolgokat, mert már a riói olimpia előtt is volt hasonló megbeszélés.

Péni amiatt is panaszkodott, hogy a párizsi olimpián zavaróan közel volt hozzá Sidi, ami nem segítette őt az összetett versenyben. Erre Sidi így felelt. „Gyerekes kifogás, nevetséges érv, egyszerű hangulatkeltés. Amikor a légpuska selejtezőit rendezték, akkor nem voltam ott, de biztosan talál kifogást a leszereplésre, mint mindig. Az összetett verseny érdekelt, nyújtok szakmai segítséget néhány lövőnek, ezért voltam ott a helyszínen.”

Sidi Péter és felesége, Roxana Sidi román versenyző a II. Európa Játékok kezdete előtt egy nappal, a minszki sportlövő központban, 2019. június 20-án – Fotó: Kovács Tamás / MTI
Sidi Péter és felesége, Roxana Sidi román versenyző a II. Európa Játékok kezdete előtt egy nappal, a minszki sportlövő központban, 2019. június 20-án – Fotó: Kovács Tamás / MTI

Arról is érdeklődtem, hogy van-e még esélye arra, hogy kibéküljenek, rendezzék valahogy ezt a finoman szólva is rossz kapcsolatot. Erre nagyon határozottan felelt: semmi esély. „A zsarolásnak nincs tárgyalási alapja. Amit velem tettek, az példátlan a magyar sportban. Megtisztulásra van szükség a szövetségben, ahol Péni és az elnök tettei nem maradhatnak következmények nélkül.”

A 46 éves Sidi látja még magát olimpián. A Párizs előtti utolsó versenyen megpróbálta megszerezni a kvótát, de nem sikerült, viszont úgy gondolja, hogy román felesége miatt román színekben ki tudna jutni Los Angelesbe 2028-ban, vagy Brisbane-be 2032-ben. Ez lenne a hatodik olimpiája. Emlékeztetett arra, hogy világcsúccsal nyert idén Eb-t 300 méteren összetettben, vagyis nincs rossz formában. (Az olimpia programjában a 10 méteres légpuska, és az 50 méteres összetett szerepel.) Elsősorban Németországban edz és készül, mivel felmenői közt vannak németek is, gondolkodott a német útlevél megszerzésén is.

Végezetül ahogy Pénitől, tőle is megkérdeztem, szerencsésnek vagy szerencsétlennek tartja magát. „Nekem lelkileg nemcsak az elmúlt három és fél év volt totál káosz, hanem az azt megelőző évek is. Sokat beszélgettünk már erről a szerencsekérdésről az edzőmmel. Egy biztos, ha ebben a környezetben kellett volna még pár évet eltölteni, valószínűleg szívrohamot kapunk” – mondta.

A szövetség elnökét, Nagy Györgyöt kerestük, nem kívánt nyilatkozni, annyit mondott, várja, hogy a rendőrség és a bíróság lezárja az ügyeket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!